مسعود کیمیایی : می‌خواهم به بازنگری «قهرمان» در آثارم بپردازم

مسعود کیمیایی گفت: من بر آن هستم که به بازنگری قهرمانان سینمای خود بپردازم و این بازنگری را ضروری می‌دانم که «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» به رهبری بهزاد عبدی و خوانندگی رضا یزدانی ، بهانه خوبی برای این دوباره نگری است.

شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ، نشست «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی»، دوشنبه پنجم مرداد ماه در آموزشگاه فیلمسازی‌ مسعود کیمیایی برگزار شد و کارگردان فیلم «قیصر» در ابتدای نشست با اشاره به اهمیت موسیقی در دنیای سینما گفت : موسیقی فیلم در تمام دنیا به عنوان یکی از فعالیت‌های با اهمیت فرهنگی شناخته می شود و ما شاهد این هستیم که هر ساله در تمام دنیای بسیاری از آهنگسازان بزرگ با جمع آوری ارکسترهای بزرگ تلاش می کنند تا اجراهای زنده مختلفی از موسیقی فیلم های خود داشته باشند. متاسفانه در کشور ما شرایط تا حدی سخت است و یک پدیده‌ تازه، کمی دیر جا می‌افتد. ما هنوز در اینجا دعواهای روز اول را داریم که به اعتقاد من یک نوع دعوای جهان سومی است که باید بیشتر از اینها روی آن فکر کرد.

او همچنین به چگونگی شکل‌گیری ایده اولیه این کنسرت اشاره و بیان کرد: وقتی بهزاد عبدی پیشنهاد داد که با یک ارکستراسیون تازه، موسیقی برخی از آثارم را در قالب یک کنسرت اجرا کند تصور کردم کار بسیار خوبی است که هم در دنیا باب است و هم می تواند مقدمه خوبی برای برگزاری کنسرت هایی از این دست شود. البته بماند که کپی رایت به دلیل فراز و فرودهایی که در کشورمان دارد ما را با مشکلات متعددی روبه رو کرده است. ما به دلیل اینکه هنوز در کشورمان کپی رایت را رعایت نمی کنیم همواره در این مورد دچار حاشیه می شویم.

من مهمان کنسرت بهزاد عبدی هستم

پیش از این قرار بود، موسیقی فیلم‌های«رضا موتوری»، «قیصر» و «داش‌اکل» نیز اجرا شود  که با اعتراض آهنگساز آن اجرای این قطعات حذف شد ، مسعود کیمیایی  درباره برای اجرای قطعات مربوط به این سه فیلم در کنسرت پیش‌رو و اعتراض  منفردزاده گفت: ای کاش بهزاد عبدی و برگزارکنندگان کنسرت زودتر به این دوستان تلفن می زدند و می گفتند ماجرا از چه قرار است. من تصور می کنم اگر بچه ها زود حدس می زدند که قرار است چنین مشکلی برای کنسرت به وجود آید قطعا زودتر تماس می گرفتند. البته من معتقدم آنها فکر می کنند که بهزاد عبدی قصد دست‌درازی به آثارشان را دارد در حالیکه باید بدانیم نگاه به موسیقی فیلم تخصص جداگانه ای است که ارتباط چندانی به این ماجرا ندارد.

کارگردان فیلم «گوزن‌ها» دانش موسیقایی بهزاد عبدی را تحسین کرد و افزود: وقتی برای ساخت موسیقی فیلم «متروپل»  با بهزاد عبدی روبه‌رو شدم، دانش موسیقایی او توجهم را جلب کرد. او ارکستر و موسیقی را خوب می شناسد و می داند که موسیقی فیلم در ایران از جایگاه بسیار ارزنده ای برخوردار است. ما باید بدانیم رازهایی در موسیقی فیلم وجود دارد که در زمان خودش ممکن است پنهان بماند اما بعدها همین موسیقی می تواند شناسنامه یک اثر محسوب شود. به هر حال او کار بسیار خوبی را انجام داده است. من هم در این کنسرت فقط یک مهمان هستم و حالا نمی دانم قرار است چه اتفاقی بیفتد.

کیمیایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد:من اصرار داشتم که خواننده‌ای در این کنسرت حضور نداشته باشد و آن،  به جهت مقایسه ای بود که احتمالا میان رضا یزدانی و فرهاد مهراد پیش می‌آمد. به همین خاطر تصمیم برآن شد تا رضا یزدانی کارهایی چون«متروپل» ،«حکم» و رئیس را که پس از انقلاب اجرا شده و خود، خواننده آن بوده را بخواند و اجرا کند.

کارگردان فیلم«بلوچ» با اشاره به این‌که چون منفردزاده خواسته تا کارهایش اجرا نشود، پس او چنین می‌کند گفت: من از دوستان نزدیک اسفندیار منفردزاده هستم و شاید هفته ای یک بار هم با او تماس بگیرم و در جریان احوالش باشم. به هر حال او از برگزارکنندگان کنسرت خواسته که موسیقی‌های او در این کنسرت اجرا نشود من هم به خواسته او احترام می گذارم.

آثار کیمیایی، نقطه عطفی در موسیقی فیلم است

بهزاد عبدی رهبر ارکستر کنسرت «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» در این نشست خبری به علت انتخاب آثار کیمیایی اشاره و بیان کرد: من موسیقی فیلم را دوست دارم. ضمن اینکه همواره در کارهایم علاقه خود را به کارهای ارکسترال نشان داده‌ام. از سوی دیگر، موسیقی آثار کیمیایی نیز برایم جذاب بوده و هست و او را نقطه عطفی در این زمینه می‌دانم. چراکه کیمیایی، نخستین کسی است که سفارش می‌دهد تا برای کارهایش، موسیقی بسازند. به همین جهت دوست داشتم این موسیقی به گوش مردم برسد بنابراین ملودی فیلم های آقای کیمیایی را که بسیاری از هنرمندان شایسته موسیقی این سرزمین ساخته اند، استخراج کردم و آن را تبدیل به قطعاتی برای ارکستر بزرگ کردم. یعنی تنطیم قطعات تازه است.

آهنگساز اپرای مولوی ادامه داد: خاصیت فیلم‌های کیمیایی این است که موسیقی در آن حل می شود و این به خاطر تسلطی است که او به موسیقی دارد. او به خوبی به تم، ملودی و بسیاری از مواردی که به موسیقی ارتباط پیدا می کند تسلط دارد و این نکته بسیار خوبی است که همواره برای من ارزشمند بوده است. مسعود کیمیایی اولین کارگردان سینمای ایران است که برای تیتراژ فیلم های خود به خواننده و آهنگساز، سفارش می داد.

عبدی در توضیح قطعاتی که در کنسرت جمعه، ۱۶مرداد ماه در تالار بزرگ وزارت کشور اجرا می شود، گفت: قطعاتی از موسیقی فیلم های متروپل، حکم، رئیس، سرب، مرسدس و به احتمال فراوان گروهبان آثاری هستند که با همراهی ارکستر سمفونیک در این کنسرت تقدیم علاقه مندان خواهد شد.

من بهترین اجرا کننده آثار فرهاد مهراد در ایرانم

رضا یزدانی خواننده این کنسرت هم با ابراز خرسندی از حضورش در این اجرا گفت: سال‌های زیادی است که با کارگردان های زیادی کار می کنم ولی قطعا حضور در فیلم های مسعود کیمیایی با فاصله زیادی از سایر هنرمندان برای من دارای جذابیت فراوانی بوده که امیدوارم تا سال‌ها حضورشان در سر سینما مستمر باشد.

او به دوباره خوانی «رییس»، «حکم» و «متروپل»، اشاره و بیان کرد: حضور بهزاد عبدی در این کنسرت به عنوان رهبر ارکستر اتفاق بسیار خوبی است. او درک درستی از مقوله ارکستر دارد که نمونه اش موسیقی سریال «تعبیر یک رویاست» که به اعتقاد من اتفاق بزرگی برای صدا و سیماست و من هم خیلی خوشحال هستم که به عنوان خواننده در آن حضور دارم. من در این کنسرت قرار است سه کار «رییس»، «حکم» و «متروپل» را بخوانم که امیدوارم این کنسرت مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

یزدانی همچنین خود را بهترین خواننده برای اجرای دوباره آثار فرهاد مهراد دانست و افزود: چه اشکالی دارد اگر خواننده ای در قید حیات نیست، بار دیگر کارهای او را بازسازی کنیم؟ به اعتقاد من اگر درگیر این دعواها نبودیم اتفاقات بهتری می افتاد و من آهنگ «رضا موتوری» را بازخوانی می‌کردم. بدون شک من بهترین خواننده در ایران هستم که می توانم کارهای فرهاد را بازسازی کنم.

ساخته‌های منفردزاده اجرا می‌شود یا نه؟

علی شجاعی تهیه کننده این کنسرت و مدیر موسسه «آوای گلچین شرق» هم در پاسخ به این‌که بهزاد عبدی، پیش از این مطرح کرده بود با توجه به این‌که ۳۰ سال از ساخت موسیقی فیلم‌های اسفندیار منفردزاده گذشته و قانونن کپی‌رایت، شامل آن نمی‌شود؛ پس اگر تهیه‌کننده موافقت کند مشکلی با اجرای دوباره آن وجود ندارد گفت: من پیرو تصمیمی هستم که استاد مسعود کیمیایی و عبدی می‌گیرند. این دو می‌گویند به حرمت هنرمندی چون منفردزاده، کارها را اجرا نمی‌کنیم. من هم گفته آنان را می‌پذیرم. ضمن این‌که هنوز امیدواریم این اهنگساز باسابقه، با اجرای کارهایش موافقت کند.

به کفته او  طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته، قرار است که برخی از صحنه‌های فیلم‌های خاطره‌برانگیز مسعود کیمیایی، همزمان با نواختن کنسرت برای تماشاگران نشان داده شود.

مسعود کیمیایی، در پایان گفت: دلم می‌خواست با این اجرا به بازنگری قهرمان در آثارم بپردازم و این مسئله را هم ضروری می دانم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نه =