انتشار کتاب « آرامگاه‌های جنوب‌غرب ایران »

کتاب « آرامگاه‌های جنوب غرب ایران (خوزستان و مناطق همجوار) » به‌قلم علی سجادی توسط پژوهش گاه میراث‌فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

کتاب آرامگاه‌های جنوب غرب ایران

به‌گزارش سرویس ادبیات هفت گاه به‌ نقل از روابط‌عمومی پژوهش گاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، در مقدمه کتاب آمده است: در استان خوزستان ۳۰۸ بنای آرامگاهی در بررسی اولیه شناسایی شد که شماری از آنها به صورت برج‌های آرامگاهی منفرد و برخی دیگر در مناطق روستایی و شهری به‌صورت مجموعه‌ای ساخته شده‌اند.

این در حالی است که از میان ۳۰۸ بنای آرامگاهی شناسایی شده در این استان، تعداد ۳۰ بنای آرامگاهی که دارای مشخصه‌های معماری دوره‌های ایلخانی و تیموری و صفوی هستند انتخاب و مورد بررسی و مطالعه از لحاظ پلان، نوع پوشش و ویژگی‌های معماری ملی و بومی، نوع مصالح و تزیینات قرار گرفتند.

در ادامه آمده است: همه آثار یادشده با بنای آرامگاهی هم‌عصر از استان لرستان و ۶ بنای آرامگاهی از استان اصفهان و ۴ بنای آرامگاهی از استان ایلام و ۴ بنای آرامگاهی از استان چهارمحال و بختیاری مورد مقایسه تطبیقی واقع شدند.

این کتاب دارای چهار فصل است که در فصل نخست آن «جغرافیای طبیعی و پیشینه تاریخی خوزستان» و در فصل بعدی «معماری بناهای آرامگاهی خوزستان و خاستگاه تاریخی بناهای آرامگاهی در دوره اسلامی» توضیح داده شده است.

فصل سوم کتاب به «بررسی بناهای آرامگاهی دوره ایلخانی و صوفی استان خوزستان و مناطق همجوار به تفکیک شهرستان» پرداخته است.

فصل چهارم با عنوان «تحلیل یافته‌ها و نتیجه‌گیری» ضمن طرح مباحث فنی ساخت بناهای آرامگاهی نظیر گونه‌شناسی گنبد، نوع‌شناسی پلان و نقشه و روش‌های مختلف اجرای گنبد، به تحلیل یافته‌ها پرداخته و به این نتیجه رسیده است که معماری اسلامی خوزستان با حفظ اصول کلی معماری اصیل ایرانی، در طراحی پلان‌ها و فضای بناهای آرامگاهی و نوع گنبد و مصالح، تحت تاثیر عوامل زیست محیطی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هشت =