دونوازی ویلن و ویلنسل خواهران زربخش در آخرین روز جشنواره موسیقی فجر

گلریز زربخش شرکت کننده در بخش استعدادهای درخشان در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر معتقد است مخاطب جشنواره موسیقی فجر با مخاطبان دیگر کنسرت‌ها متفاوت است و نگاه خاص‌تری به موسیقی دارد.

هفت گاه

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ، بخش استعدادهای درخشان در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر آخرین اجرایش را به حضور دو خواهر نوازنده اختصاص داده است. گلریز و ژابیز زربخش امسال در آخرین روز جشنواره موسیقی فجر به اجرای برنامه می‌پردازند.

گلریز زربخش نوازنده ویلن و عضو آنسامبل «نیواک» درباره حضورش در جشنواره موسیقی فجر گفت: در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر من در بخش استعدادهای درخشان حضور دارم. اجرای من شامل دو بخش است. ابتدا دونوازی ویلن و پیانو را دارم که کیمیا محمدی در کنار من پیانو می نوازد. در بخش بعدی در کنار خواهرم ژابیز زربخش به اجرای دونوازی ویلن و ویلنسل می پردازیم.

وی ادامه داد:‌ اجرای ما شامل سه قطعه برای پیانو و ویلن می شود که عبارتند از: پیترو لوکاتلی -سونات «درگورستان» برای ویلن و پیانو، موریس راول -راپسودی «تسیگان» برای ویلن و پیانو، رادیون شدرین – «به سبک آلبنیز» برای ویلن و پیانو.

زربخش که پایه‌گذار و عضو آنسامبل نیواک است، درباره اجرای مشترک با خواهرش گفت: در بخش پایانی اجرایمان به همراه خواهرم به روی صحنه می‌رویم و هشت قطعه برای ویلن و ویلنسل اثر راینهولد گلیر را می نوازیم.

گلریز زربخش با اشاره به سابقه حضورش در دوره‌های گذشته جشنواره موسیقی فجر گفت: در سال‌های گذشته من و خواهرم در کشور ارمنستان مشغول تحصیل در رشته موسیقی بودیم و امکان حضور در جشنواره موسیقی فجر را نداشتیم. اما در سال های ۱۳۷۵، ۱۳۷۷ و ۱۳۷۹ در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم و رتبه نخست را در نوازندگی ویلن کسب کردم. درسال ۱۳۸۷ نیز با آنسامبل نیواک در جشنواره حاضر بودیم که در بخش رقابتی توانستیم رتبه نخست و تندیس جشنواره را کسب کنیم.

این نوازنده ویلن درباره اهمیت اجرا در جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد:‌ جشنواره موسیقی فجر یک اتفاق بین‌المللی است و همین اهمیت جشنواره را نشان می‌دهد. مخاطب جشنواره موسیقی فجر با مخاطب کنسرت‌ها متفاوتند. کسانی که در اجراهای جشنواره به سالن می‌آیند از قشر وسیعتری از جامعه هستند و نگاه خاص‌تری به موسیقی دارند.

گلریز زربخش نوازندگی ویلن را ازکودکی تا پایان تحصیلات درهنرستان موسیقی نزد استاد ارسلان کامکار فرا گرفت و سپس مدارک ممتاز در رشته نوازندگی ویلن را ازکنسرواتوار دولتی کمیتاس ایروان اخذ کرد. وی در این دوره تحصیلات خود را نزد پروفسور ویکتور خاچاطریان آغاز و به پایان رسانده و به اجرای رسیتال، دوئت، تریو و کوارتت‌های بسیاری پرداخته است.

وی در جشنواره بین المللی موسیقی فجر سال های۱۳۷۵، ۱۳۷۷ و ۱۳۷۹ موفق به کسب رتبه نخست در نوازندگی ویلن و درسال ۱۳۸۷ به عنوان پایه گذار و عضوآنسامبل نیواک موفق به دریافت رتبه نخست و تندیس جشنواره شد.

گلریز زربخش در روز پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ در ساعت ۱۵ و در سالن رودکی به اجرای برنامه می‌پردازد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 1 =