سلیمانی: امیدواریم با “یک کلیک کوچولو” روی هر تماشاگر یک کلیک و یک تلنگر کرده باشد

مصاحبه اختصاصی هفت گاه با احمد سلیمانی کارگردان نمایش ” یک کلیک کوچولو “

هفت گاههفت گاه

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه ، نمایش ” یک کلیک کوچولو ” به نویسندگی محمدرضا کوهستانی و کارگردانی احمد سلیمانی از ۳۱ تیرماه در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفته است به این بهانه گفت و گویی با کارگردان این اثر ترتیب داده ایم که می توانید متن آن را در زیر بخوانید :

ایده شکل گیری نمایش ” یک کلیک کوچولو ” به چه صورت بود ؟

نمایش ” یک کلیک کوچولو ” نوشته آقای محمدرضا کوهستانی است ، ما این کار را برای جشنواره فجر سه سال پیش فرستاده بودیم که متاسفانه نتوانستیم آن را به اجرا برسانیم و بعد از سه سال که جریانات مختلفی برای اجرا پیش آمد ما توانستیم کار را با نظر مساعد دوستان در شورای نظارت و ارزشیابی و همچنین مدیریت تئاتر شهر، آقای اتابک نادری که مدیریت وقت بودند ما این کار برای اجرا آوردیم. منتهی در این سه سال دستخوش یک سری تغییرات شده بود برای مثال تیم بازیگران ما که چهار تا از بازیگرهای قبلی که در سه سال پیش با ما بودند، متاسفانه به دلیل مشغله ی کاری نتوانستند با ما باشند و دوستان جدیدی که می بینید به غیر از آقای علیرضا محمدی و خانم صمدی ، در ۲ اپیزود دیگر ما کاملا نفراتمان را عوض کردیم.

چه افرادی بودند و چه کسانی جایگزینشان شدند؟

در اپیزود ۲ خانم افسانه چهره آزاد و آقای مهران احمدی بودند. در اپیزود ۳ آقای مجید امیری بودند و خانم آناهیتا همتی که الان سام قریبیان، نازنین ایزدیار، آرش دادگر و نازنین فراهانی هستند.

یعنی آن ها کار را قبول نکردند؟

خیر. دوستان همه سینمایی و تلویزیونی هستند، مشغله دارند. بهر حال ۳ سال گذشته، قراردادهایی داشتند و مجبور بودند، پایبند قرادادهایشان باشند.

چه شد که شما متن نمایش ” یک کلیک کوچولو “ را انتخاب کردید؟

ما در گروه تئاتر ایده با آقای کوهستانی از سال ۸۵ تا الان کار می کنیم و قبل از اینکه نمایشنامه نگارش شود، ما صحبت هایی راجع به این متن کرده بودیم و جلسات متعددی در این رابطه داشتیم . همانطور که می دانید ، ۳ سال پیش زمانی بود که خیلی به اینجور کارهای رئالیستی ، اجازه داده نمی شد کار کنند و همچنین نفرات شاخص و اصلی ای که به این شیوه رئالیستی کار می کردند، اجازه ی کار پیدا نکردند . همان موقع چون ما در گروهمان ژانرهای مختلف را هم تجربه کردیم، تصمیم گرفتیم به این شیوه هم کار داشته باشیم. با صحبت ها و جلساتی که با آقای کوهستانی و بچه های گروهمان داشیم، به سراغ این موضوعات  رفتیم و آقای کوهستانی هم زحمت نگارش اش را کشیدند.

ممکن است راجع به دکور نمایش توضیح دهید. دکور در این ۳ اپیزود ثابت بود، دلیل این ثبات در نمایش چه بود؟

امیدوارم این حرفی که می خواهم بگویم را در اجرا توانسته باشم به مخاطب نشان دهم و مخاطب حرف من را گرفته باشد. ولی ما تغییری که داشتیم خیلی به پیچیدگی آنچنانی ای فکر نکرده بودیم. چون نمایش ما خیلی ساده است، اصلا نه در کارگردانی بلکه در بازیگری و طراحی، نیاز ندیدیم که پیچیدگی هایی را ایجاد کنیم برای مثال ، آن اوایل که می خواستم کار کنم، دوستانی به من مشاوره می دادند،که از هر اپیزود ۵ دقیقه کار کن و یا از این کار استفاده کن که آدم های اپیزودها در همدیگر بلولند و یا بتنند و از همدیگر رد شوند. من همه ی این ها را دوست نداشتم. سادگی کار را دوست داشتم و عقیده ام بر این بود که اگر قرار است اتفاقی بیافتد، موضوعات آنقدر موضوعات به روز و جذاب و قابل لمس هستند که برای مثال هر کدام از ما و تماشاگرهای ما ، بتوانند یک ما به ازا برای هر کدام از اپیزودها داشته باشند. به واسطه همین من از پیچیدگی های کار کم کردم و گفتم بیایم اصل مطلبی که در نمایشنامه هست را به سادگی به تماشاگر نشان دهیم . دکورمان هم همین بود، از همین ایده شکل گرفته بود اینکه مکان ما ثابت است، آدم ها هستند که تغییر می کنند و اتفاقات است که تغییر می کنند.

“یک کلیک کوچولو” بیشتر اشاره به چه چیزی داشت؟

امیدوارم که ما با هر کدام از این موضوعات توانسته باشیم، روی هر تماشاگر یک کلیک کرده باشیم و یک تلنگری باشد، یک کلیکی باشد برای باز شدن این موضوعات در ذهن مردم.

کار تمدید می شود؟

امشب به ما خبر دادند که خدا را شکر تمدید می شود و انشالله تا چهارشنبه، ۲۹ مرداد در خدمت دوستان هستیم.

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. روناک گفت:

  ما که جز چنتا کلمه … و خودارضایی عوامل گروه چیزه دیگه ای ندیدیم .

 2. بابک گفت:

  نمایش خوبی بود ….. منهای خانم صمدی …………. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اصن بازیگر نیس ب خدا

 3. 77 گفت:

  این آزاده صمدی یهو از کجا پیداش شد …
  واقعا نا بازیگره

 4. علی گفت:

  نمایش خوبی بود. من که دوسش داشتم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =