اجرای محمد معتمدی و رزاریو لترمندیتا در فستیوال موسیقی اتریش

محمد معتمدی و رزاریو لترمندیتا هفته آینده در فستیوال موسیقی کرمس در اتریش به صحنه می‌روند.

محمد معتمدی

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه، کنسرت محمد معتمدی و رزاریو لترمندیتا، خواننده موسیقی فلامنکو اهل اسپانیا، یکشنبه ۲۷ ژوئیه (۵ مرداد) در قالب فستیوال موسیقی در شهر کرمس (Krems) اتریش برگزار خواهد شد.

این کنسرت که “قصیده” نام دارد تلفیقی از موسیقی ایرانی و فلامنکو است که پیشتر در “فستیوال شرقی” یا “فستیوال مورگن لند” در “اوزنابورک” آلمان و فستیوال فلامنکوی هلند اجرا شده است.

همنوایی کمانچه و گیتار در کنار سازهای کوبه‌ای ایرانی و اسپانیایی از ویژگی‌های موسیقی کنسرت “قصیده” است.

محمد معتمدی پیش از اجرای این کنسرت در فستیوال”اوزنا بروک” درخصوص تلفیق موسیقی ایرانی و فلامنکو اینطور اظهار نظر کرده است: بر اساس یک باور سنتی در موسیقی ایرانی فعالیت‌هایی که به تلفیق موسیقی ایرانی با موسیقی کشورهای دیگر منجر می‌شد تقریبا نا مطلوب و بد پنداشته می‌شد. من نیز در این مورد بسیار با احتیاط حرکت می کردم و تا امروز هم به این موضوع نپرداخته بودم. پیشنهاد حضور در فستیوال “اوزنا بروک” نیز پیش از این دو بار به من داده شده بود که دقیقا به همین دلایل نپذیرفته بودم. بعدها که روی این مسئله کمی بیشتر فکر کردم مشکلی در این قضیه پیدا نکردم. آخر سر به این نتیجه رسیدم که اگر کار، به خوبی انجام شود و محتوا داشته باشد و طی این نشت میان دو موسیقی و این بده بستان، ماهیت موسیقی خودمان دستخوش تغییر نشود هیچ ایرادی نمی تواند داشته باشد. به همین دلیل این پیشنهاد را پذیرفتم. این برنامه تجربه اول من محسوب می شد که در کنار یک خواننده موسیقی فلامنکو قرار می گرفتم.

پیشینه تاثیرگذاری موسیقی ایرانی بر موسیقی فلامنکو به قرن‌ها پیشربازمی‌گردد. زریاب خواننده و نوازنده بربت ایرانی‌تبار با تاسیس مدرسه موسیقی در جنوب اسپانیا موسیقی ایرانی را به آن کشور برد که می‌توان این رویداد را نقطه آغازین تاثیر موسیقی ایرانی بر موسیقی فلامنکو به شمار آورد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 15 =