سردیس مرتضی ممیز در موزه گرافیک رونمایی شد .

سردیس مرتضی ممیز ، پیشگام طراحی گرافیک ایران ، عصر دیروز ، با حضور ابراهیم حقیقی ، احمد محیط طباطبایی ، ایرج محمدی برادر مرحوم مرتضی ممیز و سید محمود دعایی در موزه گرافیک ایران برگزار شد .

به گزارش سرویس هنرهای تجسمی هفت گاه به نقل از اطلاعات ، بهرام کلهرنیا طراح گرافیک در این مراسم با اشاره به استقبال اندک از این مراسم گفت : در این جمع اما حضور بزرگان فرهنگ و هنر به کیفیت این مراسم افزوده است و کیفیت حضور پیشکسوتان ، تعداد اندک شرکت‌کنندگان را جبران کرده است .

کلهرنیا افزود : استاد ممیز در آرزوی تاسیس موزه گرافیک بود و بنیانگذاری موزه گرافیک ایران از بیش از ۲۰ سال گذشته صورت تحقق به خود گرفته بود و این ساختمان به نمادی از گرافیک ایران بدل شده است و امروز افتخار رونمایی از تندیس زنده یاد ممیز را در این موزه داریم که در شکل‌گیری این نماد سهم و نقش بسیاری داشتند .

ابراهیم حقیقی طراح گرافیک پیشکسوت نیز در این مراسم اظهار کرد : من همچنان خود را مدیون استاد ممیز می‌دانم و فکر می‌کنم وظیفه شاگردان است که نام استادان را زنده نگه دارند.

او در ادامه گفت : ایرج محمدی از مرتضی ممیز تندیسی را قبلاً ساخته بود که از ایشان خواهش کردیم، یکی از همان را برای موزه گرافیک بسازد و امیدواریم از همان تندیس یکی هم برای خانه هنرمندان بسازد که آن را به جای مجسمه ناخوشایند مرتضی ممیز در گالری ممیز قرار دهیم و جای این سردیس زیبا آنجا خالی است.

احمد محیط طباطبائی، رئیس کمیته علمی موزه‌های ایران نیز با اشاره به این که به یاد دارد از سال ۷۷ که مسئولیتی در موزه‌های کشور داشت ابراهیم حقیقی به دنبال راه‌اندازی موزه گرافیک بود، گفت : به نظرم این ساختمان نباید به عنوان موزه گرافیک ایران تغییر کند بلکه می‌توان با حفظ این ساختمان شعبه‌های مختلفی از موزه گرافیک را در جای جای شهر داشته باشیم تا تأثیر بهتر خود را نشان دهد.

طباطبائی همچنین خبر داد که تندیس ممیز و آثار وی در این موزه در نمایشگاه موزه لوور که به زودی در موزه ایران باستان برگزار خواهد شد ، به نمایش درخواهد آمد .

ایرج محمدی سازنده تندیس ممیز برای موزه گرافیک ایران نیز گفت : سال ۷۵ برای عکاسی از مرتضی ممیز با هدف ساخت تندیسی از وی پیش او رفتم و او گفت برو و یک روز آفتابی برای عکاسی بیا که درست هم می‌گفت و بعد از عکاسی در روز آفتابی از او، مجسمه‌ را برای کیش ساختم که در روز رونمایی از آن خودش نبود و فقط همسرش حضور داشت . برای کیش ۱۵ مجسمه ـ پرتره از هنرمندان مختلف ساخته شده بود که ۵ مجسمه مال من بود و یکی از آن‌ها پرتره ممیز بود . در میان حدود ۶۰ پرتره‌‌ای که ساخته‌ام دو پرتره‌ برایم مهمتر است که یکی از آن دو تندیس ممیز است. در ساخت این مجسمه نیروی عجیبی مرا هدایت می‌کرد . ممیز برای ساخت این مجسمه دو ساعت به من زمان داد و ساخت آن از افتخارات من است و از کارهایی است که خیلی دوستش دارم .

پس از سخنانی سید محمود دعایی درباره شخصیت مرحوم ممیز از تندیس برنزی مرتضی ممیز ساخته ایرج محمدی رونمایی شد و پس از آن، نمایشگاه ۲۸ اثر تصویرسازی ممیز برای کتاب هفته که تا ۱۵ دی در موزه گرافیک ایران دایر خواهد بود ، گشایش یافت .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 10 =