مرمت موزه علی اکبرخان صنعتی در چه مرحله ای قرار دارد ؟

«عیسی علیزاده» مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از مرمت مجسمه های موزه علی اکبرصنعتی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سازمان این بهسازی و مرمت این موزه را در دستور کار خود قرار داده است ، مجسمه های موزه نیز مرمت می‌شود .

موزه استاد علی اکبرخان صنعتی

به گزارش سرویس معماری هفت گاه به نقل از تسنیم ، «عیسی علیزاده» با اشاره به اینکه موزه گنجینه‌ای ارزشمند از آثار مجسمه و نقاشی استاد علی اکبر صنعتی در خود جای داده است ، ادامه داد : با توجه به ارزشمندی این آثار، مرمت نزدیک به ۲۰۰ مجسمه آن به یک تیم هنری سپرده شد تا در کنار بازسازی بنا، آثار نیز احیا شوند .

او با تاکید بر اینکه کار نظارت بر این تیم هنری به عهده حمید شانس از اساتید بنام حوزه مجسمه سازی است، افزود: تیم اجرایی که احیا مجسمه‌های موزه را به عهده دارند ، افراد خبره در این حوزه هستند که در کنار هم و طی یک بازه زمانی دو ماهه آثار را مرمت و باز زنده سازی می‌کنند .

به گفته علیزاده نزدیک به ۲۰۰ مجسمه در موزه علی اکبر صنعتی قرار دارد که اکثر آنها از جنس گچ و و برخی از ترکیب مواد دیگر هستند .
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه در در پی اعلام آمادگی مسئولان جمعیت هلال احمر بازسازی و احیاء موزه علی اکبر صنعتی آغاز شد، گفت: در کنار احیا بنا نمی‌توانستیم نسبت به مرمت آثار بی توجه باشیم و با توجه به اینکه بخشی از فعالیت‌های سازمان در حوزه مجسمه بوده و با هنرمندان خبره و بنام در ارتباط هستیم، موضوع مرمت مجسمه‌های موزه را به عهده گرفتیم .
علیزاده با تاکید بر اینکه آثار حاضر در موزه از ظرافت و ریزه کاری خاصی برخوردار است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، افزود: همین نکته باعث شده تا نسبت به انجام هرچه بهتر کار حساسیت بیشتری داشته باشیم و مرمت درست و دقیق را فدای تحویل زود هنگام و اتمام کار مرمت آثار نکنیم .
به گفته او در حال حاضر تیم اجرایی ۷۰ درصد آثار را مرمت و باز زنده سازی کرده است اما با توجه به اینکه می‌خواهیم از ارزش هنری آثار چیزی کم نشود بازه زمانی مشخصی را برای اتمام کار در نظر نگرفته‌ایم تا بتوانیم مجسمه‌ها را به نحوی که در شأن آثار است به سرانجام برسانیم .

استاد علی‌اکبر صنعتی

گفتنی است علی‌اکبر صنعتی نقاش و مجسمه‌ساز مشهور فروردین ۱۳۸۵ درگذشت . صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصر جدید ایران است . او شاگرد ابوالحسن خان صدیقی بود. صنعتی تا پایان عمر عضو پیوسته‌ی فرهنگستان هنر ایران باقی ماند. موزه‌ی صنعتی در کرمان، علاوه بر نمایش آثار با ارزش استاد صنعتی، آثار هنرمندان بزرگ دیگری از جهان را هم دارد. موزه‌ی صنعتی در تهران نیز در میدان امام خمینی (ره) قرار دارد و در آن، مجسمه‌های بسیار مهمی از او به نمایش گذاشته شده است .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 1 =