پیام وزیر ارشاد به جشنواره‌های موسیقی و تجسمی فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی‌امین جشنواره‌ی موسیقی فجر و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر پیام داد.

 هفت گاه

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ،  علی جنتی در پیامش به جشنواره‌ی موسیقی آورده است:

«هر سال در چنین روزهایی و در آستانه جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بهار فعالیت‌های فرهنگی هنری در نیمه زمستان، آغاز و درخت هنر شکوفه‌بار می‌شود.

در چنین روزهایی سازها کوک می‌شوند و نغمه‌های موسیقایی هنرمندان ایرانی و خارجی در فضای جشن‌های فرهنگی هنری و در حضور علاقه‌مندان به هنر موسیقی، طنین‌انداز می‌شود و سالی سرشار از رویدادهای بدیع هنری را نوید می‌دهد.

موسیقی یکی از هنرهای ملی ماست که پیشینه‌ای بسیار طولانی و غنی، آثاری ارزشمند و ماندگار و پدیدآورندگانی صاحب‌نام دارد. اغراق نیست اگر بگوییم موسیقی علمی‌ترین رشته در میان رشته‌های هنری است و موسیقی‌دانان ایرانی قرن‌ها در این دانش سرآمد دیگر هم قطاران خویش در دیگر سرزمین‌ها بوده‌اند؛ موسیقی‌دانان بزرگی چون صفی‌الدین ارموی، عبدالقادر مراغه‌ای، قطب‌الدین محمود شیرازی، ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، رودکی، خوارزمی و صدها اندیشمند و موسیقیدان صاحب نام دیگر که با کوشش‌های خویش این هنر را در طول تاریخ پرشکوه کشورمان بلندآوازه کرده‌اند.

امروز موسیقی ایرانی علاقه‌مندان بی‌شماری دارد که بخشی از برترین آن‌ها در این جشنواره‌ بین‌المللی هنرنمایی می‌کنند و پنجه طلایی، نغمه داوودی و طنین صدای دلنشین و آوای گرم آنان، دوستداران موسیقی ایران زمین را مشعوف و پر نشاط می‌کند و آوازه آواز و سازشان را فراتر از مرزهای زمینی بر دل و جان تشنگان هنر ایرانی می‌نشاند و تحسین آنان را برمی‌انگیزد.

برگزاری اولین دوره جشنواره در سال ۱۳۶۴ با عنوان «جشنواره سراسری سرود و آهنگ‌های انقلابی» با حضور ۳۰ گروه هنری به نوعی نخستین گردهمایی هنرمندان موسیقی کشور پس از انقلاب اسلامی به‌شمار می‌آمد که زمینه تبادل نظر برای نگاهی تازه و متاثر از انقلاب اسلامی به این هنر را فراهم آورد.

این تجارب ارزنده در دوره‌های بعد تداوم یافت و به تدریج در شکوفایی جریان آینده موسیقی ایران موثر واقع شد، هر چند این راه عاری از آزمون و خطا و گاه برخی دلخوری‌ها نبود، اما امروز که سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با مشارکت فعال هنرمندان عزیز برگزار می‌شود، فرصت مغتنمی برای معرفی و تعالی این هنر ملی – میهنی فراهم شده است.

جشنواره موسیقی فجر جلوه‌گاه سالیانه کوشش‌های هنری اهالی موسیقی به‌شمار می‌آید و برگزاری سی‌امین دوره این رویداد ارزشمند موسیقایی، نویدبخش روزهای پرامید برای همه کسانی است که به اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم می‌اندیشند.

این جشنواره در سی‌امین سال تولدش همزمان با فعالیت دولت تدبیر و امید برگزار می‌شود و امید می‌رود با تدبیر شایسته مدیران امور هنری فعالیت بیش از پیش هنرمندان موسیقی کشور شاهد پیشرفت روزافزون موسیقی منطبق با معیارهای فرهنگ و هنر ایران اسلامی باشیم.

اینجانب در سی‌امین طلوع این رویداد ارزشمند هنری به نمایندگی از همه اهالی فرهنگ و هنر، صمیمانه‌ترین درودهایم را به محضر همه هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره سی‌ام و مسوولان برپایی و برگزاری این رویداد بین‌المللی تقدیم می‌کنم و برای تمامی آنان آرزوی موفقیت روز افزون دارم .»

 ********************************

در پیام علی جنتی – وزیر ارشاد – به هفتمین جشنواره‌ی هنرهای تجسمی فجر نیز آمده است: «ریشه‌های تاریخی هنر در ایران زمین، بویژه هنرهای تجسمی، بر هیچ کس پوشیده نیست. این هنرها سده‌ها را پشت سر نهاده و در مهد فرهنگ و هنر بالیده و نمونه‌های منحصربه‌فردی را بر جای نهاده و در دوره معاصر به خوبی با هنر مدرن تلفیق شده‌اند و در مسیر بالندگی هر روز چشمه و کرشمه‌ای نو می‌آفرینند.

امروز ظرفیت‌های کم‌نظیر هنرهای تجسمی بیش از پیش در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های متعدد و متنوع تجلی یافته است و با پیشینه فرهنگی بومی، تحولات هنر معاصر جهان را نیز دیده‌بانی می‌کند تا هنر، با رنگ و بوی ایرانی زبان جهانی پیدا کند.

بخش مهمی از ظرفیت بالقوه اقتصاد هنر در این گروه از هنرها نهفته است و درصورتی که به فعلیت برسد ارزش افزوده آن رونق اقتصادی را در این عرصه رقم خواهد زد. پس ضروری است که گالری‌ها و موزه‌های معتبر، بیش از گذشته میزبان آثار هنرمندان ایرانی شوند و با حضور فعال در عرصه بین‌المللی نقش بایسته خود را در دیپلماسی فرهنگی و گفت‌وگوی ملت‌ها و کشورها ایفا نمایند.

جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گام هفتم با رویکردی متفاوت از دوره‌های گذشته و در تعامل با انجمن‌ها و نهادهای هنری، بخش مهمی از داشته‌های حرفه‌ای نسل‌های مختلف را در گرایش‌های گوناگون به نمایش می‌گذارد و با نگاهی فراگیر منتخبی از آثار هنری متنوع را از نظر فرم، تکنیک و محتوا برای مخاطبان گزینشگر امروز ارائه می‌کند.

در جشنواره امسال هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به‌عنوان دو جریان اصلی پدیدآوری در این چند دهه حضور پررنگی دارد و نقش هنر را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یادآوری می‌کند.

تاکید جشنواره هفتم به نمایش آثاری با موضوع پیامبر رحمت، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و آثاری که خشونت را نفی می‌کند و صلح و دوستی را فریاد می‌زند بیانگر آن است که زبان هنر گویاترین و برترین زبان گفت‌وگو و زمینه‌ساز دوستی ملت‌هاست.

از همراهی هنرمندان گرانقدر و مشارکت انجمن‌ها و نهادهای هنری و تلاش همکارانم در معاونت امور هنری در برگزاری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر سپاسگزارم و امیدوارم با تقویت بنیان‌های تعامل و مشارکت در برپایی رویدادهای هنری، روزهای زیباتر، امیدبخش‌تر و روشن‌تری را فراروی هنرهای تجسمی شاهد باشیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =