گروه «خنیا» با آثاری از خرم، محجوبی و نی داوود در جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می‌رود

گروه موسیقی «خنیا» به سرپرستی پری ملکی در بخش جنبی سی‌امین جشنواره موسیقی فجر قطعاتی از ساخته‌های همایون خرم، مرتضی محجوبی، مرتضی نی داوود و … را اجرا می‌کند.

 گروه خنیا

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه ، گروه “خُنیا” به سرپرستی پری ملکی در بخش جنبی سی‌امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر روی صحنه می‌رود.

اجرای این گروه در دو بخش خواهد بود؛ در بخش اول که در دستگاه شور و آواز دشتی است تصنیف‌های «بگو کجایی»، به آهنگسازی مجید وفادار و شعر عبدالله الفت، «شبگرد» به آهنگسازی حبیب الله بدیعی و شعر رحیم معینی کرمانشاهی، «یارم گره بر مو زده» به آهنگسازی همایون خرم و شعر بیژن ترقی، «عاشق مشو» به آهنگسازی محمود ذوالفنون و شعر رضا ثابتی، «موج» به آهنگسازی پرویز یاحقی و شعر اسماعیل نواب صفا و تصنیف محلی «وعده‌ گل‌رُخان» با تنظیم مجید وفادار و شعر اسماعیل نواب صفا اجرا می‌شود.

در بخش دوم هم تصنیف‌های «عمری سر کوی تو» به آهنگسازی مرتضی محجوبی و شعر شهرآشوب اصفهانی، «بس کن ای دل» به آهنگسازی مرتضی نی‌داوود و شعر پژمان بختیاری، قطعه‌‌سازی«رها» به آهنگسازی جلال امیرپورسعید، تصنیف «ز کوی بلاکشان» به آهنگسازی همایون خرم و شعر بیژن ترقی به ترتیب اجرا می‌شوند. در پایان هم «بحر طویل» به روایت حسین تهرانی ارائه می‌شود.

درگروه “خنیا” ، فاروق کسمایی (همخوان)، نیکی شیرپیشه (همخوان)، جلال امیرپورسعید (تار)، آوا ایوبی (تارباس)، مرضیه رحیم‌زاده (سنتور)، رخساره رستمی (عود)، سهیل مخبری (کمانچه) و بامداد ملکی (تنبک) پری ملکی سرپرست و همخوان گروه را همراهی می‌کنند.

گروه موسیقی «خُنیا» به سرپرستی پری ملکی، به‌ عنوان یکی از پیشگامان گروه‌های موسیقی بانوان، با هدف ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای بانوان در زمینه‌ی هنر موسیقی در سال ۱۳۷۲ تشکیل شده است. این گروه از سال ۱۳۷۹ از همکاری نوازندگان و خوانندگان مرد بهره جسته و کنسرت‌هایی به صورت همخوانی و همنوازی برای عموم اجرا کرده است.

«خنیا» تاکنون بیش از ۱۵۰ اجرا در ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، بلژیک، سوییس و اتریش داشته که از آن جمله می‌توان به شرکت در یازده دوره جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر، جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی«مورا» (فرانسه)، جشنواره موسیقی باسکرز برن (سوییس)، جشنواره‌ بین‌المللی هنرهای سنتی والانسیئن (فرانسه)، سازمان یونسکوی پاریس اشاره کرد.

گروه «خنیا» در اجراهای مختلف خود، تلاش می‌کند به تجربه‌ای جدید در زمینه‌ی شیوه‌های اجرایی موسیقی سنتی ایران دست یافته و فضایی تازه در زمینه‌ موسیقی ارایه کند. در این مسیر گاه از موسیقی محلی ایران نیز بهره جسته است. گرچه این گروه در دوره‌هایی با استادان شناخته‌شده‌ موسیقی به اجرا پرداخته، اما اکثر اعضای این گروه را جوانانی تشکیل می‌دهند که با اندیشه‌های نو و خلاق در برنامه‌های این گروه سهم دارند.

گروه «خنیا» تلاش دارد تا به تجربه‌ای جدید در زمینه  شیوه‌های اجرایی موسیقی سنتی ایران دست یافته و ضمن حفظ اصالت موسیقی ایران در احیای آن گام‌های مؤثری بردارد.

پری ملکی، سرپرست و خواننده‌ی گروه «خنیا» در هجدهمین جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر به خاطر «تلاش مستمر در عرصه‌ی موسیقی» به دریافت جایزه نایل شد.

گروه موسیقی «خنیا» جمعه ۲۴ بهمن ساعت۲۱ در ایوان شمس روی صحنه می‌رود.

سی‌امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی ۲۴ بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =