اعلام جزییات مراسم سالروز درگذشت «مرتضی ممیز»

جزییات مراسم گرامیداشت نهمین سالروز درگذشت «مرتضی ممیز» اعلام شد.

مرتضی ممیز

به گزارش سرویس هنرهای تجسمی هفت گاه، مراسم گرامیداشت مرتضی ممیز، طراح و گرافیست، امسال نیز مانند سال‌های گذشته در چند بخش در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود. سخنرانی و نمایش آثار «کاری پیپو» (KARI PIIPPO)، طراح و گرافیک برجسته از کشور فنلاند از جمله برنامه‌های این بزرگداشت است. 

همچنین اتودهای مرتضی ممیز همراه آثار و گزیده‌ی پوسترها و نشانه‌های «ابراهیم حقیقی» در نگارخانه‌های ممیز، پاییز و زمستان خانه‌ی هنرمندان ایران به‌نمایش گذاشته می‌شود.

افتتاحیه‌ی این مراسم روز جمعه، ۷ آذرماه، ساعت ۱۷ در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود و برنامه‌های بزرگداشت تا ۱۳ آذرماه ادامه خواهد داشت.

ممیز فارغ‌التحصیل رشته‌ی نقاشی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دارای گواهینامه‌ی طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی از مدرسه‌ی عالی هنرهای تزیینی پاریس بود. او مدیر هنری و طراح گرافیک نشریاتی مانند ایران‌آباد، کتاب هفته، کیهان هفته، فرهنگ کاوش نگین، فرهنگ و زندگی، رودکی، فصل‌نامه خاورمیانه، گفت‌وگو و پیام امروز بود و مسؤولیت طراحی صحنه و لباس ۱۴ تئاتر و دو فیلم سینمایی را به‌عهده داشت. بسیاری از پوسترهای رویدادها و بیلبوردهای فیلم‌های سینمایی مطرح را او طراحی کرده است.

۴۵ سال تلاش بی‌وقفه در عرصه‌ی گرافیک معاصر ایران، ایجاد تشکل حرفه‌ای طراحان گرافیک، خلق فضاهای جدید طراحی، مدیریت هنری و گرافیکی بسیاری از نشریات معتبر ایران، طراحی صحنه و مطرح ساختن گرافیک ایران در صحنه‌های بین‌المللی و بالاخره تدریس و… از ممیز چهره‌ای منحصربه‌فرد و فراتر از مرزهای ایران ساخت.

ممیز کارگردان و طراح سه فیلم کوتاه نیز بود و طراحی و نقاشی، طراحی روی جلد، طراحی اعلان و نشانه‌ها، حرف‌های تجربه و سایر مقاله‌ها، از جمله تألیفاتش به‌شمار می‌رود.

جایزه‌ی و نشان رتبه‌ی نخست دانشگاه هنرهای زیبا، دیپلم بینال پوستر ورشو، جایزه طراح شاعر از فستیوال فیلم کن، دیپلم برای فیلم یک نقطه سبز از فستیوال مسکو، فیلم برگزیده‌ی جشنواره سینمایی بیروت و جایزه ممتاز نمایشگاه طراحی امروز از نشان درجه‌ی یک دولتی، از افتخارهایی است که در کارنامه‌ی این چهره‌ی ماندگار هنر ایران ثبت شده است.

 «مرتضی ممیز» چهارم شهریورماه سال ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد و پنجم آذرماه ۱۳۸۴ در روستای «کردان» از توابع کرج آرام گرفت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =