«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» حمیدرضا آیتی منتشر شد

«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» عنوان کتابی پژوهشی از حمیدرضا آیتی است که در آن به معرفی سازها و نغمه های فولکلور سیستان پرداخته است.

موسیقی هفت گاه

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه به نقل از نای ، حمیدرضا آیتی درباره این کتاب پژوهشی گفت: از اوایل دهه شصت به جمع آوری اطلاعاتی مربوط به سازها و نغمه ها و مقام های موسیقی سیستان پرداختم که حاصل آن تالیف کتاب«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» شد.

این پژوهشگر در ادامه افزود: «کملک» نام پرنده خوش صدایی است که در در مزارع و کشتزارهای سیستان ظاهر می شود و بال هایی روشن تر و جسه ای بزرگتر از گنجشک دارد. صدای«کملک» را به راز و نیاز تعبیر کرده اند. من نیز نام کتاب«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» از این پرنده خوش صدا گرفته شده است.

وی همچنین عنوان کرد: این کتاب از بخش های مختلفی تشکیل شده که بخشی از آن به معرفی سازهای سیستان اختصاص دارد؛ در این بخش ۱۲ ساز سیستان معرفی شده که برخی از آنها منسوخ شده و برخی دیگر همچنان مورد استفاده دارند.

حمیدرضا آیتی ادامه داد: بخش بعدی کتاب«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» به سرنوشت موسیقی سیستان اختصاص دارد که برای نوشتن این بخش از منابع بسیار زیادی بهره گرفته ام.

این پژوهشگر گفت: بخش بعدی این کتاب به معرفی ترانه ها و آهنگ های سیستان مربوط می شود که در آن آثاری با قدمت هزار سال تا دوره اخیر آورده شده است. همچنین کوک، شیوه اجرای ، نت نویسی و شعر آنها این قطعات نیز در کتاب گنجانده شده است.

وی افزود: کتاب«نوای کملک، کنکاش در موسیقی فولکلور سیستان» بنا به دلایلی در مشهد و توسط موسسه محقق منتشر شده است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =