دردسر ساز شدن شمارش آرای مردمی در جشنواره فیلم فجر

مدیر اجرایی ستاد برگزاری رای تماشاگران سی و سومین دوره جشنواره فیلم، تاکید کرد فیلم برگزیده تماشاگران روز ۲۲ بهمن به صورت رسمی اعلام می‌شود.

آرای-مردمی2

به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه ، شمارش آرای مردمی این دوره از جشنواره فیلم فجر همزمان با برگزاری جشنواره از سوی ستاد مستقر در خانه سینما ادامه دارد و به مرور و در روزهای مختلف براساس آرای شمارش شده، دو فیلم صدرنشین جدول پرطرفداران شده‌اند.

«عصریخبندان» به کارگردانی مصطفی کیایی و «رخ دیوانه» ساخته ابوالحسن داودی در چهار روزی که آرای مردمی اعلام شده، هر کدام دو روز در صدر جدول قرار داشتند.

کاهش درصد آرای «رخ دیوانه» موجب شد کارگردان این فیلم در نشست خبری، نسبت به وضعیت شمارش آرا انتقاد کند و بگوید: «من احساس می‌کنم شمارش‌ها به طرز مشکوکی پیش می‌رود.»

محسن هاشمی مدیر اجرایی ستاد برگزاری رای تماشاگران سی و سومین دوره جشنواره فیلم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خبرآنلاین ، در مورد روند اعلام آرای تماشاگران گفت: «فیلم برگزیده تماشاگران روز ۲۲ بهمن ماه معلوم می‌شود و آنچه که الان اعلام می‌کنیم براساس آخرین وضعیت هر فیلم در جدول نمایش ارزیابی رای تماشاگران است. این طبیعی است که به میزان اقبال یا ادبار تماشاگران تا پایان روز بیست و یکم بهمن ماه رتبه فیلم‌ها در جدول تغییر کند.»

او که سال قبل نیز همین مسئولیت را در شمارش آرا برعهده داشت، گفت: «اگر به مدارک سال قبل رجوع کنید می‌بینید که همین اتفاق راجع به «قصه‌ها»، فیلم «چ»، «عصبانی نیستم»، «خط ویژه» و «شیار۱۴۳» رخ داد. هر کدام از این‌ها در روزهایی تا پایان رای گیری در صدر بودند و در روزهایی رتبه آن‌ها تنزل پیدا می‌کرد. مهم روز پایان رای‌گیری است که مجموعه آرا صورت‌بندی می‌شود و بعد از آن دیگر رای‌گیری نداریم.»

او در پاسخ به این موضوع که آیا به گفته داودی نکته مشکوکی در شمارش آرا وجود دارد، گفت: «من اطمینان خاطر را سال گذشته  به صاحبان و علاقمندان آثار دادم و امسال هم همین اطمینان را می‌دهم که در چهار فرآیند برگزاری رای مردمی، که شامل امنیت برگ رای، دریافت آرا، شمارش و تجمیع آرا است، همه چیز قابل بررسی، کد گذاری شده و دقیق است.»

هاشمی ادامه داد: «به احتمال زیاد آقای داودی نظرشان از این جمله متغیرهایی خارج از این چهار بخشی که من به آن اشاره کردم بوده ، شاید نگرانی ایشان از باب حضور تاثیرگذار علاقه‌مندان یک فیلم با خرید بلیت توسط صاحبان فیلم بوده است.»

او همچنین در مورد روند نظارت بر دریافت آرای مردمی نیز گفت: «خانه سینما آیین‌نامه مربوط به آرای تماشاگران را ۲۸ دی ماه منتشر کرد. سوم بهمن ماه این آیین‌نامه به تهیه‌کنندگان ارسال شد و هشتم بهمن ماه فرآیند دریافت و شمارش آرا برای همه تهیه‌کنندگان در خانه سینما تشریح شد . براساس همین آیین‌نامه سه نفر از تهیه‌کنندگان به عنوان ناظر انتخاب در روند شمارش آرا حاضر هستند.»

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =