شهرام ناظری : نابسامانی در حوزه آواز ایرانی زیاد است .

آموزش درست دیدن خصوصا در بخش فنی ، مهمترین مسئله در زمینه آواز است اما متاسفانه بسیاری از اساتید خود این مسائل فنی را نمی دانند و به همین دلیل است که من می گویم نابسامانی و هرج و  مرج در این حوزه زیاد است.

شهرام_ناظری_-_Shahram_Nazeri

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران ، شهرام ناظری داور بخش آواز این دوره از جشنواره با بیان این مطلب گفت: خیلی نمی شود گفت که سطح شرکت کنندگان بخش آواز در نهمین جشنواره موسیقی جوان در مقایسه با شرکت کنندگان سالهای گذشته بالاتر بوده است. تقریبا  در یک روال حرکت کرده اند؛که به نظرم این موضوع به وضعیت اجتماعی ما باز می گردد که باید اصول تصمیم گیری های فرهنگی و خط مشی هایی  که از سوی واحدهای فرهنگی مملکت در این مورد اتخاذ می شود باید جدی تر گرفته شود.

این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش آواز افزود: می بایست این برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های فرهنگی در یک سطح ریشه ای علمی برای همه اجتماع شروع شود تا واقعا بتواند آن تاثیر ریشه ایش را بگذارد. درست است کسانی که در راس تصمیم گیری این جشنواره هستند جزو کارشناسان واقعی مملکت هستند ولی ما واقعا تعدادمان بسیار اندک است و این کافی نیست.

این خواننده و موسیقیدان مطرح کشورمان همچنین عنوان کرد: اگر یک برنامه ریزی درست فرهنگی در زمینه آموزش مسائل هنری اتخاذ نشود طبیعتا این جشنواره هم نمی تواند به آن شکلی که مد نظر است تاثیر بگذارد. شرط موفقیت در این ماجرا این است که یک اصول درستی در سطح مملکت و به خصوص در زمینه آموزش پایه ریزی شود؛ این آموزش باید در سطح دبستان و حتی پیش از دبستان آغاز شود و در دبیرستان و دانشگاه ادامه پیدا کند.

شهرام ناظری ادامه داد: با توجه به تمام این مواردی که به آنها اشاره کردم به نظرم  چندان تغییری از نظر سطح کیفی شرکت کنندگان بخش آواز نهمین جشنواره موسیقی جوان ندیدم؛ البته همیشه استثنائاتی وجود دارد. در کل می توانم بگویم باز هم گروه سنی بالاتر به نسبت گروه های سنی پایین تر بهتر بودند.

این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش آواز گفت: آموزش درست دیدن خصوصا در بخش فنی ، مهمترین مسئله است. بسیاری از کسانی که برای آموزش به کلاس ها ثبت نام می کنند با اساتیدی مواجهه می شوند که خود آن اساتید بسیاری از مسائل فنی را نمی داند. یعنی خود استاد به درجه ای نرسیده که با تمام مسائل فنی و ریزه کاری ها آشنا باشد تا بتواند به شاگردانش هم آموزش بدهد. به همین دلیل می گویم نابسامانی و هرج و  مرج در این حوزه زیاد است.

ناظری بیان داشت: خیلی سال ها قبل که مراکز درست و اساتید و کارشناسان واقعی و کار بلد و مهمتر از همه خط و مشی مملکت پشتوانه آن آموزش بود ، قضیه وجهه دیگری داشت اما هم اکنون که مشکلات و لنگ های اینچنینی وجود دارد با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم. این شاگردان هم گناهی ندارند؛ چرا که با علاقمندی به کلاس هایی می روند ولی آنچه را که باید دریافت کنند نمی گیرند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شش =