جشنواره سینما حقیقت با پیام رئیس سازمان سینمایی آغاز به کار کرد

هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند سینماحقیقت به دبیری سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد با پیام حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی رسما آغاز به کار کرد.

جشنواره حقیقت

به گزارش سرویس سینمایی هفت گاه ، جشنواره سینماحقیقت یکشنبه صبح در مراسمی در سینما فلسطین آغاز به کار کرد.

در ابتدا پیام حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی خوانده شد که متن آن به شرح زیر است:

“آینه دل چون شود صافی و پاک/نقش‌ها بینی برون از آب و خاک؛ گفتم آخر آینه از بهر چیست؟ / تا بداند هر کسی کاو چیست و کیست‌!

هشتمین دفتر از جشنواره حقیقت را می‌گشاییم. راویان حقیقت می‌آیند آینه در دست و دل‌ها از غبار زدوده‌. می‌آیند و ما را می‌خوانند به دیدن نقش‌هایی برون از آب و خاک. جشنواره‌ایی برای اینکه هر کسی بداند کاو چیست و کیست. و پاس می‌دارم تلاش‌های ستودنی روایان حقیقت، مستندسازان بی‌ادعای این سرزمین را. به امید روزهای پُر امید و سرشار از موفقیت برایتان.”

سپس محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر هشتمین جشنواره سینما حقیقت روی صحنه آمد و ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: از سال گذشته بنا را بر این گذاشتیم که مراسم افتتاحیه را آن گونه که در ایران مرسوم است برگزار نکنیم. در حقیقت در مراسم افتتاحیه یک جمع خودمانی گرد هم می‌آییم و جشنواره را آغاز می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۰ فیلمساز در کارگاه موسسه فرهنگی صبا در فرهنگستان هنر در کارگاه پژوهشی این جشنواره حضور دارند. بسیار خرسندم که جشنواره فیلم “سینما حقیقت” هم سال گذشته، هم امسال به مناسبت تولد امام موسی کاظم (ع) آغاز می‌شود در واقع برای من که بزرگ شده قم هستم آغاز این رویداد مهم سینمایی در سالروز تولد هفتمین امام شیعیان جای افتخار دارد. از همین رو جشنواره را آغاز می‌کنیم و جشنواره را به ساحت مقدس امام رضا (ع) به عنوان تنها امام شیعیان که در ایران هستند تقدیم می‌کنم.

دبیر هشتمین جشنواره فیلم مستند سینماحقیقت با اشاره به فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره گفت: امسال مصادف با یکصدمین سال شهادت سردار ملی ستارخان است به همین منظور فیلم “عیار مشروطه” به کارگردانی محمود یارمحمدلو را برای افتتاح جشنواره مناسب دیدیم و پس از آن قرار است فیلم “میراث مجید” را که از ساخته‌های مصطفی آتشمرد است و به زندگی مجید شهریاری شهید هسته‌ای و استاد فیزیک اختصاص دارد، نمایش دهیم.

پس از پایان صحبت‌های دبیر جشنواره سینما حقیقت، محمود یارمحمدلو کارگردان فیلم “عیار مشروطه” و سامی سردار ملی از نوادگان ستارخان روی صحنه آمدند.

در ابتدا محمود یارمحمدلو درباره مستند “عیار مشروطه” گفت: برای ما فیلمسازان حرف زدن سخت است و معمولا مشغول فیلم ساختن هستیم اما جا دارد از محمد مهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره و سامی سردار ملی که از نوادگان ستارخان است، تشکر کنم.

وی افزود: ستارخان مرد بزرگی بود و روایت مشهوری از این سردار ملی وجود دارد که مبین شجاعت، میهن پرستی و در عین حال فروتنی او است. زمانی که استبداد صغیر شروع شد او برای امرار معاش روی زمین بابا باغی که یک زمین کشاورزی است کار کرد. این زمین‌‌ همان زمینی است که بعد‌ها جذام خانه معروف در آن بنا شد و فیلم مستند “خانه سیاه است” به کارگردانی فروغ فرخزاد در همین محل فیلمبرداری شد.

وی تصریح کرد: زمانی که فیلم را می‌ساختیم همه مردم می‌آمدند و به ما کمک می‌کردند. روحیه همکاری و جمعی مردم تبریز به گونه‌ای بود که برای من دوران مشروطه را تداعی می‌کرد. مشارکت مردم به اندازه‌ای بود که مصاحبه مردم درباره ستارخان در فیلم گنجانده شده است.

سامی سردار ملی از نوادگان ستارخان درباره ساخته شدن این فیلم مستند گفت: درست است که صحبت کردن در جمع فعالان هنر سخت است اما می‌دانم انجام یک فعالیت هنری یعنی به ثمر رساندن کاری درست و ماهرانه که در عین حال هوش و زیرکی کارگردان را می‌توان مشاهده کرد؛ کاری که ستارخان سردار ملی نیز به شکل هنرمندانه‌ای انجام داد.

وی با ذکر خاطره‌ای از پدربزرگ خود گفت: زمانی که کنسولگری روس به ستارخان پیشنهاد می‌کند پرچم این کشور را قبول کند و در مقابل قبول این پرچم امان نامه او را امضا می‌کند، ستارخان در پاسخ می‌گوید هدف ما آوردن مردم زیر پرچم اسلام است و امکان ندارد من زیر پرچم بیگانه بیایم.

سامی سردار ملی عنوان کرد: از سوی خودم، خانواده ستارخان و همه آذربایجانی‌ها از محمود یارمحمدلو تشکر می‌کنم که فیلم “عیار مشروطه” را ساخت، فیلمی که نتیجه الهام گرفتن از صفات ستارخان است، صفات نیکویی چون شجاعت، غیرت، وطن پرستی. همچنین تشکر ویژه برای انتخاب نام این فیلم (عیار مشروطه) دارم، نامی که به حقیقت برازنده سردار ملی، ستارخان است و در پایان باید بگویم زنده باد مرام ستارخان، زنده باد آذربایجان و زنده باد ایران.

در ادامه این مراسم مصطفی آتشمرد یکی دیگر از کارگردان‌هایی که فیلمش در افتتاحیه هشتمین جشنواره سینماحقیقت نمایش داده می‌شود روی صحنه آمد و گفت: برای نخستین بار است که فیلمی از من در جشنواره سینما حقیقت حضور پیدا کرده و امیدوارم آن را دوست داشته باشید.

وی با اشاره به اینکه فیلم “میراث مجید” یک اثر سفارشی بود، بیان کرد: زمانی که به مرحله تحقیق رسیدم متوجه شدم دکتر مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای در میان دانشجویان خود محبوبیت بسیاری دارد که بخش‌هایی از آن را در فیلم‌‌ رها کردم، البته به دلیل اینکه به تصاویر آرشیوی دسترسی نداشتم مجبور شدم تایم فیلم را در ۲۲ دقیقه ببندم.

مصطفی آتشمرد در پایان صحبت‌های خود گفت: همچنین فیلم “موگادیشو” را برای حضور در جشنواره فیلم سینما حقیقت فرستاده بودم اما به دلیل قوانین جشنواره این فیلم در بخش مسابقه حذف شد ولی تقاضا دارم یک نمایش برای این مستند در بخش جنبی جشنواره گذاشته شود چرا که این فیلم در سومالی و در شرایط سخت قحطی ساخته شد و توانست ماه گذشته در جشنواره فیلم الجزیره جایزه بهترین مستند را به خود اختصاص دهد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =