شوالیه ی ایرانی از پینک فلوید انگلیسی جا ماند!

یادداشتی درباره نسبت میان شهرام ناظری و راجر واترز

 شوالیه موسیقی از راجر واترز جا ماند

یکشنبه شب سوم شهریور ماه به کنسرت شهرام ناظری در  برج میلاد می روی و از انتخابت برای آمدن به این کنسرت علی رغم انتقاداتی که به نحوه مدیریت سالن تا اجرای کنسرت داری راضی هستی. شبی که می تواند جزء خاطرات دلچسب تو از کنسرت های سال ۹۲ باشد اما آنجا که شهرام ناظری رندانه با جمله ای کوتاه تغییر در شرایط کشور و ایجاد فضای امید و شادی را به مردم تبریک می گوید و تو این را می گذاری کنار نورپردازی بنفش رنگ دکور صحنه ی اجرا، ناخواسته به یاد “راجر واترز” می افتی! و این فاصله فاحش تا جهانی شدن موسیقی کشورت و هنرمندان ایرانی را بعیدتر از قبل می بینی!

و با خود می گویی گیریم که یک هنرمند ایرانی نشان “شوالیه” دریافت کرد و گیریم که با سازهای اصیل ایرانی، موسیقی غیرایرانی نواختیم، کاری که در اجراها و آلبوم های اخیر شهرام ناظری مشهود است، باز هم جهانی نمی شویم و باز هم موسیقی مان، فقط موسیقی ماست!

چرا که جهانی شدن امری است که باید مسیر ذهنیت به عینیت را بپیماید. لازمه ی جهانی شدن، حرف جهانی زدن است با فرم ایرانی! لازمه ی جهانی شدن، جهانی اندیشیدن است. بعد حرف جهانی زدن و جهانی حرف زدن است. لازمه جهانی شدن شناخت هر چه بیشتر هنرمندان جهانی است و شناخت راه و روش آنها است.

و اینجاست که یاد راجر واترز، ترانه سرا، آهنگساز و خواننده و البته هسته ی اولیه گروه پینک فلوید می افتی. که همین چند روز پیش نه تنها خود رژیم اشغالگر قدس را از لحاظ فرهنگی تحریم می کند بلکه در نامه ای از همه هنرمندان جهانی می خواهد که در فلسطین اشغالی هیچ کنسرتی برگزار نکنند و هیچ جایزه ای را از جشنواره های رژیم صهیونیستی نپذیرند و بعد سلیف کیتا خواننده ی اهل آفریقای جنوبی که به صدای طلایی آفریقا مشهور است از این نامه حمایت می کند. و تو با خود می گویی که پس عجیب نیست که ترانه های پینک فلوید انگلیسی الاصل، نغمه ی همه ی مبارزان علیه ظلم در سرتاسر جهان می شود، چرا که جهانی می اندیشد و جهانی می خواند و جهانی حرف می زند و جهانی موضع گیری می کند.

و باز با خود می گویی که کاش شوالیه ی ایرانی موسیقی جهان، اسب ظلم ستیزی جهانی را زین می کرد، نه موضع گیری های سیاسی و کم ارزش داخلی!

 نویسنده مهمان: الهام صادقی

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. eli24 گفت:

  کم ارزش داخلی؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

 2. برزو گفت:

  دولت تدبیر و امید با انتخاب علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ وارشاد نشان داد اساسا فرهنگ برایشان محلی از اعراب ندارد و فرهنگ ،هنر مسئله آنها نیست …
  حالا شما چه انتظاری دارید ازین خواننده ها که فقط عنوان شوالیه و اسطوره و استاد و …به یدک میکشند .
  با تشکر از مطلب و نگاه جدیدتان !

 3. امیرعلی گفت:

  موافقم که شهرام ناظری از راجر واترز غربی جا مانده است.آقای ناظری همیشه نسبت به جریانات جهانی بی تفاوت بوده اند.ایشان تمام شهرت خود را مدیون مولوی و اشعار مولوی اند ولی می بینیم وقتی که ترکیه مولوی را به نام خود ثبت می کند کوچکترین واکنشی نشان نمی دهد،دریغ از یک واکنش کوچک!دلیل آن هم این است که هر سال در ترکیه کنسرت دارند و حاضر نمی شوند منافع مادی خود را به خاطر منافع ملی از دست دهند!!!

 4. salar گفت:

  خوب هرکسی باشه همینه… چه انتظاراتی دارین شما هم!!

 5. الهه گفت:

  حالا کجاشو دیدین! همین اجنیب انگلیسی نا مسلمون میره اسراییل و نابود میکنه و ما هنوز هنرمندامون دارن به جایزه اسکارشون می بالند، نه مثل وودی آلن که اسکار رو هم به سخره می گیره!!

 6. من گفت:

  چه یادداشت خوبی بوده این.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =