فرهاد فخرالدینی : ارکستر موسیقی ملی، بهترین ارکستر ایران است .

ارکستر موسیقی ملی ایران با یاد همایون خرم می نوازند .

هفت گاه

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ، ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری سهراب کاشف و با مدیریت هنری فرهاد فخرالدینی روزهای ۲۳ و ۲۴ دی ماه در تالار وحدت روی صحنه می رود تا آثاری از آهنگسازان ایرانی و آذربایجانی را اجرا کند. در این اجرا که با یادی از استاد همایون خرم برگزار خواهد شد قطعاتی از این آهنگساز ایرانی توسط مجتبی عسگری و محمد کرد -خوانندگان جوان ارکستر موسیقی ملی- اجرا می شود.از آنجا که اولین بار است ارکستر موسیقی ملی ایران با رهبر مهمان روی صحنه می رود، فرهاد فخرالدینی – مدیر هنری و رهبر این ارکستر- پیرامون انتخاب سهراب کاشف به عنوان اولین رهبر مهمان ارکستر موسیقی ملی گفت:” همواره یکی از آرزوهای من در طول زندگی،  کمک کردن به جوانان موسیقی ایران برای موفقیت بیشتر، بوده است. به همین دلیل هم خوشحالم که امروز بگویم پس از طی رنج بیست – سی ساله ام در زمینه موسیقی امروز توانسته ام آهنگسازان خوبی چون علی اکبر قربانی، شهرام توکلی، مازیار حیدری را تربیت کنم که از شاخص ترین آهنگسازان موسیقی ملی ایران هستند.  نباید فراموش کنیم که ارکستر به مثابه لابراتواری است که یک آهنگساز می تواند در آن اثرش را اجرا کند و بشنود و ایرادهای کارش را بگیرد. این تجربه فقط از درون ارکستر برای یک آهنگساز یا رهبر ارکستر اتفاق می افتد. من کار سهراب کاشف را در برنامه ای که در برج میلاد داشت و من هم دعوت بودم، دیدم و متوجه شدم به کارش مسلط است. در همان اجرا فرصتی پیش آمد که با هم آشنا شدیم . از آن زمان هر از چند گاهی همدیگر را می دیدیم و تصمیم گرفتم برنامه ای را در اختیار او قرار دهم که به عنوان رهبر مهمان در کنار ارکستر حضور داشته باشد. سهراب کاشف جوان با شوق و شوری است که به کار خود وارد است و بیش از یک ماه است که برنامه ریزی های لازم برای اجرا با ارکستر موسیقی ملی را انجام داده است.”

او در ادامه افزود:” در حال حاضر ارکستر موسیقی ملی ایران، هم از نظر نظم و هم توانایی نوازندگان و صدادهی، بهترین ارکستر ایران است. به همین دلیل هم آقای لوریس چکناوریان که همیشه با ارکسترهای غیر ایرانی اجرا داشته اند در جشنواره موسیقی فجر ابراز علاقه کرده اند تا با ارکستر ملی اجرا داشته باشند و این برای من هم باعث افتخار است که ایشان به ارکستر ما پیوستند. من در دور جدید فعالیت های ارکستر موسیقی ملی تصمیم گرفته ام که با هنرمندان و موسیقیدانان بیشتری همکاری کنم. چنان که در آینده خواهید دید ۱۰ خواننده ی جدید هم به همراه این ارکستر به جامعه ی هنری ایران معرفی می شوند.”

فرهاد فخرالدینی در ادامه با اشاره به حاشیه هایی که پیرامون اجرا نکردن قطعاتی از حسین دهلوی توسط ارکستر موسیقی ملی پیش آمده بود، گفت: “ما همواره قصد داشته و داریم که آثار آهنگسازان ایرانی را اجرا کنیم، خصوصا استاد حسین دهلوی که یکی از آهنگسازان بنام ایران است. کما اینکه حدود ۸-۷  سال پیش هم از ایشان دعوت کردیم که به ارکستر ملی بپیوندند و آثارشان را اجرا کنند اما به دلیل بیماری ترجیح دادند این کار را انجام ندهند. ضمن اینکه زمانی که من رهبر ارکستر رادیو تلویزیون ملی ایران بودم چند کار از ایشان با رهبری خودشان با ارکستر رادیو تلویزیون ملی اجرا کردیم که از جمله ی آنها می توان به قطعه ی سبکبال اشاره کرد. این بار هم علاقمند بودیم که خودشان حضور داشته باشند اما پیش نیامد. به هر حال همان طور که همسر ایشان هم اعلام کرده اند هیچ کدورتی بین ما نیست. من هم در اینجا اعلام می کنم که ما هیچ کدورتی نداریم و بسیار خوشحالم که در اجرای اخیر ارکستر موسیقی ملی اثری از ایشان را اجرا می کنیم.”

سهراب کاشف- رهبر مهمان ارکستر موسیقی ملی ایران- نیز با اشاره به قطعاتی که در این کنسرت اجرا خواهد شد، گفت:” در این اجرا قرار است قطعاتی از مرتضی حنانه، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، محمد سعید شریفیان، ازیر حاجی بیک اف، شهرام توکلی، علی اکبر قربانی و استاد همایون خرم را اجرا کنیم که البته تعداد قطعات با کلام به نسبت اجراهای گذشته ی ارکستر ملی کمتر است. ما چهار قطعه ی با کلام به یاد استاد همایون خرم اجرا خواهیم کرد که مجتبی عسگری و محمد کرد خوانندگی این قطعات را برعهده دارند که اولین بار است به همراه ارکستر موسیقی ملی به اجرای برنامه می پردازند.”

کاشف در ادامه به سطح نوازندگی نوازندگان ارکستر موسیقی ملی پرداخت و گفت:” برای من باعث افتخار است که در خدمت استاد فخرالدینی باشم. در طول این سال ها زحمت های زیادی برای این ارکستر کشیده شده است و صدایی که از این ارکستر خواهید شنید، نتیجه ی چند جلسه تمرین من نیست. بهترین نوازنده ها در این ارکستر کار می کنند و اگر خروجی صدای ارکستر خوب باشد محصول زحمت یک مجموعه بزرگ است. از سوی دیگر رهبر مهمان یک مجموعه بزرگ بودن، مسئولیت هایی را بوجود می آورد و من باید در یک زمان مشخص یک رپرتوار مشخص را به نتیجه برسانم اما  وقتی برای اولین بار در ارکستری به عنوان رهبر مهمان حضور داشته باشی بار مسئولیت ات بیشتر می شود، البته ناگفته نماند که جذابیت های خودش را هم دارد. خصوصا نوازنده هایی که در این ارکستر کار می کنند نوازنده هایی هستند که در اجراهای مختلف حضور داشته و دارند اما وقتی در ارکستر ملی ساز می زنند، همه سر حال و با انرژی هستند و من هم همین انرژی را می گیرم. برای من باعث خوشحالی است که با این ارکستر خوب و این نوازندگان برجسته کار می کنم و امیدوارم کنسرت خوبی در پیش داشته باشیم.”

ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری سهراب کاشف و مدیریت هنری فرهاد فخرالدینی ساعت ۲۱ روزهای ۲۳ و ۲۴ دی ماه ۱۳۹۴ در تالار وحدت به روی صحنه می رود .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 11 =