اردشیر کامکار : جوانگرایی باید اصل یک جشنواره باشد

اردشیر کامکار یکی از اعضای خانواده بزرگ کامکارهاست که زیر نظر پدرشان استاد حسن کامکار موسیقی را فرا گرفتند . او که ساز تخصصی اش کمانچه است ، در اختتامیه سی امین جشنواره موسیقی فجر مورد تجلیل قرار گرفت . خبرنگار سرویس موسیقی هفت گاه ، گفت و گویی را با اردشیر کامکار در مورد کیفیت جشنواره ی امسال و توجه به موسیقی کلاسیک ایرانی در میان مخاطبان نسل جوان انجام داده است که متن آن به شرح زیر است :هفت گاه

اردشیر کامکار

کیفیت برگزاری جشنواره امسال را چطور ارزیابی می کنید ؟

با توجه به امکاناتی که داشتند ، به نظرم خیلی خوب برگزار شد . تقریبا تمامی گروه ها کار خودشان را خوب اجرا کردند . من در بخش انتخاب آثار بودم و به نظرم گروه ها خیلی خوب بودند و کارشان را خوب اجرا کردند . به نظرم در کل در ایران این جشنواره ها باید بیشتر شود چون پشتوانه ای برای جوان ها می شود که بتوانند توانایی هایشان را نشان دهند .

به نظر شما چه کارهایی می توان کرد که کیفیت برگزاری جشنواره فجر بهتر شود و اینکه توجه به موسیقی مقطعی نباشد و در کل سال شاهد چنین توجهاتی باشیم ؟

این موضوع بر عهده ی برنامه ریزهای وزات خانه ها یا نهادهایی است که باید این کار را انجام دهند ولی باید در بخش خصوصی هم فعالیت شود ، اسپانسر جذب کنند که از لحاظ مادی خوشان را تقویت کننند تا بتوانند موسیقی شان را جهانی تر کنند .

در جشنواره فجر شاهد جوان گرایی و عدم حضور بزرگانی مانند شما هستیم که در جشنواره به روی صحنه بروند . نظرتان در مورد جوان گرایی در جشنواره چیست ؟

به نظر من اصل یک جشنواره باید همین جوانگرایی باشد و برای اساتید موسیقی هم باید شرایطی فراهم کنند که بتوان از آن ها استفاده کرد و بیایند کنسرت بدهند و در این عرصه کار بکنند .

استقبال جوان ها در دوره حاضر نسبت به موسیقی کلاسیک ایرانی چگونه است و چه کار می توان کرد که مخاطبان نسل جوان را بیشتر به این نوع از موسیقی جذب کرد ؟

این مسئله تلاش و فعالیت زیادی را می طلبد . به نظر من اولین مسئله حمایت است . برای این که جوان ها و کل خانواده ی موسیقی تلاش خودشان را می کنند و از لحاظ نوازندگی سطح شان ر ا بالا می بردند . فقط باید مقداری تعصباتی که هست را کنار بگذازند تا بتوانند از موسیقی های ملل مختلفی که در ایران زندگی می کنند و اقوام ایرانی ، به نحوه احسنت استفاده کنند و از لحاظ ریتمیک و ملودی غنی تر باشند .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =