ساخت مستندی درباره “سهراب شهید ثالث”

مستند پرتره‌ی «سفر طولانی سهراب شهیدثالث» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی امید عبدالهی پس از اتمام نگارش فیلمنامه، وارد مرحله تولید می‌شود.

هفت گاه

به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه، امید عبدالهی پیرامون تولید این فیلم مستند که به زندگی و آثار سهراب شهیدثالث فیلمساز مؤلف ایرانی می‌پردازد، اظهار داشت: پژوهش این مستند از سال ۱۳۹۱ آغاز شده و تا پایان مرحله تدوین هم ادامه خواهد داشت. فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های مهم این فیلم، رویکرد روایی آن است، به طوری که هیچ‌گونه مصاحبه یا گفتگوی مستقیم پیرامون شخصیت و آثار سهراب شهیدثالث در فیلمنامه آن پیش بینی نشده است.

وی افزود: سهراب شهیدثالث و فیلم‌هایش در تاریخ سینمای ایران جایگاه خاصی دارند. او با عمری کوتاه اما آثاری ماندگار، توانست برای مدتی طولانی سینمای ایران و سینماگرانش را تحت تاثیر قرار دهد و اگر بگوییم که این تاثیر همچنان هم ادامه دارد، پُر بیراه نگفتیم.

عبدالهی تصریح کرد: تردیدی نیست که سهراب شهیدثالث حق بزرگی بر گردن سینمای ایران دارد، اما متأسفانه امروز پس از گذشت شانزده سال از سفر ابدی او، هنوز سینمای ایران نتوانسته به طرز شایسته‌ای به این فیلمساز پیشرو ادای احترام کند. بی‌شک ساخت فیلمی درباره این شخصیت فرهیخته کار آسانی نیست و ما در تلاش هستیم که با پشتوانه یک تحقیق گسترده و پرداختن به ابعاد مختلف زندگی و کار این سینماگر، تصویری دقیق و جامعی از وی ارائه دهیم.

این فیلمساز که پیش از این با مستند پرتره «شیوه‌ی شاغلام» در سومین دوره جشنواره سینماحقیقت، نامزد دریافت جایزه بهترین مستند نیمه‌بلند بوده است، خاطرنشان کرد: بعد از ساخت مستند «شیوه‌ی شاغلام» پیشنهادها و فرصت‌هایی بود که دوباره سراغ یک بازیکن و یا مربی فوتبال بروم، اما هیچ وقت نتوانستم برای انجام این کار خود را قانع کنم، چرا که من سوژه‌ام را صرفاً به خاطر جذابیت‌های دنیای فوتبال و علاقه‌ام به این ورزش انتخاب نکرده بودم. همیشه سعی می‌کنم سراغ موضوعاتی بروم که فرصت دوباره‌ای برای آموختن بیشتر و تجربه کردن در اختیارم بگذارد. بدیهی است مستند «سفر طولانی سهراب شهیدثالث» تفاوت‌های بسیاری با کارهای قبلی‌ام دارد.

سهراب شهیدثالث سینماگر نامی ایرانی، در دهم تیرماه ۱۳۷۷ در شیکاگو درگذشت. وی با دو فیلم برجسته‌ای که در ایران ساخت، یعنی «یک اتفاق ساده» و «طبیعت بی‌جان»، به عنوان یکی از چهره‌های سینمای نوین ایران شناخته شد.

این مستند به تهیه‌کنندگی امید عبدالهی، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 4 =