“راه ابریشم” میزبان نوعی تازه از عکاسی می شود

چند هنرمند آثار خود را که با توجه و نگاه ویژه‌ای به عکاسی خلق کرده‌اند، در گالری «راه ابریشم» به‌نمایش می‌گذارند.

هفت گاه

به گزارش سرویس عکاسی هفت گاه ، شاهد صفاری، یکی از هنرمندان حاضر در نمایشگاه «برای عکس» ، درگفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: همان‌طور که از عنوان این نمایشگاه مشخص است، توجه و نگاه این آثار به عکس و عکاسی است، یعنی اگر عکس و عکاسی نبود، این آثار هم به‌وجود نمی‌آمد.

او ادامه داد: به‌عنوان مثال، کاری که از پرگل عینالو به‌نمایش گذاشته می‌شود، اگرچه یک اثر نقاشی است، اما الگوگرفته از عکس‌های قدیمی است و از روی آن‌ها کار شده است. هاوار امینی هم که از هنرمندان کُرد حاضر در این نمایشگاه است و سبک کاری خاص خود را دارد، آثاری تلفیقی از عکس و نقاشی خلق کرده است.

این هنرمند درباره‌ی آثار خودش نیز گفت: من با آینه کار می‌کنم و به‌دلیل حضور آینه، به عکاسی علاقه‌مند شدم. آثار من تلفیق آینه و عکاسی است.

در این نمایشگاه آثاری از صادق تیرافکن٬ هاوار امینی٬ پرگل عینالو٬ محسن زارع٬ سمیرا علیخان‌زاده، شاهد صفاری٬ شیرین فتح و بابک کاظمی به‌نمایش گذاشته می‌شود.

در متن معرفی این نمایشگاه آمده است: «سال‌ها می‌گذرد و زنگار روزگار بر عکس می‌نشیند. این‌بار عکسی تازه با معنایی تازه‌تر‌. هنرمند در این مجموعه با اعمال تغییراتی بر عکس‌ها، سال‌های سپری‌شده‌ی روزگاری را که گویی بر همه‌ی ما آشناست، به تماشا می‌گذارد. تصویر تازه هم آشناست، حالا عکس واقعیت قبلی را ندارد. حقیقتی تازه را در خودش پنهان دارد و قسمتی از حافظه و تجربه‌ی شخصی ما را در ناخودآگاه به چالش می‌کشد.

با تماشای این تصاویر باوری آشنا در ذهن بیننده شکل می‌گیرد، همچون حسی بیگانه که در تماشای عکس‌های یادگاری دیگرانی که نمی‌شناسیم‌شان هست. آن‌ها غریب‌اند، ولی ما در یک تخیل جمعی شریک شده‌ایم. اگر سهم ما از تاریخ، با تغییر ما همواره دگرگون می‌شود پس برداشت متفاوتی نسبت به تصویر اولیه، پس از گذر این سال‌ها خواهیم داشت.

عکاس سعی می‌کند با پرداختی دوباره، اثری تازه و نوآورانه بازسازی کند که چندان غریب و شخصی نباشد. واکنش هنرمند به این عکس‌ها همچون کسی است که با تخریب قسمتی از عکسی یادگاری سعی در ابراز احساسات درونی‌اش کرده باشد و واقعه را به سود خویش دگرگون کند. حال، تصویر دیگری شکل می‌گیرد. تصویر و تصوری که شکل قبل نیست، ولی به‌شدت به تصویر قبل شباهت دارد.»

نمایشگاه «برای عکس» از ۱۴ آذر تا اول دی‌ماه (به‌جز شنبه‌ها و تعطیلات عمومی) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «راه ابریشم» به نشانی خیابان شهید لواسانی غربی (فرمانیه)، شماره ۱۰۳، واحد ۲ میزبان علاقه‌مندان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =