دوره‌هـای آموزشـی جــدید داریوش مودبیان / از چـخوف خوانی تا روخوانی مثنوی‌های عطار

گروه تئاتر «مردم» به سرپرستی داریوش مودبیان، فعالیت‌های خود را در تماشاخانه موزه استاد انتظامی متمرکز کرده‌اند و هر دوهفته یک‌بار داستان‌های کوتاه چخوف را روخوانی می‌کنند .

داریوش مودبیان

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه ،  داریوش مودبیان روخوانی نمایشی را بسیار نزدیک به بازیگری ارزیابی کرد و درباره چونگی شکل‌گیری این نشست‌ها، گفت: از اوایل تابستان دوره‌های آموزشی را آغاز کردیم. بعد از اعلام فراخوان، تعدای از علاقه‌مندان برگزیده شدند و در کنار اعضای قدیمی گروه «‌مردم» کارگاه‌های آموزشی را آغاز کردیم. در این میان چخوف‌خوانی به ثمر نشست و به اجرای عمومی رسید.

مودبیان از روخوانی نمایشی داستان‌های کوتاه گلستان سعدی و مثنوی‌های عطار خبر داد و درباره نحوه گزینش آثار برای اجرا گفت: داستان‌‌ها را با توجه به شناخت قبلی که دارم در گروه مطرح می‌کنم و با توجه به ساختار داستانی و قابلیت‌های آن، به شکل کارگاهی بررسی می‌شود تا به این نتیجه برسیم که امکان اجرا یا اقتباس دارد یا بهترین نحوه اجرای آن به صورت روخوانی نمایشی است. داستان‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که در توالی یکدیگر باشند و هرکدام از اعضای گروه، یک داستان کوتاه یا بخشی از آن را می‌خواند.

برنامه چخوف‌خوانی هر دو هفته یکبار اجرا می‌شود و به گفته مودبیان به‌زودی‌ دوره جدید آموزشی آغاز می‌شود که به خواندن مثنوی‌های عطار اختصاص دارد. او افزود: چهارشنبه، ۱ مهرماه  از ساعت ۱۱ تا ۱۶ در تماشاخانه موزه استاد انتظامی جلسه‌ای برای معرفی دوره‌های آموزشی جدید خواهیم داشت و همان روز از میان علاقه‌مندان ۱۳ نفر برای دوره بعدی انتخاب می‌شوند. علاقه‌مندان بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در این جلسه شرکت کنند و آزمون بدهند.

همچنین نمایش «اتهام» نوشته فرانسوا تیساندیه و ترجمه داریوش مودبیان، به کارگردانی محمد خداوردی کار دیگری از گروه تئاتر «مردم» است که با بازی نوید جهانزاده، سعید علی‌اکبری و محمدعلی حسینعلی، تا ۱ مهرماه در خانه موزه انتظامی اجرا می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =