پیکر پدر شعر انقلاب تشییع شد .

رئیس دفتر رهبر انقلاب : حمید سبزواری بهترین سروده هایش را تقدیم نظام کرد تا با تاریخ انقلاب همراه و هنگام شود .

پیکر تشییع حمید سبزواری

به گزارش سرویس ادبیات هفت گاه به نقل از هنرآنلاین ، مراسم تشییع پیکر حمید سبزواری شاعر انقلاب اسلامی صبح روز ۲۴ خردادماه با حضور چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صدا و سیما، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی مرادخانی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی معاون امور قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و… در حوزه هنری برگزار شد .

در این مراسم ، رئیس دفتر رهبر انقلاب پس از قرائت پیام ایشان به مناسبت درگذشت حمید سبزواری ، در سخنانی عنوان داشت: این پیام حاوی نکات صریحی در وصف شاعری است که عمر خود را در طول ۷۵ سال گذشته صرف سرودن شعر کرده است و آنگاه که ندای امام امت را شنید ، شعرش را در جهت خیزش او و انقلاب اسلامی قرار داد و بهترین سروده هایش را تقدیم نظام کرد تا با تاریخ انقلاب همراه و هنگام شود .

او ادامه داد: سروده های مرحوم سبزواری از کودکی و نوجوانی بسیاری از ما در ذهن‌هایمان نشسته است. سروده هایی چون “خمینی ای امام” یا “ای مجاهد ای شهید مطهر” .

رئیس دفتر رهبر انقلاب همچنین گفت: شعر اثری ماندگار دارد تا جایی که گاه یک بیت از آن کار ۱۰۰ سخنرانی را می کند . بزرگان دین ما هم همواره قدردان چنین اشعاری بوده اند. بدون شک امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، قدر ایشان را می دانند و آقای سبزواری نیز به پاس تلاش هایشان در ماه رمضان به دیدار خداوند رفتند .

در ادامه این مراسم، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی ضمن تسلیت درگذشت سبزواری عنوان کرد: در روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی این افتخار را داشتم که در سازمان صدا و سیما در خدمت ایشان باشم و در شورای شعر سازمان بود که ایشان را برای اولین بار دیدم. امروز هم با شناختی که در ۳۷ سال گذشته از ایشان پیدا کرده ایم، او را چهره ای مخلص و فداکار و با انقلاب و نیز آگاهی بخش و بابصیرت می دانیم. کسی که قلب او برای انقلاب می تپید و در طول بیش از ۷۰ سال گذشته، در راه آرمان های اسلام شعر سرود .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: شعرهای سبزواری حماسه ماندگاری بود که برای تحلیل احساسات ملت علیه استکبار و نیز در دوران دفاع مقدس نقش موثری را ایفا کرد و بر عمق جان مردم نشست. شعر او را باید شناسنامه زمان انقلاب بدانیم؛ شعری که تمام حوادث انقلاب در آن دیده می شود .

او همچنین گفت: مرحوم سبزواری در رژیم گذشته هم با شهامت شعر سرود و اشعارش در حافظه تاریخی ملت ما ماندگار شد .

در ادامه این مراسم فرزند مرحوم سبزواری نیز در جملاتی از حضور قابل توجه جامعه فرهنگی کشور در این مراسم تشکر کرد .

اجرای سرود “الله اکبر، خمینی رهبر” از سروده‌های زنده‌یاد حمید سبزواری توسط محمد گلریز و مدیحه سرایی سعید حدادیان از دیگر برنامه های این مراسم بود .

در مراسم تشییع استاد سبزواری چهره‌هایی چون: آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین شریعتمداری ، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه ، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری ، حبیب احمدزاده، علی محمد مودب ، حمید رسایی ، سهیل محمودی ، مصطفی رحماندوست ، محسن پرویز، رضا اسماعیلی ، محمدحسین صفارهرندی ، عبدالرحیم سعیدی‌راد ، افتخار حسین عارف رئیس اکو ، سید علی موسوی گرمارودی و … حضور پیدا کردند .

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =