همایش «مهر مولانا» برگزار می‌شود

هفتمین همایش “مهر مولانا” با عنوان “آیینه‌های هستی” ۱۹ مهرماه برگزار می‌شود.

همایش مهر مولانا

به گزارش سرویس ادبیات هفت گاه ، در این همایش دکتر مقصود فراستخواه،  دکتر محمدرضا سرگلزایی و دکتر محمد استعلامی به سخنرانی درباره این شاعر و عارف ایرانی خواهند پرداخت.

“مهر مولانا” نام همایشی است که از مهرماه سال ۱۳۹۰، هر سال همزمان با روز تولد مولانا جلال‌الدین توسط “موسسه فرهنگی-هنری سروش مولانا” برگزار می‌شود؛ زمانی به مهر در نظام اندیشگانی مولانا پرداخته، مدتی به نظام اخلاقی این عارف بزرگ و در آخرین برنامه هم به نسبت ما با مولانا پرداخته شد.

هفتمین همایش مهر مولانا که ” آیینه‌های هستی” نام دارد، به قیاسِ بسترهای شکل‌گیری اندیشه مولانا و حافظ می پردازد. با وجود این‌که فاصله زمانی چندانی بین دو قله اندیشه و ادبیات فارسی نیست، اما جهان‌بینی، ساختار ادبی و هستی‌شناسی تقریبا متفاوتی را در نظام اندیشگانی این دو بزرگ می‌بینیم. از این رو هفتمین همایش مهر مولانا به واکاوی زمینه‌هایی که منجر به این تفاوت شده‌اند خواهد پرداخت. در این همایش دکتر مقصود فراستخواه (جامعه‌شناس) به مقایسه جامعه‌شناختی دو تیپ متفاوت شعر عرفانی حافظ و مولوی و دکتر محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک) به مقایسه آرکی‌تایپ‌های (کهن‌الگوها) عرفان این دو بزرگ می‌پردازند. همچنین دکتر محمد استعلامی (مولوی‌پژوه) در رابطه با درستی و نادرستی روایت‌هایی که پیرامون عرفای ما و بویژه حافظ و مولانا وجود دارد سخنانی ارائه خواهد داد.

همایش “آیینه‌های هستی” روز نوزدهم مهرماه ۹۶، در تالار  فرهنگ و هنر  واقع در خیابان انقلاب نبش برادران مظفر جنوبی پلاک ۱۰۷۶ و در ساعت ۱۷.۳۰ برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =