معرفی برگزیدگان یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران

در مراسم اختتامیه یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران برگزیدگان این رویداد هنری معرفی شدند .

به گزارش سرویس هنرهای تجسمی هفت گاه به نقل از روابط عمومی دفتر هنرهای تجسمی ، اختتامیه یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران با معرفی برگزیدگان با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر جمعه ۲۴ آذر در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد .

در اختتامیه یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران سیدمحمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی ، علی محمد زارع رییس موزه هنرهای معاصر تهران و کاریکاتوریست های ایرانی و خارجی حضور داشتند .

این مراسم که با اجرای بهرام عظیمی کارتونیست و کارگردان انیمیشن برگزار شد، بخش هایی از مراسم به صورت نمایش فیلم با محوریت امنیت به عنوان موضوع یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران بود که در این فیلم سیدمسعود شجاعی طباطبایی بیانیه دبیر دوسالانه را به زبان انگلیسی و غلامعلی لطیفی بیانیه هیات داوری را خواند .

بهرام عظیمی در بخشی از این مراسم گفت : سال ۱۳۷۲ نخستین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران به پیشنهاد مسعود شجاعی طباطبایی و محمدحسین نیرومند برگزار شد و در آن دوره معاون رییس جمهور در افتتاحیه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه دوسالانه حضور داشتند .

مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی در این مراسم با قدردانی از هنرمندانی که در یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران شرکت کردند و هیات انتخاب و داوری دوسالانه گفت: دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران با آثار کاریکاتوریست های ایران و جهان برگزار شد و ضرورت دارد که این دوسالانه را حفظ کنیم و با برنامه زمانی منظم دوسالانه به موقع برگزار و برنامه ریزی دوازدهمین دوسالانه از حالا انجام شود.

ملانوروزی همچنین از خانه کاریکاتور ایران و همکاران برگزاری دوزادهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران قدردانی کرد .

مدیرکل هنرهای تجسمی در ادامه گفت: امیدواریم با حضور سیدمحمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از هنرمندان تجسمی است، برنامه های موثری در حوزه تجسمی دنبال شود .

در این مراسم با حضور پنج کاریکاتوریست ترکیه که مهمان حوزه هنری در ایران هستند از شانکار پامارسی از هند و آنتونیو سانتوس از پرتغال به عنوان داوران خارجی یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران قدردانی شد .

همچنین انجمن کاریکاتوریست های ترکیه در این مراسم با اهدای لوح از سیدمسعود شجاعی طباطبایی قدردانی کرد و کاریکاتوریست اهل ترکیه در ادامه این مراسم بیان کرد: از اینکه در ایران و محضر فرهنگ و هنر ایران هستیم، خوشحالیم. کاریکاتوریست های ایران از بهترین کاریکاتوریست ها هستند و امیدواریم کاریکاتوریست های ایران در فعالیت های خود علیه امپریالیسم، هنرمندان ترکیه را همراه خود بدانند و دوستی ایران و ترکیه همچنان پاینده باشد .

در ادامه مراسم با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیر دوسالانه کاتالوگ یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران رونمایی شد .

در ادامه با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر و محمدحسین نیرومند و مسعود ضیایی زردخشویی از اعضای هیات انتخاب دوسالانه، جوایز بخش کارتون آزاد اهدا شد. در این بخش مهناز یزدانی از ایران، جوزف پرچال از اسپانیا و کلاوس پیتر از اتریش اول تا سوم شدند .

جوایز بخش کاریکاتور چهره با موضوع افراد مشهور و کارتون موضوعی با موضوع امنیت توسط سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر دوسالانه و کامبیز درم بخش، جواد علیزاده، شانکار پامارسی از هند و آنتونیو سانتوس از پرتغال از داوران دوسالانه اهدا شد .

در بخش کاریکاتور چهره برونو همزاگیج از برزیل، امین ترابی از ایران و عارف نیازی از ایران اول تا سوم شدند .

در بخش کارتون موضوعی با موضوع امنیت توشو بورکوویچ از صربستان، شهرام رضایی از ایران و میخاییل زلاتکوفسکی از روسیه اول تا سوم شدند .

نفرات اول تا سوم سه بخش دوسالانه تندیس دوسالانه و به ترتیب جایزه ۲۰۰۰، ۱۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلاری دریافت کردند .

جایزه ویژه ۸ هزار دلاری یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران به سجاد رافعی از ایران اهدا شد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =