مزرعه ای بر روی بام

“مزرعه ی ارزش” با کشت زمین به طور انبوه و متنوع به خود ارزش می بخشد.

هفت گاه

به گزارش سرویس معماری هفت گاه، در این پروژه مسائل حمل و نقل شهری،  معماری و زراعت شهری با یک رخداد فرهنگی بین المللی در تقاطع قرار گرفته است و در امکانات زراعت در شهر و چگونگی امکان اتحاد آن با ساختمان اجتماعی به کاوش میپردازد. 

این مزرعه بر روی بام کارخانه Ole Bouman’s Value Factory در شهر Shekou  کارخانه سابق شیشه سازی در شهرستان شنزن ساخته شده است.
این ناحیه خود دستخوش دگرگونی های بنیادی ساخت و ساز است. این مزرعه طرز نگاه معمارانه و طراحی منظر نوینی ارائه نموده و زیر ساخت دائمی برای آینده این سایت و به علاوه بخش حیاتی برای این ناحیه رو به رشد احداث نموده است.

هفت گاه
شهر هنگ کنگ الهام بخش دوگانه ی این طرح بوده است، اول روند رو به پیشرفت کشت روی بام در منطقه متراکم شهری بوده است.

در کنار ایجاد یک آبادی سبز بر فراز آشفتگی شهری،  پیوند دادن ساکنین با طبیعت و تجربه نمودن فرایند درمانی با تجربه فیزیکی رشد محصولات، زراعت شهری یک منبع تغذیه پایدارتر، ایمن تر و در دسترس تر مهیا نموده است و همچنین در سبک زندگی افراد تغییر ایجاد می کند و بیشتر از آن استفاده از زمین های مصنوعی (بام های سبز) که تاکنون بلا استفاده بودند در مناطق متراکم شهر به عنوان زمین های سبز زنده میتواند یک زیر اقلیم مطلوب برای خود و محیط پیرامونش به ارمغان آورد و جوابی قاطع در برابر تغییرات مسلم اکولوژیکی معاصر که به دور از رعایت پایداری و ذخیره انرژی است ارائه میدهد.

هفت گاه

دوم الهام از محوطه زنده بومی شهری بازار تره بار ۱۷۹ ساله در ناحیه مرکزی خیابان قدیمی old Graham بوده است که کالبد کم ارتفاع آن متضمن دگردیسی نرم شهر است.
این محوطه اکنون به عنوان یک عمده فروشی دوباره توسعه پیدا کرده و پتانسیل ریشه کن کردن فعالیت شبکه خود محور فرهنگ فضایی-شهری را دارد.
مزرعه ارزش، نیز در نظر داشته است که تمام بام بازار تره بار سابق را به زمین کشاورزی تبدیل نماید. طبیعت اکنون یک فرم جدید در هنگ کنگ سابق حفاری کرده است. تغییرات روی بام ها به عنوان یک زمین جدید برای زراعت جزو تعریف یک شهر مدرن زیست پذیر در آینده خواهد بود.

ایده ی طرح گسترش ۲ هزار متر مربع زمین سایت کارخانه به عنوان پیش فرض اولیه بوده است. چینه کشی با آجر، مختصر و فشرده صورت گرفته تا صفحات زراعت روی بام مشخص شود و ارتفاعات مختلفشان باعث ایجاد اختلاف ارتفاع خاک برای محصولات مختلف شده است.
پلکان اصلی به سکوی آجری و غرفه باز کوچکی برای منزل دادن فعالیت های آینده تبدیل شده است. حوض آبیاری از آب های زیرزمینی طبیعی موجود در سایت تغذیه می نماید و یک سیستم یکپارچه آبپاشی در زمین نیز تعبیه شده است.

هفت گاه

گلخانه و یک اتاق نمایش و تسهیلات نمایشگاهی نیز به جای ایجاد محیط سبز به عنوان یک چشم انداز انفعالی و جدا شده از فضا  به مجموعه اضافه شده است.
در “مزرعه ی ارزش” به نوعی دگرگونی شفا بخش اهمیت داده شده است. کیفیت های موجود در سایت آشکار سازی شده همانند دیوارهای قدیمی و درختان بزرگ رهاسازی شدند تا زندگی تازه ای بیابند.
منابعی همانند آب زیرزمینی طبیعی بوسیله حفر مدل آبیاری جدیدی جمع آوری شده است. مزرعه ارزش در واقع محصول فرهنگی این کارخانه قلمداد می شود. این مکان بلا استفاده از سایت اکنون به عنوان طبیعت بارور استفاده می شود و قیاسی نوین برای سبک زندگی خودکفا در عصر مدرن ارائه کرده است.

منبع: معماری نیوز

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =