موسیقی لطفی در دل مردم جای می گرفت

  یادداشت ذیل به قلم “استاد ارشیر کامکار” به مناسبت بزرگـــداشت چهلمــــــین روز درگذشت اســتاد محـــــــــــــمدرضا لطفی، در ویژه نامه هفت گاه به همین مناســبت   (لطفی از جانب خدا ) ، منتشر شده است.

mohr ekhtesasiاردشیر کامکاربداهه نوازی یا بداهه ، در واقع یک نوع آهنگسازیِ در لحظه است ، که موزیسین با تجربیات و اندوخته هایی که دارد در زمینه موسیقی و تکنیک های نوازندگی و آهنگسازی به آن می پردازد ، البته همه این تکنیک ها و ذهنیات باید یک چارچوبی نیز داشته باشد و نوازنده باید همیشه از لحاظ فنی و حسی آماده باشد و چارچوب ها را بشناسد و به آن عمل کند مثلا اگر نوازنده و یا خواننده ای تجربه ای کافی و یا محفوظات خوبی در این زمینه نداشته باشد نمی تواند بداهه نواز خوبی باشد .

موسیقی ما از تنوع ریتمیک و ملودی های زیادی برخوردار است . مناطق مختلف ایران سرشار از ملودی های ناب است و ردیف ، که خود سرچشمه بداهه نوازی است دستمایه گرانبهایی است برای هنرمند .

در بداهه نوازی فضای سالن یا محلی که  کنسرت اجرا می شود خیلی می تواند بر روی نوازنده و خواننـده تاثیرگذار باشد و حـال و هوا و صدا و بازتـاب یا عکس العمل شـنونده ها و ارتباطی که موزیسین با شنونده برقرار می کند مهم است و اگر ارتباط روحـی هـنرمند با شنونده برقرار نشود نمی شود اثری زیبا را آفرید و بالعکس شاید همان اثر که اجرا می شود جاودانه شود .

در میان بداهه نوازان در ایران به راستی یکی از برترین ها محمدرضا لطفی بود و ابعاد بداهه نوازی را  به خوبی می دانست و آثار جاودان و با ارزشی را برای علاقه مندان موسیقی آفرید .

استاد محمدرضا لطفی شناخت کاملی از موسیقی سنتی و مـلی ایران داشت و همیشه از این اندوخته هـا  به نحو احسن و مناسبی که با جامعه امروز ایران مناسبت داشت استفاده می کرد .

همیشه کارهایش ،چه در زمینه بداهه نوازی و چه آهنگسازی، چون با شناخت و از دل بود در دلِ  مردم و هواداران موسیقی ایرانی جای می گرفت . از لحاظ فنی نیز برای هنرجویان موسیقی دستمایه گرانبهایی است .

حال در اینجا می توانیم از بداهه های استاد محمدرضا لطفی که جاودانه است، مثالهایی بزنیم : از جشن هنر شیراز ، اجرای راست پنجگاه و نوا که برای هنرجویان در نوع خود یک کلاس آموزشی است  و یا اجرای ابو عطا به همراه استـاد شجریان ، اجرای سه تار به یاد درویش خان و کنسرت های مختلفی که  در سراسر جهان اجرا کردند و همه این ها به نظـــر مـن  جزء بهترین بداهه نوازی ها بود .

نویسنده میهمان : استاد اردشیــر کــــامــکار

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =