از قدیمی‌ترین نسخه خطی تعزیه رونمایی شد

کتاب «دفتر تعزیه ۱۳» که شامل قدیمی‌ترین نسخه خطی تعزیه که متعلق به دوره صفویان است،‌ رونمایی شد.

رونمایی از تعزیه دفتر 13

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه ،‌ کتاب «دفتر تعزیه ۱۳» که به همت داود فتحعلی بیگی و علی دریایی گردآوری شده است ، پنجم شهریور ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر در حضور هنرمندانی همچون محمدحسین ناصربخت، هنگامه مفید، مرتضی صفاریان و عنایت‌الله قاسمی و … رونمایی شد.

در این مراسم محمدحسین ناصربخت قائم مقام هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اظهار کرد: با یافتن این نسخه تاریخی تعزیه، دوره تعزیه خوانی ایران با استناد به این سند تاریخی از دوره زندیه به صفویه ارتقا پیدا کرد.

در ادامه داود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی گفت: متاسفانه بسیاری از کسانی که خود را استاد تدریس تعزیه می‌دانند، در این مراسم حضور ندارند. گزارش تاریخی این تعزیه مربوط به روضه غارت خیمه‌های اهل بیت(ع) در عاشورا است که سراینده آن مرحوم ملا محمدعلی واعظ خوانساری است.

یکی از نکات این مراسم رونمایی از قدیمترین نسخه تعزیه که مربوط به دوره صفویان است اجرای این نسخه توسط گروه تعزیه مهدی دریایی بود.

در پایان این نشست که با حضور داوود فتحعلی بیگی ، مهدی دریایی ، محمد حسین ناصربخت ، هنگامه مفید ، مرتضی صفاریان ، حجه الاسلام فتحی و عنایت‌الله قاسمی همراه بود ، از سند تاریخی قدیمی‌ترین نسخه تعزیه رونمایی شد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =