به گزارش سرویس معماری هفت گاه ، عملیات آوار و نخاله‌برداری و همینطور اقدامات استحفاظی برای استحکام بناهای تاریخی مجموعه عمارت هرمز پیرنیا در روزهای اخیر آغاز شده است..

کاوه حاج علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران  درباره مرمت این بنا گفته است: “این مجموعه شامل حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی یکهزار و ۶۰۰ متر مربع واقع در خیابان لاله‌زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و پس از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شد.

او با اشاره به اینکه گروه مرمت در حال آواربرداری و پاکسازی عمارت از نخاله ها هستند، گفت: این مجموعه شامل سه عمارت است که قدیمی‌ترین آن مربوط به خانه حسن پیرنیا، صدراعظم است که طبق شواهد موجود پیش‌نویس قانون مشروطه در این عمارت نوشته شد.

علی اکبری در ادامه گفت: مذاکراتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه در حال انجام است که با توجه به اینکه مشیرالدوله پیرنیا نخستین صدراعظم ایران پس از مشروطه و از پایه‌گذاران آیین دادرسی کیفری و مدنی ایران است، این عمارت به خانه مشروطه تهران و موزه حقوق نوین تبدیل شود.

عمارت هرمز پیرنیا از سه ساختمان قاجاری و پهلوی تشکیل شده است و به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ساختمان‌های قاجاری مرمت اساسی نیاز دارند اما ساختمان پهلوی سرپاست و فقط اقدامات مرمتی سبک نیاز دارد و تا نوروز به بهره‌برداری می‌رسد.

خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه‌ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که در حال حاضر اگرچه بخش قابل ملاحظه‌ای از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار است. این مجموعه تاریخی در سال ۱۳۹۷ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ثبت رسید.