آخرین اخبار : 

عبدالکریم مهرافشان نوازنده پیشکسوت درگذشت .

مراسم تشییع عبدالکریم مهرافشان ـ نوازنده ویولن و آهنگساز ـ صبح امروز چهارشنبه  نهم اسفندماه از مقابل تالار وحدت برگزار شد .


به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ، گفته شده است که این هنرمند پیشکسوت بعد از مدتها مبارزه با بیماری دارفانی را وداع گفت.

عبدالکریم مهرافشان از بیست و پنج سالگی در رادیو ایران استخدام شد و در ارکستر شماره دو و ارکستر ویژه که توسط مشیر همایون تأسیس شده بود، نوازنده ویولن شد. و در سال ۱۳۳۷توسط حسین دهلوی به وزارت فرهنگ و هنر وقت منتقل شد و در ارکستر صبا به نوازندگی ویولن پرداخت.‌این هنرمند در سال ۱۳۴۲به سمت آهنگساز و سرپرست یکی از ارکسترهای موسیقی ملی وزارت فرهنگ و هنر منصوب شد و در مدت همکاری اش بیش یکصد و چهل آهنگ ساخت که در حدود چهل عدد آن‏ها ضبط شد.‌

از آثار وی می توان به «ایوان مداین» با شعری از خاقانی، «سروچمان» با شعر حافظ، «شعله‏‌های عشق» با شعر ابراهیم صفایی، «زلف بر باده مده» با شعر حافظ، «واله و شیدا» با شعر مولوی و برای ارکستر «امید» در دستگاه چهارگاه و «مژده» در دستگاه ماهور اشاره کرد.

گفتنی است سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار پیام هایی جداگانه درگذشت استاد عبدالکریم مهرافشان را تسلیت گفتند.

در متن پیام سید محمد مجتبی حسینی آمده است:

«اندوه که هنرمندی دیگر از میان ما رفت اما عبدالکریم مهرافشان با نواها و خاطرات دلنشینی که به یادگار گذاشته است، در یادها و دل ها می ماند.

عبدالکریم مهرافشان سال ها نوازندگی و آهنگسازی کرد، با ارکسترها و استادان و بزرگان موسیقی ایران نواخت و همراه شد و سال ها نیز هنرجویانی برای فرهنگ وهنر این سرزمین پرورش داد، ساخته های این هنرمند همچنان اجرا می شود و در روند موسیقی ایران جاری است. ضایعه درگذشت این هنرمند گرانقدر را به خانواده آن زنده یاد، هنرمندان و دوستداران هنر تسلیت می گویم و برای ایشان علو درجات را از درگاه ایزد متعال خواستارم.»

در متن پیام تسلیت فرزاد طالبی نیز آمده است:

«کدام راه گرفتی که برگ تازه شوق/ به بوی مهر تو آمد، به تلخ داغ تو ریخت

پذیرفتن خبر کوچ فرزانگانی که عمری را برای اعتلای هنر این میهن عزیز سپری کرده اند؛ بی گمان تا همیشه ایام سخت و جانکاه است.

چهره هایی همچون استاد عبدالکریم مهرافشان که بیش از هفتاد سال، درغوغای آرام نغمه ها و پیوند زیبایی و مهرورزی، زندگی کرده و اینک به خلوت جاودانگی پیوسته اند. رحمت و رضوان خداوند را برای آن روح بلند، طلب نموده و صبر و شکیبایی خانواده شریفش را امید می بریم.»

وبسایت فرهنگی هنری هفت گاه نیز درگذشت این هنرمند پیشکسوت را به خانواده ی ایشان و اهالی موسیقی تسلیت می گوید . باشد که روح ایشان قرین رحمت الهی گردد .

همچنین تازه ترین خبرهای این سرویس را بخوانید :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *