کتاب زندگی استاد فرشچیان منتشر می‌شود

یک پژوهشگر هنر و استاد دانشگاه حاصل ۲۰ سال ارتباط خود با محمود فرشچیان و تحقیق درباره آثار او را در یک کتاب منتشر می‌کند.

هفت گاهبه گزارش سرویس ادبیات هفت گاه به نقل از ایسنا، امیر رضایی‌نبرد چند سال است که سعی دارد جوانب زندگی و آثار فرشچیان را تا آنجا که امکان دارد، بکاود و در تاریخ نقاشی ایرانی و نگارگری معاصر ثبت کند.

او گفت که سعی کرده، از ایجاد ابهام، کلی‌گویی، سطحی‌نگاری و داستان‌پردازی که معمولا همراه زندگی و آثار بزرگان بوده است، پرهیز کند.وی همچنین اظهار کرد: ویرایش و اعمال نظرات کلی توسط استاد فرشچیان در دو نوبت و در مدت ۸ ‌ماه در نیوجرسی آمریکا انجام شده است.ویرایش تخصصی (فنی و ادبی) کتاب «نگار جاویدان» نیز در مدت ۲ماه و در تورنتو کانادا انجام شده و علاوه بر ویرایش کلی و تخصصی، خوشنویسی عناوین را استاد غلامحسین امیرخانی برعهده داشته است. مقدمه این کتاب هم به قلم یکی از استادان دانشگاه‌های آمریکا نوشته شده است.

بررسی جامع خاستگاه‌های معاصر هنرهای سنتی و ملی به‌عنوان پیش زمینه‌های آثار و سبک هنرمند، شرح دوره‌های تحصیلی هنرمند (ابتدایی، متوسطه و تکمیلی)، بیان دستاوردها و خدمات فرهنگی و هنری، درج افتخارات هنرمند (جوایز، بزرگداشت‌ها و یادبودها)، درج نظرهای هنرمندان و فرهیختگان ایرانی و خارجی درباره‌ی زندگی و آثار محمود فرشچیان، گفت‌وگو با صاحب‌نظران و استادان مطرح جامعه‌ی نگارگری ایران، پرداختن به شخصیت هنرمند (جهان‌بینی، ویژگی‌های اخلاقی و علاقه‌مندی‌ها)، معرفی انواع آثار هنرمند براساس رنگ و مواد (تکنیک) و کاربرد، معرفی و درج جامع آثار هنرمند (رنگی، سیاه‌قلم و طراحی‌ها) اعم از منتشرشده و منتشرنشده‌های موزه‌های حاکمیتی و دولتی و مجموعه‌های شخصی و خصوصی از آغاز تا کنون (۱۳۲۴-۱۳۹۳)، مطالعه و بررسی جامع آثار از منظرها و جنبه‌های گوناگون، بررسی سبک محمود فرشچیان و استخراج مبانی نظری و عملی، تفکیک هدفمند مطالب و سیر منطقی و نظام‌مند پژوهش از آغاز فعالیت حرفه‌ای هنرمند تا سال ۱۳۹۳، درج تصاویر، جدول‌ها و نمودارهای گوناگون با هدف تبیین مؤثرتر مفاهیم و موضوعات، درج سالشمار زندگی و آثار محمود فرشچیان، بررسی و مطالعه حدود هزار کتاب، مقاله، پایان‌نامه، گفت‌وگو، فیلم، عکس، نشریات و رسانه‌های چاپی و الکترونیکی، روزنامه، فصلنامه، پرونده‌های تحصیلی و کارمندی هنرمند و دیگر اسناد و مدارک مرتبط با موضوعات پرداخته‌شده به آن‌ها در این کتاب است.

رضایی‌نبرد از سال ۱۳۸۴، یعنی در سال آخر تحصیل در مقطع کارشناسی ادبیات فارسی، با مقاله «ادبیات در آثار استاد محمود فرشچیان» و به‌شکل جدی و هدفمند از سال ۱۳۸۵، یعنی آغاز دوره کارشناسی‌ ارشد پژوهش هنر دانشگاه تربیت مدرس، پژوهش‌های تخصصی و جامع خود را برای نخستین‌بار و در تعامل مستقیم با خود هنرمند و با عنوان «فرشچیان‌پژوهی» آغاز کرد. در سال ۱۳۸۷، تندیس زرین بخش همایش علمی (مقالات) هفتمین دوسالانه ملی نگارگری ایران را به‌دلیل ارائه مقاله «خیال و خلاقیت در آثار فرشچیان» دریافت کرد. نتیجه کار فرشچیان‌پژوهی، چند کتاب و مقاله علمی پژوهشی است که برخی چاپ شده و برخی دیگر در دست چاپ هستند. کتاب «نگار جاویدان»، جامع‌ترین کار فرشچیان‌پژوهی این پژوهشگر تا امروز محسوب می‌شود که یک دهه زمان برده است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 6 =