مراسم بزرگداشت محمود استاد محمد در تالار استاد شهناز

گزارشی از بزرگداشت محمود استاد محمد در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان

mohr ekhtesasi

هفت گاه

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه ، مراسم بزرگداشت مرحوم «محمود استاد محمد » با حضور مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان، مهدی دهقان نیری رییس مرکز هنرهای نمایشی رادیو، حسین طاهری مدیر کل هنرهای نمایشی عصر روز شنبه ۱۸ مرداد در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

ابتدای این بزرگداشت به معرفی جشن «چهار فصل حکایت» از دفتر ادبیات نمایشی و مرکز هنرهای رادیو نمایش اختصاص یافت .

پس از آن از مهدی دهقان نیری رییس مرکز هنرهای نمایشی رادیو دعوت شد تا برای توضیح بیشتر این برنامه به روی سن بیاید .

هفت گاه

وی در ابتدا از خانم استاد محمد عذرخواهی کرد و گفت شاید نتوانیم مراسمی در خور شخصیت و شایسته‌ی مقام این استاد ارجمند برگزار کنیم اما تمام سعی مان بر برگزاری یک مراسم معنوی و پربار است.

وی در ادامه با بیان اینکه هدف از برگزاری چنین مراسمی بار هنری و معنوی آن است  گفت : چهار فصل حکایت، چهار مراسم است که برای امسال توسط مرکز هنرهای نمایشی رادیو طراحی شده است زیرا ما اعتقاد داریم ریشه هر چیز در متن است، بخصوص در عرصه نمایش متن است که اگر اساتید خودش را به عنوان الگو داشته باشد و جوان‌ها بتوانند از آن اساتید الگو بگیرند و قلم‌شان را طبق قلم آنها پربارتر کنند، در اجرا هم کار قوی خواهد بود.

وی در ادامه گفت : با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ ما در نظر داریم ، در هر فصل ما یک نفر از بزرگان اهل متن را تجلیل کنیم و برای آنها بزرگداشتی داشته باشیم . که فصل دوم اختصاص دارد به مرحوم استاد محمد که در حال برگزاری است.

در ادامه مراسم نکوداشت محمود استادمحمد، کلیپ صوتی در وصف زنده‌یاد استادمحمد که با قلم و صدای اصغر دشتی تهیه شده بود پخش شد و پس از آن علیرضا نادری به روی سن آمد و در ابتدا با یادی از محمود استاد محمد که به همان دلیلی پسر جوانش را در اثر سرطان از دست داده ، آن بزرگوار نیز تئاتر ایران را به دلیل درگیری با این بیماری ترک کرد به ایراد سخنرانی پرداخت ، نادری با سینه ای دردمند سخنانش را خطاب به نادر برهانی مرند برای حضار خواند .

هفت گاه

و پس از آن از حاضران در سالن تقاضا کرد به احترام روح محمود استادمحمد، یک دقیقه سکوت کنند و از جای خود برخیزند .

ادامه مراسم کلیپی پخش شد که در آن هنرمندان بسیاری چون بهروز بقایی ، مهدی یار احمدی ، حمیدرضا نعیمی ، اصغر دشتی و … به معرفی استاد محمد پرداختند .

هفت گاه

محمود استاد محمد ، هنرمندی که با قلمش جادو می کرد ، کسی بود که در سال ۱۳۲۹ در محله دروازه دولاب تهران به دنیا آمد. وی فعالیت نمایشی خود را در نوجوانی آغاز کرد و در سال ۱۳۴۷ با بازی در نمایش «شهر قصه» (در نقش خر) به شهرت رسید. او کسی بود که ماهیت جامعه خود را به تصویر می کشید که متاسفانه به دلیل سرطان کبد در صبح پنج شنبه سوم مرداد ۱۳۹۲ در بیمارستان جم تهران درگذشت.

حسین پاکدل ، هنرمند دیگری بود که برای سخنرانی این بزرگداشت به روی سن آمد و متنی را که به قلم خود برای یادبود استاد محمد و البته اوضاع نابه سامان تئاتر ایران نوشته بود را برای حضار قرائت کرد و گفت : محمود استادمحمد سرطان گرفت و به قولی، امروز فقط جسمش وجود ندارد در حالیکه همه ما سرطان داریم اما حواسمان نیست.

هفت گاه

گاهی می‌اندیشم چقدر به حرف‌های زیبایی که روی صحنه می‌زنیم، باور داریم؟ با همه حرف‌های قشنگی که روی صحنه می‌زنیم، چگونه است که جامعه ما هر روز به سمت خشنونت، چندگانگی و بی‌اخلاقی می‌رود؟! در حرف، مدیران را به صلابه می‌کشیم اما عملکرد خودمان هم نادرست است.

وی در ادامه تصریح کرد : اگر من جای آقای جنتی وزیر ارشاد بودم همراه آقای مرزبان در ماجرای نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» به دادگاه می‌رفتم ولی فرصت‌ها از دست رفت ، من دلم برای دوستان می سوزد و متأسفانه از خودمان است که برماست.

در ادامه مراسم نادر برهانی‌مرند نیز برای بیان سخنان خود به روی صحنه آمد و درباره برگزاری این مراسم گفت: قصد ما از برگزاری این مراسم، تکریم اساتید قلم بخصوص در عرصه نمایشنامه‌نویسی است. در کنار برگزاری این بزرگداشت‌ها، ما کارهای دیگری هم در عرصه رسانه انجام می‌دهیم.

هفت گاه

قسمت پایانی مراسم نکوداشت محمود استادمحمد، به سخنرانی دختر ایشان ، مانا استادمحمد اختصاص داشت. او در رابطه با تاسیس بنیاد محمود استادمحمد گفت : تا کنون ۴ نفر همکاری خود را با من به عنوان ترکیب هیات مدیره بنیاد استادمحمد قبول کرده اند که عبارتند از مدیا کاشیگر، مسعود جعفری‌جوزانی، جواد عاطفه و پرستو گلستانی.

هفت گاه

وی در ادامه گفت : همه شما دوستان را به کمک و همراهی فرا می خوانم. امیدوارم فراتر از این پیش برویم و فقط هدف اولیه مدیریت آنچه از پدرم باقی مانده، نباشد.

و در پایان مهدی دهقان‌نیری، خانم عنقا (همسر اکبر رادی) و عظیمی (مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت) روی سن آمدند و هدایایی شامل نشان عالی مرکز هنرهای نمایشی رادیو، مبلغ سی میلیون ریال وجه نقد و یک تابلوفرش از سوی مرکز هنرهای نمایشی رادیو و موسسه هنرمندان پیشکسوت به مانا استامحمد تقدیم کردند .

هفت گاه

از میهمانان حاضر در این مراسم می توان به چهره هایی چون علیرضا نادری، نادر برهانی‌مرند، حسین پاکدل، دکتر محمدرضا خاکی، دکتر مجید سرسنگی، دکتر عطاالله کوپال، معصومه آقاجانی، اردشیر صالح‌پور، محمد امیریاراحمدی، مانا استادمحمد، جواد پیشگر ، حمیدرضا نعیمی ، ایرج راد، قادر آشنا، بهزاد صدیقی، مهدی دهقان‌نیری، حمیدرضا نعیمی، مسعود فروتن، وحید لک، اردشیر کاظمی اشاره کرد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =