تخریب برخی قسمت های خانه دایی جان ناپلئون

بخشی از خانه اتحادیه واقع در لاله‌زار توسط مالک بنای مجاور آن تخریب شد.

خانه دایی جان ناپلئون

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه، مالک بنای مجاور خانه اتحادیه اقدام به تخریب بخشی از این خانه قاجاری کرد. این ملک پیش از این به خانواده مظفریان تعلق داشته که به فرد مذکور فروخته شده است. این ملک از یک سو با ملک خانم وزیر دفتری، مادر خانم مجید قلعه‌نویی همسایه است و از پشت نیز به خانه اتحادیه متصل می‌شود. اما متأسفانه مالک از حد ملک خود تجاوز کرده و الحاقات پشتی خانه اتحادیه شامل حمام و اصطبل خانه اتحادیه را با لودر تخریب کرده است.

این تخریب اما به اطلاع روابط عمومی شورای شهر تهران و روابط عمومی میراث فرهنگی تهران رسیده و مسئولان با حضور در خیابان لاله زار مانع از تخریب بیشتر عمارت اتحادیه شدند.

پس از بازدید سردار طلایی عضو شورای شهر تهران همچنین بازدید احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران در برنامه تهرانگردی از خانه اتحادیه، سرانجام در ۲۱ بهمن ماه ۹۲ یک فوریت طرح الزام شهردرای تهران به تملک و بازسازی خانه باغ معروف به اتحادیه و بهره برداری از آن به عنوان مرکز فرهنگی، هنری بررسی شد و در نهایت، اعضا شورای اسلامی شهر تهران به این مصوبه رای دادند.

پس از تصویب مصوبه، این طرح به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خواهد رفت و درمورد تامین منابع خریداری این اثر تاریخی و کیفیت خریداری آن بحث و بررسی می شود و در مدت یک ماه به صحن علنی شورای شهر باز می گردد تا دوباره به رای گیری گذاشته خواهد شد.

خانه – باغ اتحادیه یکی از باقیمانده های باغ بزرگ لاله زار در محدوده منطقه ۱۲ شهر تهران است که در ۱۲ تیر سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۵۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده بود ولی در اثر عدم رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به این اثر تاریخی و خریداری بنا توسط این سازمان در سال ۱۳۸۴، مالکان خانه اتحادیه درخواست خروج این اثر را از دیوان عدالت اداری کردند و در ۲۴ اسفند ۱۳۸۸ این اثر از ثبت خارج شد.

پس از خارج شدن این اثر از فهرست آثار ملی، ۴۵۰ هنرمند و ۱۰۰ نفر از خبرنگاران در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف – شهردار تهران – خواستار حفظ و خریدن این بنا شدند. پس از بازدیدی که مرتضی طلایی – نایب رییس وقت شورای شهر تهران – و رحمت‌الله حافظی – رییس و نایب رییس وقت کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران – از این خانه داشتند، قول‌هایی مبنی بر خریداری شدن آن توسط شهرداری تهران و احیایش داده شد.

تخریب روز گذشته خانه اتحادیه می تواند شروع یک دور تازه از تخریب خانه های تاریخی تهران باشد. خانه ای که روزگاری لوکیشن فیلمبرداری دائی جان ناپلئون بود حالا در مسیر تازه ای قرار گرفته که بعید نیست به حذف آن از تاریخ تهران منجر شود.

منبعک هنرنیوز

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =