انتشار پوستری از شهید چمران توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی

خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر مصطفی چمران را به منتشر کرد .

پوستری از شهید چمرانبه گزارش سرویس هنرهای تجسمی هفت گاه، خانه طراحان انقلاب اسلامی ایران به مناسبت ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید ، پوستری برای بزرگداشت این شهید والا مقام منتشر کرد .

مصطفی چمران یکی از افراد پرتلاشی است که جهان را به تحسین وا داشت. وی مدرک دکتری در فیزیک پلاسما خود را در امریکا گرفت . در زمان تحصیل در خارج از ایران ، او به همراه ابراهیم یزدی ، علی شریعتی و صادق قطب‌زاده ، شاخه خارج از کشوری نهضت آزادی ایران و همچنین انجمن اسلامی دانشجویان ایران در آمریکا را تأسیس کرد .

پس از آن چمران به مصر رفت تا آموزشهای نظامی را فراگیرد . حضور در لبنان و راه اندازی جنبش امل به همراه موسی صدر گام بعدی زندگی چمران محسوب می‌شود .

پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران ، او به ایران بازگشت و در دولت بازرگان، مدتی وزارت دفاع را برعهده داشت . او به عنوان یکی از اعضای نهضت آزادی ، در دوره نخست مجلس شورای اسلامی از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد .

در جریان جنگ ایران و عراق ، وی یکی از فرماندهان ایران بود . چمران با شروع جنگ ، به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد . از دیگر کارهای مهم وی ایجاد هماهنگی بین نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند.

مصطفی چمران در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه-سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش شهید شد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =