خبرهایی کوتا ه از دنیای تئاتر

مشخص شدن نقش‌خوانی‌های دو نمایشنامه‌خوانی مجلس ضربت زدن˝ و ˝زمان سکوت برای زندگان˝، تعطیلی تئاتر شهر در شب‌های قدر و تمجید ناصر تقوایی از نمایش ˝یوبیتسومه˝، از جمله خبرهای دریافتی حوزه تئاتر هستند.

کارگاه های آموزشی تئاتر خیابانی

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه، بازیگران نمایشنامه‌خوانی‌های “مجلس ضربت زدن” و “زمان سکوت برای زندگان” مشخص شدند.

سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر از ۲۶ تا ۳۱ تیر میزبان سه گروه نمایشنامه‌خوانی است. در روزهای ۲۶ و ۲۷ تیر ماه میلاد اکبرنژاد و گروهش “هذا جنون العاشقین” را می‌خوانند، ۲۸ و ۲۹ تیر نمایش “زمان سکوت برای زندگان” با بازی حسین پاکدل، بهنوش بختیاری، نیما رییسی، عاطفه نوری و احسان کرمی به کارگردانی عباس غفاری و موسیقی هادی لشکری خوانش می‌شود و روزهای ۳۰ و ۳۱ تیر محمد رحمانیان “مجلس ضربت زدن” نوشته بهرام بیضایی را با نقش‌خوانی علی عمرانی، امیرکاوه آهنین‌جان، علی سرابی، رضا مولایی، اشکان خطیبی، سها سناجو و پرستو رحمانیان کارگردانی خواهد کرد.

برای اولین بار است که تئاترشهر در شب‌های قدر هم اجرا خواهد داشت. این نمایشنامه‌خوانی‌ها در روزهای ذکر شده ساعت ۱۸ برگزار خواهند شد.

تمجید ناصر تقوایی از نمایش “یوبیتسومه”

ناصر تقوایی نویسنده و کارگردان صاحبنام سینمای ایران جمعه ۲۰ تیر با حضور در کارگاه نمایشی مجموعه تئاتر شهر از نمایش “یوبیتسومه” به کارگردانی نیما نادری دیدن کرد.

نیما نادری نویسنده و کارگردان نمایش بعد از پایان اجرا با تقدیر از حضور ناصر تقوایی برای دیدن این اثر نمایشی بیان کرد: بسیار خوشحالیم که اهالی تئاتر در آستانه تولد استاد ناصر تقوایی میزبان این هنرمند شایسته عرصه سینما در اجرای نمایش “یوبیتسومه” هستند.

تقوایی بعد از صحبت‌های نادری گفت: بدون تردید در این ۱۵ سال هنر تئاتر از همه گونه‌های هنری جایگاه و ارزش بهتری داشته است به طوریکه سینما نیز در بسیاری از موارد از این هنر وام گرفته است.

او با تمجید از نمایش “یوبیتسومه” تصریح کرد: اجرای این نمایش ثابت کرد که تئاتر هنوز از هنرهای دیگر در وضعیت بهتری قرار دارد و من به گروه اجرایی برای به صحنه آوردن چنین نمایشی تبریک می‌گویم.

“یوبیتسومه” نوشته و کار نیما نادری هر روز ساعت ۲۱ با بازی مریم بوبانی، مهدی صباغی و معصومه رحمانی در کارگاه نمایش به صحنه می‌رود.

تالارهای نمایشی تئاتر شهر از ۲۶ تا ۲۹ تیر اجرایی ندارند

تالاهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر از ۲۶ تا ۲۹ تیر ماه به دلیل فرارسیدن شب‌های گرامی قدر و ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) اجرایی ندارند.

تمامی تالارهای نمایشی از روز پنجشنبه ۲۶ تا یکشنبه ۲۹ تیر به دلیل فرا رسیدن شبهای گرامی قدر و ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) اجرایی ندارند. این در حالی است که نمایش “یوبیتسومه” به نویسندگی و کارگردانی نیما نادری چهارشنبه ۲۵ تیرماه نیز اجرا نخواهد داشت. ضمن اینکه تمرین گروه‌های نمایشی در روزهای جمعه ۲۷ و شنبه ۲۸ تیر نیز تعطیل است.

مجموعه تئاتر شهر از ۲۲ تیر تا ۵ مرداد همزمان با فرا رسیدن شب‌های گرامی قدر و ایام شهادت حضرت علی (ع) میزبان ویژه برنامه “محفل مهر و ماه” خواهد بود. در این دوره از ویژه برنامه علاوه بر اجرای چندین نمایش خیابانی، مجلس نقالی و مجالس شبیه خوانی در محوطه تئاتر شهر ،نمایشنامه‌هایی از بهرام بیضایی، محمد چرمشیر و میلاد اکبر نژاد نیز در تالار اصلی تئاتر شهر روخوانی می شوند.

در بخش فضای باز “محفل مهر و ماه” که از فردا یکشنبه ۲۲ تیر تا شنبه ۵ مرداد ماه میزبان علاقه‌مندان تئاتر از ساعت ۱۹:۴۵ در محوطه تئاتر شهر خواهد بود آثار نمایشی چون “مدار ۹۲ درجه” به کارگردانی روح الله سنایی، “اسماعیل ات” به کارگردانی شهاب راحله، “پشت سرت را نگاه نکن” به کارگردانی امیر حسین شفیعی، “علی‌نامه‌خوانی” به کارگردانی ابوالفضل ورمزیار، “سبک زندگی” به کارگردانی فرامرز قلیچ خانی و “نفر دوم” به کارگردانی عقیل تقی‌زاده در کنار مجلس نقالی مرشد محسن میرزا علی اجرا می‌شوند. این در حالی است که از ساعت ۲۱:۳۰ یکشنبه ۲۲ تیر تا شنبه ۲۸ تیر مجالس تعزیه هم میزبان علاقه‌مندان نمایش‌های آیینی خواهد بود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =