نمایش دو مستند در خانه هنرمندان

برنامه نمایش این هفته انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران که با همکاری خانه هنرمندان ایران در روزهای سه‌شنبه هر هفته برگزار می‌شود به نمایش دو مستند «پل سیاه» و«پدر بلوط» به شرح زیر اختصاص دارد.

هفت گاه
به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه ، اگرچه “پل ورسک” از نمونه‌های شاخص و استثنایی طراحی و اجرای پل در مسیر راه‌آهن تهران شمال و یکی از بلندترین و با ارتفاع‌ترین پل‌های راه‌آهن به‌هنگام ساخت راه‌آهن سراسری کشورمان در این سوی جهان است، بااین‌حال “پل سیاه” به‌عنوان نخستین و طولانی‌ترین پل فلزی راه‌آهن ایران –که دو سوی رودخانه کارون در اهواز را به‌هم پیوند داده است- از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

مستند “پل سیاه” با پژوهش، نگارش و به کارگردانی و تهیه‌کنندگی “ایوب مروانی‌پور” به بازنمایی و بازخوانی سرگذشتِ شنیدنی و شایان توجه این پل پرداخته و تاریخچه، نقش و اهمیت همه جانبه پل سیاه را در هشتاد سال گذشته با پژوهشی سخت و پردازشی اثرگذار به یاری دوربین مستند، ثبت کرده است. مستند پل سیاه راوی خاطرات تلخ و شیرین این پل مستقر در مرکز استان خوزستان از جمله تحمل عبور هزاران تن کالا و ده‌ها هزار مسافر در طول سال روی ریل‌های خود است که تماشای این فیلم را بی‌گمان دیدنی‌تر می‌کند. ‌ “مظفر افشار”- مردی اکنون هفتاد ساله- که ازاوان کودکی به تأسی از پدر، علاقه‌مندی و عشق به طبیعت دیار مادری خود لرستان و دامنه‌های زاگرس مرکزی، در جانش شعله‌ور شده، حدود سی سال است که کشت بلوط را با چنان شوق و توانی سرشار پیشه کرده که او را به “پدر بلوط” مشهور و ملقب کرده‌است. شغل اصلی این دوستدار طبیعت اگرچه پیمانکاری است اما باور به اهمیت آموزش کودکان، او را به سمت مدرسه‌سازی نیز کشانده است. مستند یاد شده که با پژوهش و کارگردانی “اعظم مرادی” فراهم آمده است به بازنمایی گوشه‌هایی از زندگی و تلاش‌های پدر بلوط می‌پردازد.
قابل ذکر است این دو مستند امروز ساعت ۱۸ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران به نمایش درخواهد آمد و ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =