تأملی دربارۀ برنده امسال یورو ویژن

download (4)

اشاره : یادداشت زیر به قلم “تیرداد بنکدار” در روزنامه “هفت صبح” منتشر شده است . هفت گاه در نظر داشت مطلبی در نقد برنده شدن این فرد عجیب در مسابقات موسیقی یورو ویژن منتشر نماید؛ اما یادداشت ذیل به اندازۀ کافی گویا و برخواسته از درد و دغدغۀ مشترک است که هفت گاه به انتشار آن بسنده می نماید.

خوشحالم که هنوز به درک ” زیبایی شناسی زن ریشو ! ” نائل نشده ام ... شخصاً هم احتمال می دهم که سرعت به ندامت افتادن غرب از این برندسازی جنسیتی ، سریع تر از گذار ما به دغدغه های سرخوشانه باشد. امشب واقعاً از اینکه در شرق به دنیا آمده و زیسته ام ، احساس رضایت عمیقی کردم .

خوشحالم در جایی هستم که زمینه ای برای این اداها نیست . من خوشحالم مانند میلیون ها انسان شرقی دیگر در جایی به سر می برم که هنوز نرم های اجتماعی مانع از تقدیس اختلال های جنسیتی با دو خروار توجیه نظری است .

خوشحالم در جایی هستم که می توانم بدون هراس از فحش های مد روزی چون هموفوب و از این قبیل ، بگویم که از زن ریش دار متنفرم … تراجنسی و زن پوشی چون “کونچیتا” و پدیده های محتوم الظهوری چون او !

خوشحالم که در گوشه ای از جهان زندگی می کنم که هیچ امتیازی برای “پدیده کونچیتا”  قائل نیست .

خوشحالم در جایی هستم که هنوز به درک ” زیبایی شناسی زن ریشو ” نائل نشده است و اطمینان دارم که سنت های کهن فرهنگی و اجتماعی این سوی گیتی ، مانع از تسری این زیبایی شناسی می شود .

حالا هر چقدر هم که نظام سلطه جهانی ، از ابزارهای رسانه ای و فرهنگی خود استفاده کند ، هر چقدر از “کونچیتا” برند بسازد ، اطمینان دارم که در این سوی جهان که همچنان درگیر دغدغه های راستین انسانی است ، این مسخره بازی ها به قول معروف نمی گیرد .

شخصاً هم احتمال می دهم که سرعت به ندامت افتادن غرب از این برندسازی جنسیتی، سریع تر از گذار ما به دغدغه های سرخوشانه باشد .

منبع : روزنامه هفت صبح / مورخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سولماز گفت:

    وای هر وقت قیافه این آدم رو می بینم حالم بد میشه. یه کلیپ ازش دیدم منزجرکننده بود. اینم یه سوژه ی دیگه است که یه مدت مردم رو باهاش سرگرم کنند!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 17 =