منوچهر درفشه، تصویرگر کتاب های درسی درگذشت

منوچهر درفشه یکی از تصویرگران قدیمی ایران که مدت‌ها دچار بیماری سرطان روده بود و در ماه‌های اخیر به دلیل کسالت خانه‌نشین شده بود، جمعه درگذشت.

منوچهر درفشه

به گزارش سرویس تجسمی هفت گاه، منوچهر درفشه از تصویرگران باسابقه کشور به شمار می‌رفت که پس از نورالدین زرین‌کلک و پرویز کلانتری مسئولیت تصویرسازی کتاب‌های درسی را برعهده داشت. از جمله تصویرسازی های او می‌توان به روایت منظوم “اشک یتیم” و “داستان های خانواده ی هاشمی” اشاره کرد.

درفشه سال‌های جوانی و تلاش‌های هنری‌اش را در کنار محمد بهرامی در آتلیه پارس سپری کرد، آتلیه‌ای که تصویرگران و گرافیست‌های توانمندی چون علی اکبر صادقی، محمد تجویدی، پرویز کلانتری، مرتضی ممیز، آیدین آغداشلو ، علی اصغر معصومی و محمد احصایی در آن کار می‌کردند.

او همچنین در مراکزی چون “گالری آپادانا”، “آتلیه پارس،”کارگاه تبلیغاتی”، “آگهی زیبا”، “انتشارات فرانکلین” و بعدها “کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان” و “سازمان کتاب‌های درسی” حضوری فعال داشت.

سال گذشته ششمین دوسالانه تصویرگری نیز از منوچهر درفشه بخاطر یک عمر فعالیت هنری در عرصه تصویرسازی بزرگداشتی را برای این هنرمند برگزار کرد که منوچهر درفشه به دلیل کسالت جسمی در مراسم حضور نداشت.

هیئت مدیره انجمن فرهنگی هنری تصویرگران طی اطلاعیه ای زمان تشییع پیکر منوچهر درفشه هنرمند تصویرگر را روز دوشنبه ۳۰ تیر ساعت ۱۰ صبح از مقابل خانه هنرمندان ایران اعلام کرد.

در اطلاعیه هیئت مدیره این انجمن آمده است:

منوچهر درفشه از متقدمان تصویرگرى کشورمان درگذشت. هنر پر افتخار تصویرگرى، یکى از چهره هاى مؤثر خود در خلق تصویرهاى خاطره‌انگیز کتاب هاى درسى را از دست داد. درفشه آرام و بى هیاهو زندگى کرد و خوشنام و سربلند از میان ما رفت.

ضمن تسلى جامعه فرهنگى ایران و سپاس از همدردى ایشان و تشکر از معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى و مدیریت خانه هنرمندان ایران، اعلام مى کنیم مراسم تشییع پیکر ایشان، دوشنبه ٣٠ تیر ساعت ١٠ صبح از مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد تا پیکر او در قطعه هنرمندان در بهشت زهرا به خاک سپرده شود.

منوچهر درفشه تصویرگر کتاب‌های درسی دهه ۶۰ تا ۷۰ جمعه بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =