فراخوان سی امین جشنواره موسیقی فجر منتشر شد

فراخوان سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به صورت رسمی برای دعوت از گروههای رسمی موسیقی منتشر شد.

موسیقی

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه، فراخوان سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر امروز دوشنبه ۹ تیرماه از سوی ستاد اجرایی جشنواره به صورت رسمی به شرح ذیل اعلام شد. 

سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، پاسداشت سه دهه حضور موثر گروه های موسیقی کشور و یادآور همراهی و همدلی هنرمندان بزرگ موسیقی ایران، با فرازهای درخشان تاریخ معاصر کشورمان است.

دبیرخانه سی امین جشنواره بین­المللی موسیقی فجر شرایط و مقررات بخش رقابتی این جشنواره را در شاخه­های  گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی و گروه نوازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی، آواز جمعی و آهنگسازی به شرح ذیل اعلام می­نماید:

الف – بخش اجراهای زنده

الف – ۱- موسیقی کلاسیک ایرانی:

– در این شاخه تعداد اعضای گروه بین ۳ تا ۱۲ نفر بوده و فقط از سازها ایرانی استفاده شود.

– اجرای قطعات جدید (اجرا و منتشر نشده)، امتیاز ویژه خواهند داشت.

– قطعات ارائه شده می توانند سازی یا آوازی باشند.

الف  ۲- موسیقی کلاسیک غیر ایرانی:

– در این شاخه تعداد اعضای گروه نباید کمتر از ۳ نفر باشد.

– اجرای حداقل سه قطعه از سه دوره اصلی تاریخ موسیقی ترجیحا” باروک ، کلاسیک ، رمانتیک یا معاصر و یک قطعه از آهنگساز ایرانی الزامی است.

الف – ۳ – اجرای آواز جمعی:

– در این شاخه تعداد اعضای گروه ( خوانندگان کر) نباید کمتر از ۸ نفر و بیش از ۱۶ نفر باشند.

–  مدت زمان آثار ارائه شده برای انتخاب، حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۲۰ دقیقه باشد.

– اجرای حداقل دو قطعه از دو دوره تاریخ موسیقی و نیز یک قطعه با تم برگرفته از موسیقی محلی یا موسیقی کلاسیک ایرانی الزامی است.

تبصره: اجرای قطعه ای با تم برگرفته از موسیقی محلی یا موسیقی کلاسیک ایرانی با تنظیم اختصاصی از سوی گروه دارای امتیاز ویژه خواهد بود.

جوایز:

هیات داوران بخش رقابتی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، برای هر یک از بخش های سه­گانه فوق (اجراهای موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی کلاسیک غیر ایرانی و آواز جمعی)، جوایز ذیل را به برگزیدگان تقدیم خواهد کرد:

برگزیده اول – تندیس جشنواره، لوح تقدیر و ۱۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده دوم – لوح تقدیر و ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی

برگزیده سوم –  لوح تقدیر  و ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی

نکته۱: ستاد جشنواره این حق را برای خود قایل است تا بر اساس رای هیات داوران، جایزه برگزیده هر یک از رتبه ها را به صورت مساوی بین دو گروه تقسیم کند.

نکته ۲: گروه­های راه یافته به مرحله نهایی در بخش گروه نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی کلاسیک غیر ایرانی برای ۴۵ دقیقه و گروه های آواز جمعی برای ۳۰ دقیقه آمادگی اجرای صحنه ای را داشته باشند.

نکته ۳: به منظور ارتقاء سطح کیفی گروه­های پذیرفته شده در بخش­های رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی کلاسیک غیر ایرانی و آواز جمعی، ستاد جشنواره سعی خواهد کرد امکاناتی همچون برخورداری از حضور اساتید و مشاوران هنری، تامین محل تمرین و … به گروه­های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره ارائه نماید.

ب  بخش آهنگسازی:

ب – ۱- موسیقی ملی ایران:

ـ آثار ارسالی در این شاخه برای سازهای ملی ایران(کلاسیک ایرانی و نواحی) تصنیف شوند.

– آثار ارسالی برای حداقل ۴ ساز  تصنیف شده باشند.

– آثار ارسالی شامل پارتیتور کامل و نمونه صوتی ضبط شده با کیفیت مطلوب باشند.

– قطعات ارسالی نباید قبل از برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر(اسفند ۱۳۹۲)، به صورت کنسرت اجرا ، و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشند.

ب – ۲- موسیقی کلاسیک غیر ایرانی:

– آثار ارسالی در این شاخه، می­توانند به صورت ارکسترال، تکنوازی و آنسامبل (۲ تا ۱۰ نفر نوازنده و خواننده) و کرال نوشته و تنظیم شده باشند.

– در آثار ارسالی، استفاده از عناصر موسیقی ایرانی و نواحی دارای امتیاز ویژه ای خواهد بود.

– اثر ارسالی باید شامل پارتیتور کامل و نمونه صوتی (ضبط شده یا به صورت Midi) با کیفیت مطلوب باشد.

– اثر ارسالی باید یک قطعه کامل به مدت زمان حداقل ۵ دقیقه باشد.

– قطعات ارسالی نباید قبل از برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر(اسفند ۱۳۹۲)،  به صورت کنسرت اجرا ، و یا به صورت آلبوم منتشر شده باشند.

ب – ۳ – پایان نامه

ـ فارغ­التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی می­توانند پایان­نامه­های خود را برای شرکت در این بخش ارسال نمایند.

ـ برای مدت زمان اثر و یا تعداد سازهای استفاده شده در آثار ارسالی، محدودیتی وجود ندارد.

– پایان­نامه­های برگزیده جشنواره­ های گذشته، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

جوایز:

هیات داوران بخش آهنگسازی سی امین جشنواره بین­المللی موسیقی فجر، به برگزیده هر یک از بخش­های سه گانه فوق (ملی ایران، کلاسیک غیر ایرانی و پایان­نامه)، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی تقدیم خواهد کرد.

نکته ۱: ستاد جشنواره این حق را برای خود قایل است تا بر اساس رای هیات داوران، جایزه برگزیده هر یک از بخش­ها را به صورت مساوی بین دو نفر تقسیم کند.

نکته ۲: هر آهنگساز می تواند حد اکثر ۲ قطعه در هر یک از شاخه ها، برای شرکت در بخش رقابتی به دبیرخانه جشنواره ارائه نماید.

نکات و شرایط:

۱- مهلت ارسال آثار تا پایان مهر ماه ۱۳۹۳ می­باشد.

۲- کلیه آثار ارسالی گروه های موسیقی متقاضی شرکت در جشنواره باید همراه با مشخصات کامل، شامل فرم درخواست شرکت در جشنواره ـ­(قابل دریافت از پایگاه اطلاع­رسانی جشنواره به نشانی www.fajrmusicfestival.com )  ـ نمونه اجرای تصویریبر روی لوح فشرده  با کیفیت مطلوب (حاوی قطعاتی که قرار است در جشنواره اجرا شود به مدت زمان ۴۵ دقیقه)، بیوگرافی هنری گروه و متن اشعار به صورت تایپ شده (همراه با ترجمه معتبر اشعار غیر فارسی) به نشانی تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه پنجم، دبیرخانه جشنواره بین المللی موسیقی فجر ارسال شود.

۳- گروه­های برگزیده حائز رتبه اول در بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نمی­توانند در بخش رقابتی شرکت کنند.

۴- تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه در خصوص دعوت از گروه­های متقاضی ایجاد نمی­کند.

۵- مدارک ارسالی در دبیرخانه جشنواره محفوظ است و مسترد نمی­شود.

۶ـ دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن­های ۶۶۷۲۱۱۷۰ و ۶۶۷۴۸۰۵۵ آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان حضور در جشنواره است.

۷ـ هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانیwww.fajrmusicfestival.com اعلام خواهد شد و مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه بر عهده متقاضیان است.

۸ـ به کلیه سرپرستان گروه­ها توصیه می­شود از نوازندگان و خوانندگانی استفاده کنند که همزمان در گروه­های دیگر به کار مشغول نباشند، زیرا تداخل نوازندگان و خوانندگان گروه­ها با یکدیگر موجب اختلال در برنامه­ریزی جشنواره شده و ممکن است منجر به حذف اجرای برنامه گروه شود.

۹ـ پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه­های مختلف آغاز و اسامی گروه­های پذیرفته شده از طریق پایگاه­ رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.

۱۰ـ ستاد جشنواره به جز تامین اسکان و پذیرایی گروه­های شهرستانی، هیچگونه هزینه­ای را به عنوان دستمزد یا هزینه ایاب و ذهاب و … تقبل نخواهد کرد.

 برای دانلود فرم شرکت در سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 5 =