جایزه قلم سال بلو از آن لوییس اردریچ شد

پس از اهدای جایزه قلم سال بلو  به لوییس اردریچ از او تجلیل شد.

هفت گاه

به گزارش سرویس ادبیات هفت گاه ، به نقل از استار تریبیون، لوییس اردریچ برای خلق مجموعه آثارش با دریافت جایزه قلم سال بلو تقدیر شد. این جایزه به ارزش ۲۵ هزار دلار برای تقدیر از مجموعه آثار یک نویسنده هر دو سال یک بار، برنده‌ای انتخاب می کند.

داوران جایزه امسال شامل زادی اسمیت، ای.ال دکتروف و ادویج کانتیکات با تحسین آثار اردریچ این جایزه را شایسته وی دانستند.

در بیانیه هیات داوری آمده است: برخی از نویسندگان بر روی قطعه کوچکی از زمین کار می کنند؛ اما لوییس اردریچ از این دست نویسندگان نیست. آثار او جهان شمولی بسیار دارند و هر فرد یک دنیاست.

روایت یک داستان فردی در نهایت به داستان یک خانواده ختم می شود و داستان خانوادها به ملت‌ها می‌رسد. در حالی که زخم بی‌عدالتی ملی در طی نسل‌ها به کناری نهاده شده، او به بیان رفتارهای بی تناسبی که در حق افراد و ملت ها روا می شود، می پردازد. نگاه او همیشه تازه است و جملات او چیزی از اشعار غنایی کم ندارد.

خانم اردریچ نیز با راسال ایمیلی برای خبرگزاری آسوشیتدپرس از اعلام دریافت این جایزه ابراز خوشحالی کرد.

اوایل امسال این بانوی نویسنده با دریافت جایزه صلح دیتون تقدیر شد . رمان «خانه مدور» او در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه کتاب ملی سال آمریکا شده بود و «طاعون کبوترها» در سال ۲۰۰۹ نامزد نهایی پولیتزر بود. او با اولین رمانش با عنوان «پزشک عشق» جایزه حلقه منتقدان آمریکا در سال ۱۹۸۴ را دریافت کرده است و پنج بار جایزه کتاب مینه سوتا را در کارنامه‌اش دارد.

اردریچ ۵۸ ساله در مینه پولیس زندگی می کند.

جایزه قلم سال بلو برای بزرگداشت سال بلو نویسنده بزرگ کانادایی که در سال ۲۰۰۵ درگذشت اهدا می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 16 =