معرفی ۱۰ مستند برتر تاریخ سینما؛ «مردی با دوربین فیلمبرداری» صدرنشین این لیست

نشریه معتبر سینمایی «سایت اند ساوند» با نظرسنجی از ۲۰۰ منتقد سینمایی و فیلمساز اقدام به معرفی برترین ساخته‌های مستند تاریخ سینما کرده است.

ژیگا ورتوف

 به گزارش سرویس سنمایی هفت گاه، مستند صامت «مردی با دوربین فیلمبرداری» ساخته «ژیگا ورتوف» محصول ۱۹۲۹ از سوی نشریه معتبر سینمایی «سایت اند ساوند» در میان ۱۰ ساخته مستند تاریخ سینما در مکان نخست قرار گرفت.

مستند سورئال و کلاسیک «مردی با دوربین فیلمبرداری» درباره مردی است که با سفر به شهرهای «اودسا»، «کیف» و «خادلیف» زندگی شهری را در این مناطق با دوربینش ثبت می‌کند.

در این نظرسنجی که ۱۰ مستند برتر تاریخ سینما از سوی ۲۰۰ منتقد و ۱۰۰ فیلمساز از میان هزار فیلم نامزد انتخاب شدند، فیلم «شاه» ساخته معروف «کلود لانزمن» محصول سال ۱۹۵۸ فرانسه در مکان دوم قرار گرفت و پس از آن مستند «بدون خورشید» به کارگردانی «کریس مارکر» (۱۹۸۲، فرانسه) جایگاه سوم را از آن خود کرد.

در مکان‌های چهارم تا دهم برترین ساخته‌های مستند تاریخ سینما نیز به ترتیب «شب و مه» ساخته «آلن رنه» (۱۹۵۵، فرانسه)، «خط باریک آبی» از «ارول موریس» (۱۹۸۹، آمریکا)، «خاطرات تابستان» به کارگردانی «ژان روش» و «الگار مورین» (فرانسه، ۱۹۶۱)، «نانوک شمال» ساخته «رابرت فلاهرتی» (آمریکا، ۱۹۲۲)، «خوشه چین‌ها و من» ساخته «آنیس واردا» (فرانسه، ۲۰۰۰)، «به عقب نگاه نکن» به کارگردانی «دی.ای پنبکر» (آمریکا، ۱۹۶۷) و «باغ‌های خاکستری» از «آلبرت و دیوید مایلز»، «الن هود» و «مافی میر» (آمریکا، ۱۹۷۵) قرار گرفته‌اند.

همچنین در این نظرسنجی برترین مستندساز برتر تاریخ سینما نیز از نگاه منتقدین معرفی شدند که بر این اساس «ژیگا ورتوف»، «کریس مارکر» و «کلود لانزمن» در مکان‌های اول تا سوم قرار گرفتند و پس از آن‌ها «آلن رنه»، «ارول موریس» و «ورنر هرتزوگ» جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =