بهار ایلچی: از همه ی خانم های عزیز کشورمان می خواهم که ما را حمایت کنند

مصاحبه اختصاصی هفت گاه با بهار ایلچی سرپرست گروه “ستاره قطبی”mohr ekhtesasi

هفت گاه

آرزو آلوستانی – سرویس موسیقی هفت گاه: گروه “ستاره قطبی” گروهی متشکل از بانوان هنرمند ایرانی است که هدفش ارائه ی جدیدی از موسیقی پاپ برای بانوان ایرانی است. این گروه که به تازگی در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته است، ۸ اسفند ماه به سرپرستی بهار ایلچی در تالار وحدت به روی صحنه رفت. به همین بهانه… خبرنگار هفت گاه گفت و گویی با بهار ایلچی سرپرست و نوازنده ی پیانو و چنگ گروه، ترتیب داده است که مشروح آن را می توانید در زیر مطالعه کنید:

آرزو آلوستانی – هفت گاه : خسته نباشید، از کنسرت راضی بودید؟ کنسرت چطور بود؟

بهار ایلچی : کنسرت بد نبود، فقط به خاطر فشردگی برنامه تالار وحدت کمی تحت فشار بودیم ولی خدا را شکر به نظرم همه چیز خوب بود.

چه مدت برای این کنسرت تمرین کردید؟

ما سه ماه، سه ماه ونیم وقت داشتیم. بعد از اجرای شهریورمان یک ماه ونیم استراحت کردیم. بعد تمرینات جدیدمان را شروع کردیم که بخشی از آن معطوف شد به برنامه جشنواره موسیقی، ما بقی هم برای اجرای ۸ اسفندمان، که روی یک سری قطعات جدید کار کردیم.

در مورد جشنواره موسیقی بگویید. جشنواره موسیقی چطور بود؟ اولین تجربه حضورتان در جشنواره موسیقی فجر بود؟

با گروه “ستاره قطبی” اولین بار بود که شرکت می کردیم. به نظر من خیلی خوب است که مسئولین آنقدر تلاش کردند تا دوباره پاپ بانوان را برگردانند، هم در جشنواره و هم اینکه دوباره بتوانند اجرا داشته باشند. اتفاق خیلی خوب دیگری هم که در جشنواره افتاد این بود که بخش کودک برای اولین بار به جشنواره موسیقی اضافه شد. به نظرم این ها یعنی اینکه چشم انداز خوبی می توانیم نسبت به جشنواره موسیقی داشته باشیم.

کیفیت برگزاری جشنواره را امسال چطور دید، به ویژه در بخش بانوان؟

راستش من فکر می کنم که با تمام محدودیت هایی که داریم و گروه های زیادی که امسال شرکت کردند، تنها ایرادی که به نظم جشنواره می توان داشت، تبلیغات بسیار محدودش بود. ما واقعا نگران بودیم، چرا که هیچ کسی در جریان نبود به ویژه عام مردم. ولی استقبالی که شد و استقبال چشمگیری بود، نگرانی ما را برطرف کرد.

اینکه بخش بانوان جزء بخش رقابتی جشنواره نیست، نکته ی منفی ای به نظر شما به حساب می آید یا نه؟

مسلما چه بهتر اگر جزء بخش رقابتی باشد اما امسال هیچ گروه پاپ دیگری نبود. اینطور نیست که قبلا وجود نداشتند، چرا بودند ولی چون امسال گروه پاپ بانوان دیگری نبود ما نمی توانستیم با گروهی رقابت کنیم. حق داشتند شرکت نکنند یعنی نمی توانستند در بخش رقابتی شرکت کنند. ولی در مورد موسیقی سنتی بانوان واقعا نمی دانم.

اگر بخواهیم بخش رقابتی جشنواره را کنار بگذاریم، به طور کلی سطح و جایگاه موسیقی پاپ بانوان در کشور چگونه است؟

چیزی که الان شاهد آن هستیم این است که نسبت به آقایان خیلی عقب تر است، به خاطر اینکه ما خودمان برای تشکیل این گروه، یک سری سازها را که نوازنده خانمش وجود نداشت، حدود یک سال وقت صرف کردیم که بچه هامان رفتند سمت سازهایی که اصلا نوازنده خانم نداشتند و خودشان از صفر شروع کردند برای اینکه این گروه را به وجود بیاوریم و ثابت کنیم که خانم ها می توانند در زمینه ی پاپ هم موفق باشند. اگر می گویم که نوازنده خانم وجود نداشت این است که  قبلا گروه های پاپی که بودند، هیچکدامشان به صورت زنده روی صحنه اجرا نمی کردند. به صورت play back اجرا می شد یعنی چیزی که از قبل ضبط شده بود و خواننده زنده می خواند ولی بیشتر اعضای گروه حالت نمایشی داشتند ولی ما همه مان داریم به صورت زنده ساز می زنیم و تحصیکرده های موسیقی هستیم و سازهایی را که نداشتیم را یاد گرفتیم و گروهمان را کامل کردیم.

از همان ابتدای تشکیل گروه “ستاره قطبی” با همین اعضا بودید یا اینکه تغییر و تحولی در اعضای گروه داشتید؟ انتخاب و آشناییتان به چه صورت بوده است؟

اکثر بچه های ما ثابت هستند، ما سه سال است که با هم کار می کنیم ولی در این سه سال یک سری از اعضا بنا به دلایلی از ما جدا شدند و نتوانستیم با هم کار کنیم. محل کارشان تغییر کرده، از کشور رفتند و … به دلایل مختلف مجبور بودیم از افراد دیگری استفاده کنیم. در مورد خواننده هایمان هم همینطور. یکی از خواننده هایمان که صدایش مشکل داشت و باید خواننده دیگری را جایگزینش می کردیم، خدا را شکر بینمان برگشته است.  من فکر می کنم خواننده های ما هیچکدامشان اسمی ندارند چرا که در کشور خودمان سابقه ای ندارند  ولی در نوع خودشان هرکدامشان بهترین اند.

قطعاتی که اجرا می کنید همه متعلق به خودتان است یا قطعاتی است که دوباره طراحی و بازسازی شده اند؟

یک سری از قطعات مال گروه خودمان است مثل بیشتر قطعات فارسی ولی چند تا از قطعات دیگر که مخصوصا از زبان های دیگر است کاور شده اند، یعنی کاری است که ما با تنظیم مجدد دوباره اجراشان می کنیم. آن هم به خاطر اینکه ما هنوز موفق نشدیم کساتی را پیدا کنیم که در این زبان ها آهنگسازی کنند و شعر بگویند مخصوصا زبان هندی یا انگلیسی.

از مشکلاتی که گروه های بانوان در عرصه ی موسیقی دارند برای ما بگویید.

ما خودمان انتخاب کردیم که بانوان باشیم و برای خانم ها اجرا داشته باشیم و این مسائل را می دانید که گروه های بانوان نمی توانند آلبوم داشته باشند، نمی توانند فیلم یا تصویری داشته باشند، تنها چیزی که می خواهیم این است که مسئولین بیشتر هوای ما را داشته باشند در این زمینه که تایم هایی که به ما می دهند بنا بر ساعتی که ساعت خیلی مناسبی هم نیست، کمی از این نظر تغییری را ایجاد کنند، برای اینکه ما هم بتوانیم از ساعت های راحت تری استفاده کنیم و استرس فشردگی برنامه تالار را نداشته باشیم و تالار وحدت دوباره فقط برای موسیقی بشود و اختصاص به کارهای دیگر مثل تئاتر نداشته باشد.

فکر می کنید که “ستاره قطبی” چه کاری می تواند بکند تا به درجه ی کمال خودش برسد و اینکه هدف نهایی “ستاره قطبی” چیست؟

به نظر من وقتی یک گروهی سه سال زحمت می کشد تا بعد از سه سال بتواند بیاید روی استیج حتما با یک سری برنامه ریزی هایی این کار را کرده و توانسته سه سال اعضایش را برای هدف نهایی که دارد در کنار هم نگه دارد. من فکر می کنم همه گروه ها و همچنین ما در نهایت می خواهیم به کمال برسیم از این نظر که هیچ نقصانی در کارمان وجود نداشته باشد و اینکه روزی برسد  که همه جای دنیا اسم “ستاره قطبی” یا پلاریس را بیاورند.

و در انتها اگر حرفی یا ناگفته ای دارید، بفرمایید.

ممنون. من فقط از همه ی خانم های عزیز کشورمان می خواهم که ما را حمایت کنند و حمایتشان، حضورشان و اطلاع رسانی است که الان وجود دارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 12 =