۶ نمایش بخش بین الملل جشنواره تئاتر عروسکی را بشناسید

نمایش «نویسنده» از هلند، «پیتر ببره» از اکراین و «اودیسه» از روسیه ، «شیرین» از افغانستان، «سفر اعجاب انگیز» از آلمان و «فلوت زن سحر آمیز» از چک از جمله نمایش‌هایی هستند که در بخش بین‌الملل شانزدهمین جشنواره بین‌المللی عروسکی تهران مبارک اجرا می‌شوند.

هفت گاه

به گزارش سرویس تئاتر هفت گاه ، نمایش «نویسنده» نوشته «اولریک کواد» و کار «جو استوم‌گرن» درباره یک دانشجوی ادبیات است که برای تز فوق لیسانسش درباره نویسنده خاصی تحقیق می‌کند و به تدریج وارد داستان‌های آن نویسنده می‌شود.

این نمایش ویژه مخاطب بزرگسال، به زبان انگلیسی و با زیرنویس فارسی اجرا می‌شود. نمایش «نویسنده» با عروسک‌های غول‌پیکر، ماپت و تن‌پوش اجرا می‌شود.

اما گروه روسیه با نمایش «اودیسه» دیگر مهمانان خارجی این دوره از جشنواره هستند. این نمایش نوشته و کار «الکسی لیلاوسکی» است که نگاهی متفاوت به داستان مشهور «اودیسه» دارد. این نمایش که مخاطب آن خانواده‌ها هستند با تکنیک عروسکی تاب تیبل اجرا می‌شود.

«پیتر ببره» کار کشور اکراین، دیگر اثری است که در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر عروسکی به صحنه می‌رود. این نمایش ویژه تماشاگران کودک اجرا می‌شود و داستان آن درباره بچه ببری است که در جنگل مراحل رشد و بزرگ شدن را طی می‌کند. داستان این نمایش در یکی از جنگل‌های آفریقا اتفاق می‌افتد. نویسنده نمایش «پیتر ببره» یانو شوسکا و کارگردان آن نویا زین است. این نمایش یک اثر موزیکال است که با بهره‌گری از تکنیک‌های مختلف تئاتر عروسکی به صحنه می‌رود.

نمایش «شیرین» نوشته و کار کاوه آیریک محصول کشور افغانستان است که با تکنیک عروسک سایه به صحنه می‌رود. این نمایش برگرفته از یک داستان فولکلور افغانی و درباره زنی به نام شیرین است که به نوعی به عنوان اسطوره مقاومت در افغاستان محسوب می‌شود. گروه مخاطبان این نمایش خانواده‌ها هستند.

کشور آلمان نیز با نمایش «سفر اعجاب انگیز» در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر عروسکی حضور دارد. این نمایش کاری از کمپانی تئاتر «چرخ پنجم است» که در اصل یک گروه روسی هستند که در سن‌پترزبورگ آموزش دیده‌اند اما به مدت ۱۵ سال است در آلمان فعالیت می‌کنند. این کمپانی در زمینه عروسکی ماریونت (نخی) فعال است.

نمایش «سفر اعجاب انگیز»   که نوشته و کار الیزاوتا سالیر ویژه خانواده‌ها به صحنه می‌رود. شکل اجرای این اثر نمایشی به این صورت است که فرهنگ‌های مختلف در قالب نمایش‌های حرکتی ۳ تا ۵ دقیقه‌ای معرفی می‌شوند.

گروه چک نیز با نمایش «فلوت زن سحرآمیز» نوشته و کار نوری ساوا دیگر میهمان خارجی این دوره از جشنواره است. این نمایش نیز برای خانواده‌ها و با استفاده از شیوه متفاوتی از تکنیک سایه اجرا می‌شود. داستان این نمایش که برگرفته از داستان مشهور فلوت زن است، درباره مردی است که وارد شهری می‌شود و با نوای فلوتش بچه‌ها را گول می‌زند. این نمایش فقط دو اجرا در اولین روز جشنواره دارد.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاترعروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هشتم شهریور ماه در تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 11 =