افتتاح نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشیخط شهر هنر در برج میلاد

نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشیخط «شهر هنر» با نمایش آثار بیش از ۷۰ هنرمند شاخص نسل¬های مختلف چون سهراب سپهری، هانیبال الخاص، ناصر اویسی و فریده لاشایی در برج میلاد تهران کار خود را آغاز کرد.

نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشیخط شهر هنر

به گزارش سرویس هنرهای تجسمی هفت گاه به نقل از ستاد خبری نمایشگاه گروهی نقاشیخط و نقاشی شهر هنر، دکتر جواد بختیاری، از نقاشان و خوشنویسان پیشکسوت، در آیین افتتاحییه این نمایشگاه که شامگاه دیروز ، پنجشنبه نوزدهم شهریور ماه ، در برج میلاد برگزار شد، با انتقاد از کمرنگ شدن نقاشی «فیگوراتیو» در آثار هنرمندان جوان ایرانی، تصریح کرد: متاسفانه نقاشی فیگوراتیو روز به روز کمتر و حتی گاهی به اولویت سوم و چهارم نقاشان ایران تبدیل شده است که این موضوع برای نقاشی ما خوب نیست.وی افزود: اغلب هنرمندان ایرانی به نقاشی «آبستره» گرایش دارند و به سمت هنر رادیکال و انتزاعی لحظه ای می روند، این هنر مدرن به علت انتزاعی و معنا گریز بودن، علاقمندان زیادی دارد، اما نقاشی فیگوراتیو هم به موازات آن باید رشد کند.
بختیاری همچنین با اشاره به نمایش یکی از آثار نادیده هانیبال¬الخاص در این نمایشگاه، یادآور شد: یکی از آثار ارزشمندی که برای نخستین بار در اینجا دیدم اثر استادم هانیبال الخاص است که این اثر هم مثل سایر آثار ایشان نمایانگر شخصیت این هنرمند برجسته است، شلختگی این اثر حاکی از همان نظم-گریزی هنری استاد است.
دارنده خط طلایی نستعلیق، در ادامه هر یک از آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه را گزیده و نماینده ای از سلایق، سبک ها، فرم ها، و بینش های مختلف هنر نقاشی ایران خواند و گفت: تنوع آثار ستودنی است، باید از همه کسانی که این گونه ها و سلیقه های مختلف را زیر یک چتر گردآورده اند، قدردانی کرد، امروز همه مدیران اعم از مدیران شهرداری و غیره، هنرمندان و اهالی رسانه ها باید در خلق آثار هنری سهیم باشند، در سال های اخیر فاصله ای میان هنرمندان و جامعه ایجاد شده است که رسالت همه ما حذف این فاصله است، رسانه ها نیز می توانند با نقد آثار بازار نقد را گرمتر کنند و هنرمندان نیز باید نقدپذیرتر باشند.
به گفته این استاد نقاشی، محدودیت های اساسی در هنر نقاشی بسیار زیاد است اما در فضای محدود کارهای هنری ارزشمندی خلق شده است.
بختیاری با تاکید بر ضرورت تبلیغ فرهنگ تزئین دیوار با تابلوهای هنری، خاطرنشان کرد:  امروز هنرمندان و صاحبنظران باید فرهنگ دیوار را به عنوان امری فرهنگی و نه امری اقتصادی تبلیغ کنند، در کشورهای خارجی دیوار در تزئین خانه¬ها نقش اساسی دارد و همه سعی می کنند دیوار مملو از تابلوهای هنری باشد اما در ایران بر عکس کف خانه مهمترین نقش را در تزئین خانه ها دارد که همین موجب اغتشاش در دکوراسیون خانه های ایرانی شده است.
وی افزود: سرمایه تزیین خانه های ایرانی باید صرف تزئین دیوارها شود، با ترویج این این فرهنگ شاهد ارتقای سطح سلیقه عمومی و تغییر استاندارهای هنری جامعه، افزایش تعامل میان هنرمندان و مردم و راه افتادن موج هنری در جامعه خواهیم بود.
این هنرمند پیشکسوت همچنین در پایان تاکید کرد: تحول در نقاشی امروز ایران به خوبی مشهود است، سنت ها در آثار جوانان قوی است و رنگ¬های گرم به خوبی خودش را نشان می دهد، اما هنوز این تحول در نقاشی ما سرگردان است، بنابراین هنرمندان جوان باید آثاری ساختارشکن تر خلق کنند.
دکتر مظفر رویایی، عضو کمیته نقاشی انجمن مجموعه داران ایران، در این مراسم گفت: یکی از دغدغه های ۳۵ ساله ام که هدف این نمایشگاه نیز هست، سهیم شدن جامعه در خلق آثار هنری است، بویژه سهم سرمایه گذار در خلق آثار غیر قابل اغماض است، زیرا ممکن است اثری بدون سرمایه گذار شروع شود اما استمرار پیدا نمی کند، چرا که هنرمند به تگناهای مالی می¬خورد و از ادامه راه منصرف می شود.
وی افزود: اقتصاد هنر در ۳۵ سال گذشته مغفول مانده است، اقتصاد عرصه هنر مثل سایر حوزه شامل چرخه تولید، توزیع و مصرف است که باید با تزریق مالی در این چرخه به هنر نقاشی کمک کنیم.
رویایی با بیان اینکه پرداخت بهای التذاذ هنری در کشور ما باید فرهنگ شود، اظهار داشت: هنرمندی که اثری را برای التذاذ مردم خلق می کند باید مثل هر انسانی زندگی با منزلت داشته باشد و ما باید در ایجاد زندگی با منزلت هنرمندان سهیم باشیم و اینطور نباشد که التذاذ هنری ببریم اما هزینه های آن را نپردازیم.

امیر یگانه، مدیر آتلیه نقاشی چارچوب، در این مراسم با تقدیر از همکاری مدیران برج میلاد با هنرمندان و استقبال خوب مردم گفت: بیش از ۷۰ اثر نقاشی و نقاشیخط در این نمایشگاه در معرض دید عموم مردم قرار گرفته است که بخشی از آنها را از مجموعه دارها گرفتیم و بخشی را  از هنرمندانی که در ایران نبودند.
وی یکی از اهداف این نمایشگاه را ارتقای دانش و سلیقه هنری مردم عادی خواند و عنوان کرد: اکثر هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده، تاکنون نمایشگاه های فروانی در  داخل و خارج از ایران برگزار کرده اند، اما چون این نمایشگاه ها، در گالری¬های درجه یک بود، تنها طیف های خاصی مثل هنرمندان، گالری داران و مجموعه داران و کسانی که در فضای هنر قرار گرفتند، از آنها مطلع بودند، اما فضای حرفه ی و استاندارد که امروز در برج میلاد فراهم شده یک فضای عمومی است که مردمی از اقشار مختلف اعم از تهرانی و شهرستانی برای دیدن برج میلاد به اینجا می آیند، به همین دلیل اینجا را انتخاب کردیم؛ چرا که هنر نقاشی هنر مردمی است و ما باید فاصله مردم با این هنر را برداریم.
یگانه با دعوت از مردم برای بازدید از این نمایشگاه ابراز امیدواری کرد که فرهنگ نمایش آثار هنری در گالری های خاص و بازدیدکنندگان خاص جای خود را به نمایش آثار نقاشی در فضاهای عمومی با بازدیدکنندگان عمومی بدهد.
این هنرمند نقاشی و نقاشیخط، با بیان اینکه آثار به نمایشگاه درآمده نماینده کامل و جامعی برای این هنر نیست، بیان کرد: علاوه بر این هنرمندان، هنرمندان دیگر هستند که شاید من به آنها دسترسی نداشتم یا آنکه زمان برای ارتباط گیری کم بود، اما در این نمایشگاه چهار اثر نادیده از سهراب سپهری، هانیبال الخاص، ناصر اویسی و فریده لاشایی به نمایش درآمده است که از آثار شاخص این هنرمندان ایرانی است.

گفتنی ست نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشیخط شهر هنر تا ۲۷ شهریور همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۱ در گالری شرقی برج میلاد تهران پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 19 =