نامزدهای جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۶ معرفی شدند

شورای کتاب کودک هوشنگ مرادی کرمانی را در بخش نویسندگی و پژمان رحیمی‌زاده را در بخش تصویرگری نامزد دربافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن ٢٠١۶ کرد .

 هفت گاه

به گزارش سرویس ادبیات هفت گاه ، «هوشنگ مرادی کرمانی» برای سومین‌بار از سوی شورای کتاب کودک برای دریافت این جایزه معرفی می‌شود. او در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نیز از سوی شورای کتاب کودک به سبب آنچه «قلم روان و توانایی‌های منحصر به‌فردش» خوانده شد نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن بوده است.

او همچنین در سال ۱۹۹۲ از طرف شورای کتاب کودک ایران نامزد دریافت جایزه هانس کریستین آندرسن شد و به سبب پرداختن به زندگی کودکان محروم از سوی داوران تشویق شد. از دیگر افتخارات او می‌توان به دریافت جایزه مارتینی، نویسنده و قهرمان ملی آمریکای لاتین، اشاره کرد. نام او در شمار چهره‌های ماندگار نیز ثبت شده است.

از آثار مرادی کرمانی می‌توان به «قصه‌های مجید» ، «چکمه» ، «داستان آن حفره» ، «مشت بر پوست» ، «تنور» ، «مهمان مامان» ، «مربای شیرین» ، «لبخند انار» ، «مثل ماه شب چهارده» ، «نه تر و نه خشک» ، «شما که غریبه نیستید» ، «تیک تاک» و نمایشنامه‌های «کبوتر توی کوزه» و «پهلوان و جراح» اشاره کرد.

داستان‌های او به زبان‌های گوناگون از جمله فرانسوی، انگلیسی، عربی، ترکی استانبولی، هندی و … ترجمه شده‌اند و از روی برخی از آنها فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی ساخته شده است.

پژمان رحیمی‌زاده «پژمان‌ رحیمی‌زاده» نیز بیش از ۶۵ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان تصویرگری کرده است. قدرت در روایتگری تصاویر، تلاش در خلق آثار با استفاده از نمادها و نشانه‌های فرهنگ ایرانی، تلاش در هماهنگی میان گونه متون با سبک و شیوه تصویرگری به شکلی هنرمندانه، برخوردی خلاقانه در بازنمایی متن‌ با تکنیک‌های جذاب، و طراحی‌ها و ترکیب‌بندی‌های قدرتمند، رسیدن به سبک تصویرگری شخصی که قابل بازشناسی است از ویژگی‌های آثار اوست.

پژمان رحیمی‌زاده همچنین به عنوان نامزد ایرانی بخش تصویرگری جایزه ی جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۶ برگزیده شده است.

جایزه آلما جایزه‌ای ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران بلکه به قصه‌گویان، مروجان و نهادهای فعال در حوزه ادبیات کودکان و ترویج خواندن نیز تعلق می‌گیرد. این جایزه سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند یا سازمان مروج و فعال در حوزه کودکان، صرف نظر از زبان و ملیت آنها اعطا می‌شود.

جایزه نقدی آسترید لیندگرن به مبلغ ۵ میلیون کرون سوئد، گرانترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است. جایزه یادبود آسترید لیندگرن را شورای ملی سوئد در امور فرهنگی سرپرستی می کند و هیئت داوران این جایزه از میان کارشناسان برجسته ادبیات کودکان سوئد برگزیده می شوند. در حال حاضر در ایران شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان سازمان‌هایی هستند که می توانند برای این جایزه نامزدهای ایرانی را معرفی کنند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =