رنگ “دف و نی” بیژن کامکار در جشنواره رنگ موسیقی

mohr ekhtesasi

بیژن کامکار

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه، کنسرت گروه “دف و نی” به سرپرستی بیژن کامکار، شب گذشته ، سه شنبه ۲۰ خرداد ، برای علاقه مندان به موسیقی سنتی ، در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ، بیژن کامکار سرپرست گروه، دقایقی برای حاضرین سخن گفت : “از سازندگانی چون استاد حبیبی تشکر می‌کنم که دف‌های طلقی را ساختند؛ با این دف‌ها مشکل کوک ساز تا حدی برای ما حل شد. بعد از ایشان آقای پژمان حدادی با پوست‌هایی که از سفرشان از کشور آمریکا آوردند دف‌های خیلی خوبی ساختند و همچنین باید از آقای محسن فرمانی تشکر کنم. ایشان سازهای طلقی خوبی درست کردند که امشب چند نفر از بچه‌های گروه، دف‌های ساخت ایشان را می‌نوازند.”

بیژن کامکار که سابقه ی حضور در گروه های شیدا و عارف و دستان و تنبور را دارد و با این گروه ها، کنسرت های متعددی در سراسر جهان اجرا کرده است،  در کنسرت این شب،  چند قطعه آوازی با همراهی نی و تصنیف‌هایی چون “در گوشه میخانه‌ها”، “دزدیده چون جان می‌روی”، “ای جان جان بی من مرو”، “مجنون نبودم”، در هوای بیخودی”، “تا کی کنم از طره طرار تو فریاد”، “عیشم مدام است”، “دگرباره بشوریدم” و چند تصنیف کردی به همراه گروه جوان خود ، اجرا کرد.

اعضای گروه “دف و نی” حسن مکانیکی (نی و همخوان)، فردین لاهورپور (نی و همخوان)، حسین قاسم زاده (نی و همخوان)، حسین رضایی نیا (دف و همخوان)، هانا کامکار(دف و همخوان)، ندا بهزاد (دف و همخوان)، تارا موسویان (دف و همخوان)، آرین رضایی (دف و همخوان) و سهراب کامکار (سازهای کوبه ای و همخوان) در  برنامه ی این شب همکاری داشتند.

بیژن کامکار که در یک خانواده ی کاملا هنری رشد نمود مانند دیگر اعضای خانواده‌ نزد پدرش حسن کامکار ، موسیقی آموخت. این هنرمند ۶۵ ساله ، نخستین تحربه حرفه ای اش را با خوانندگی و نوازندگی تنبک و ملودیکا و تار در برنامه کودک  رادیو سنندج تجربه کرد. وی در سال ۱۳۵۳ با ساز تخصصی تار وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در رشته موسیقی تحصیل کرد. و جزو بنیانگذاران گروه‌های شیدا و عارف می‌باشد .

نخستین دوره جشنواره رنگ موسیقی با هدف همدلی میان گروه های موسیقی با رنگ های مختلف و احترام به سلایق مخاطبین، از ۱۷ تا ۲۲ خردادماه ۹۳ در تالار وحدت در حال برگزاری ست و میزبان ۵ گروه معتبر موسیقی می باشد. ازین رو آخرین اجرای این جشنواره در پنجمین برعهده ی گروه کیوان ساکت به سرپرستی کیوان ساکت است که قطعات مختلفی را در ۲۲خرداد می نوازد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =