آخرین اخبار : 
در قالب دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

گروه «کُهن» در تالار رودکی به صحنه می‌رود / سه کنسرت با یک بلیت

گروه «کُهن» به سرپرستی و آهنگسازی کامیار فانیان اجرایی را در تالار رودکی روی صحنه می‌برد .

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه به نقل از روابط عمومی گروه «کُهن» ، گروه موسیقی «کُهن» به سرپرستی و آهنگسازی کامیار فانیان ۲۳ آذر ۱۳۹۶ در تالار رودکی تهران به اجرای موسیقی دستگاهی ایران می‌پردازد .

این کنسرت شامل اجرای ساخته‌های کامیار فانیان در آواز «بیات اصفهان» است. پارسا حسندُخت : آواز ، جاوید ابراهیم پور : نی و سجاد منصوری : تنبک هنرمندانی هستند که ترکیب گروه «کُهن» را به همراه کامیار فانیان تشکیل می‌دهند .

پیش‌درآمد با ریتم هفت‌تایی ، تصنیف «شمع و پروانه» با شعری از سعدی ، تصنیف «خاموشی نزدیک» با شعری از محمدرضا شفیعی کدکنی ، «ذوق رندان» با شعری از شاه نعمت‌الله ولی ، تصنیف «مست و ملنگ» با شعری از امیر عاملی و تصنیف «سمن بویان» با شعری از حافظ ، قطعه‌هایی هستند که در این برنامه و در مدت ۵۰ دقیقه اجرا می‌شوند .

کنسرت گروه «کُهن» در قالب دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار می‌شود و سانسی که برای این اجرا در نظر گرفته شده، شامل دو برنامه‌ی دیگر هم می‌شود. یعنی در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ از ساعت ۲۱:۰۰ در تالار رودکی، ابتدا هادی منتظری به تک‌نوازی کمانچه می‌پردازد و بعد از آن سیدرضا طباطبایی با دو نوازنده دیگر آواز مکتب «اصفهان» را ارائه می‌دهند. پایان بخش این سانس اجرای گروه کُهن است .

کسانی که بلیت‌های سانس ساعت ۲۱:۰۰ در روز ۲۳ آذر ۱۳۹۶ را خریداری می‌کنند ، می‌توانند در کنار اجرای گروه کُهن ، اجرای هادی منتظری و اجرای سید‌رضا طباطبایی و گروهش را هم ببینند .

کامیار فانیان متخصص و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران است که طی سالیان بسیاری به بررسی نوازندگی دوتار در شرق خراسان، شمال خراسان، موسیقی ترکمن تنبور منطقه گوران و همچنین جمع آوری صوتی و تصویری سازهای بادی ایران چون قشمه، سرنا، کرنا، دوزله، شمشال و جفتی پرداخته است .

او از سال ۱۳۸۰ گروه موسیقی خود را به نام شهرآشوب بنیان نهاد و سپس به دلیل مشابهت اسمی این گروه نام آن را به «کُهن» تغییر داد. در طی این سال‌ها اجراهای این گروه به دو بخش موسیقیایی ایرانی و مقامی تقسیم می‌شد که طی هر اجرا موسیقی نواحی مختلف چون سُرنای تربت جام، عاشیقی آذربایجان، تنبور منطقه گوران، دوتار ترکمنی، دو تار شمال خراسان و دو تار شرق خراسان در یک بخش و موسیقی ایرانی که شامل ساخته‌های فانیان بود در بخش دیگر اجرا می‌گردید .

موسیقی که فانیان تولید می‌کند از نظر موتیف‌های ریتمیک و حرکات ملودیک فضای متفاوت از آنچه در موسیقی ایرانی شنیده می‌شود را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند .

 

همچنین تازه ترین خبرهای این سرویس را بخوانید :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *