چرا کنسرت پیانسیت معروف جهان، “آرکادی ولدوس” دربرج میلاد لغو شد

کنسرت آرکادی ولدوس که قرار بود در تاریخ‌های ۲۳ و ۲۴ خردادماه برگزار شود،‌ به دلایل نامعلوم به تاریخ دیگری موکول شد.

کنسرت پیانسیت معروف جهان

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه، ز که یکی از ۵ نوازنده برتر پیانو جهان است، قرار بود در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی به مدت دو شب به روی صحنه برود اما این کنسرت با وجود برنامه‌ریزی‌های انجام شده به روی صحنه نرفت.

این در حالی است که تهیه‌کننده این کنسرت در این راستا تبلیغات خبری گسترده‌ای انجام داده بود اما در مورد لغو این کنسرت اطلاع‌رسانی نکرد.

در شب برگزاری این کنسرت در محل برگزاری کنسرت تابلویی نصب شده بود که روی آن نوشته شده بود: «برای برگزاری هرچه بهتر و شایسته تر این کنسرت با نظر و درخواست آقای آرکادی ولدوس تصمیم گرفته شد این برنامه در شهریور ماه برگزار شود.»

پیروز ارجمند در پی لغو کنسرت پیانیست مشهور روسی در تهران به خبرنگار بخش موسیقی ایسنا گفت: شرکت برگزارکننده این کنسرت اعلام کرد که زمان کافی برای برگزاری چنین کنسرتی را ندارند و چنین اجرایی برای آن‌ها دارای توجیه مالی نیست.

او ادامه داد: این رویداد در حالی شکل گرفت که دفتر موسیقی در پی بحث دیپلماسی فرهنگی به شدت از چنین اجرایی حمایت کرده بود و آرکادی ولدوس به هیچ وجه مشکل مجوز یا استعلام حراستی نداشت.

مدیرکل دفتر موسیقی همچنین اظهار کرد: شرکت‌های کنسرت‌گزار ایرانی در خیلی از مواقع با مناسبات و معادلات اجراهای بین‌المللی آشنا نیستند و این در حالی است که ولدوس یکی از نوابغ پیانونوازی جهان بوده و دستمزد بالایی دارد و از آنجا که دستمزد این نوازنده به دلار پرداخت می‌شود شاید برای شرکت‌ها مشکل‌ساز باشد.

پیروز ارجمند در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: چنین برنامه‌ای باید به جای سالن میلاد در تالار وحدت برگزار می‌شد، زیرا سالن میلاد برای تک‌نوازی پیانو مناسب نیست و نمی‌تواند جوابگوی چنین برنامه‌ای باشد. این شرکت تصورش این بوده که اگر کنسرت را در سالن بزرگتر برگزار کند می‌تواند هزینه‌هایش را جبران کند اما گویا این گونه نبوده است.

آرکادی ولدوس به عنوان جانشینی برای پر کردن خلاء پیانیست مشهور «ولادیمیر هوروویتز» یاد می‌شود. او توسط مخاطبان و منتقدان به عنوان «نابغه پیانو» در نظر گرفته شده است.

گفته می‌شود که اجراهای او ترکیبی از مهارت‌های دیدنی،احساس و ذوق، شفافیت نت‌ها و صداهای واضح و رسا است.

ولدوس با ارکسترهایی چون ارکستر فیلارمونیک برلین، ارکستر فیلارمونیک وین، ارکستر سمفونیک سان فرانسیسکو، ارکستر نیویورک، ارکستر لندن، ارکستر فیلارمونیک روتردام، ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس، ارکستر فیلارمونیک شیکاگو، ارکستر فیلارمونیک بوستون کار کرده است.

او همچنین با برخی از رهبران بزرگ ارکستر دنیا مانند، زوبین مهتا، جیمز لوین، سجی اوزاوا، لارنس فاستر، ولادیمیر اشکنازی، دیوید زینمن، لورین مازل، میونگ چانگ و مایکل توماس همکاری داشته است.

وی جایزه گرامافون«گرمی» برای ضبط بهترین نوازنده در سال ۱۹۹۹، جایزه آلمانی اکو کلاسیک را به عنوان بهترین نوازنده سال ۲۰۰۳ و جایزه اجرای زنده در تالار کارنگی را در سال ۲۰۱۰ در وین را دریافت کرد.

او به اجرای قطعات سنگین از سرگئی راخمانینف، فرانتس لیست و رونوشت پیش ضبط شده توسط ولادیمیر هوروویتز مشهور است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =