نشست بازخوانی حافظه و هویت در معماری یادمانی ایران

دوشنبه بیست و ششم خرداد ماه، نشستی با عنوان بازخوانی حافظه و هویت در معماری یادمانی ایران در فرهنگستان هنر، مرکز هنرپژوهی نقش جهان برگزار می شود.

هفت گاه

به گزارش سرویس معماری هفت گاه، در نشست “بازخوانی حافظه و هویت در معماری یادمانی ایران” که به همت کمیته آموزش ایکوموس ایران برگزار می شود، دکتر حکمت اله ملاصالحی سخنرانی خواهد کرد. این استاد و پژوهشگر برجسته استاد دانشگاه‌های تهران و آتن و نخستین پژوهشگری است که مباحث عمیق و دشوار دانش نوظهور “فلسفه باستان شناسی” را در ایران پی‌ریزی کرده است. او پس از کسب مدرک لیسانس در دو رشته باستان شناسی و هنر از دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به یونان رفت و در سال ۱۳۶۴ موفق به دریافت دکتری باستان شناسی و تاریخ با درجه عالی از دانشکده فلسفه دانشگاه آتن شد. او در سوابق خود همکاری با بنیاد حکمت اسلامی صدرا، عضویت در هیات تحریریه مجله علمی و پژوهشی “مطالعات باستان شناسی” دانشگاه تهران، سردبیری مجله “باستان شناسی و مطالعات میان رشته ای” دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی و عضویت در هیات امنای بنیاد ایران شناسی را دارد.

بعید نیست که با توجه به موج تازه ای از تخریب خانه های تاریخی در تهران، اصفهان و شیراز، بخشی از سخنان این استاد برجسته باستان شناسی کشور که همواره منتقد سیاست های تخریب بنا بوده، به این موضوع اختصاص پیدا کند. در هفته گذشته اخبار تلخی از شهرهای یاد شده منتشر شده که حکایت از تخریب بناهای با ارزش معماری در این شهرها دارد؛ جنجال برانگیزترین تخریب چند روز اخیر مربوط به بخش غربی عمارت حسام لشگر بود که با حکم بدوی دادگاه صورت گرفت.

ایکوموس ایران پیشتر نیز سخنرانی هایی را در راستای حفظ و احیای بناها و محوطه های تاریخی برگزار کرده بود.

این نشست در روز دوشنبه ۲۶ خرداد، از ساعت ۱۵ الی ۱۸ در مرکز هنرپژوهی نقش جهان به آدرس تالار دکتر شیرازی، واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹ برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =