میزان آسیب بناهای تاریخی شاخص استان کرمانشاه در زلزله چقدر بود ؟

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی با عرض تسلیت به مردم استان کرمانشاه و بازماندگان حادثه تأسف‌بار زلزله شب گذشته این استان و ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان از تخریب ۲۰‌درصدی بناهای تاریخی شاخص این استان خبر داد .

به‌گزارش سرویس معماری هفت گاه به‌ نقل از مرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری ، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی ، روز گذشته ، ۲۲ آبان ماه ۹۶ گفت : بر اساس اطلاعات دریافتی از گزارش تیم‌های اعزامی به قصر شیرین ، دالاهو ، سرپل ذهاب ، اسلام‌آباد ، ماهیدشت ، ریجاب و گیلانغرب به‌صورت متوسط ۲۰‌درصد بناهای شاخص استان شامل کاروانسرای شاه عباسی ، عمارت خسرو و چهار قاپی در شهرستان قصر شیرین ، زیج منیژه در سرپل ذهاب و قلعه یزد گرد در شهرستان دالاهو  دچار تخریب و ریزش شده‌اند .

او افزود : ‌اثر تاریخی زیج منیژه در سرپل ذهاب آسیب جدی ندیده و بخش‌هایی از تاق‌ها ریزش محدودی داشته که مستند نگاری آن نیز صورت گرفته است . بنای چهار قاپی قصر شیرین نیز که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد ترک‌هایی در سازه آن مشاهده شده که قابل مرمت و استحکام‌بخشی است .

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به تخریب وارده به کاروانسرای قصر شیرین تصریح کرد : بر اساس گزارش‌های دریافتی در این بنا نیز دیوار سنگی ضلع شرقی به ضخامت ۸۰ سانت ، طول بیست متر و به ارتفاع هشت متر تخریب شده است .

او در خصوص دیگر آثار تاریخی استان گفت : خوشبختانه تاق گرا واقع در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب آسیب ندیده اما تعدادی سنگ بزرگ در اطراف آن سقوط کرده و بیست متر از حاشیه جاده دسترسی به این اثر تاریخی نیز ریزش کرده است .

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد : نقش برجسته آنوبانی نی واقع در سرپل ذهاب و یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های کشور نیز از آسیب در امان مانده است، اما در اثر زلزله تعداد زیادی سنگ در محوطه بیرونی و داخلی آن به‌صورت پراکنده سقوط کرده که نیاز به جمع‌آوری و سامان‌دهی دارد .

او با تأکید بر اینکه اثر جهانی بیستون و طاق بستان آسیب ندیده است ، تخریب یکی از دیوارهای قلعه گبری مشرف به جاده و ریزش تعدادی از سنگ‌های دیواره کاخ خسرو را از دیگر آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان عنوان کرد و افزود : در حال حاضر هیئتی در حال برنامه‌ریزی برای مرمت‌های اضطراری است .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یک =