برج آزادی ترمیم می شود

مدیر مجموعه برج آزادی از پایان مرمت فاز یک، دو و سه این مجموعه تا ۲۲ بهمن ماه امسال خبر داد.

هفت گاه

به گزارش سرویس معماری هفت گاه به نقل از ایسنا ، مدیر مجموعه برج آزادی درباره روند مرمت برج آزادی بیان کرد: مرمت برج آزادی از اواخر بهمن سال گذشته شروع شد و در حال حاضر مراحل خاک‌برداری و اصلاح اولیه فاز یک، دو و سه آن انجام شده است که پیش‌بینی می‌شود مرمت این فازها تا ۲۲ بهمن تمام شود.

غلامحسین شاه‌علی درباره مرمت فاز چهارم برج‌آزادی گفت: اگر زمان اجازه دهد، امسال فاز چهارم هم تمام می‌شود و اگر این طور نشود به احتمال زیاد مرمت این فاز به سال آینده موکول می‌شود. فاز چهارم شامل مرمت محوطه جنوبی برج می‌شود که فعلا اقدامی بر روی آن صورت نگرفته است.

مدیر مجموعه برج آزادی درباره اینکه فاز یک، دو و سه شامل چه بخش‌هایی از برج می‌شود، اظهار کرد: محوطه زیر سازه اصلی، ضلع شمالی و شمال شرقی در مرمت این سه فاز قرار گرفته است. همه‌ی چهار فاز برج آزادی مربوط به محوطه سازی و ایزوله‌ مجموعه اداری و هنری برج است.

شاه‌علی درباره مرمت نوارهای آبی رنگ کاشی‌های برج نیز گفت: گنبد فیروزه‌ای بنا «رُک» و نوار کاشی‌های بیرون که بحث آن با محوطه فرق می‌کند در این مرحله از مرمت و بازسازی نیست، اما در این زمینه مطالعه شده و تیمی هم کارشناسی کردند که بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای این کار برآورد هزینه شده است که هنوز نتوانستیم این اعتبار را تأمین کنیم.

او با بیان اینکه؛ نمی‌دانم تاکنون چه مقدار برای مرمت فاز یک تا سه هزینه شده است»، گفت: این هزینه‌ها از محل اعتبارات شهرداری تهران بوده و من دقیقا نمی‌دانم چقدر برای آن هزینه شده و خواهد شد.

شاه‌علی بیان کرد: امیدوارم بعد از این مرمت دیگر شاهد آبریزش از سقف برج نباشیم. مرمت بالای بام هم از محل اعتبارات وزارت ارشاد و بنیاد رودکی تقریبا در حال اتمام است. حدود ۵۰ درصد مرمت مربوط به این بخش تمام شده و ۵۰ درصد آن هم تا مهرماه تمام می‌شود.

بر اساس این گزارش، مهرماه ۹۳ رییس سابق شورای شهر تهران به همراه تیم تهرانگردی از برج آزادی دیدن کرد و قرار شد برای مرمت “برج آزادی”، دو میلیارد تومان برای تعمیر داخل برج و ۱۸ میلیارد تومان هم برای محوطه بیرون آن در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سه =