علی اصغر شاهزیدی : سطح توقع ما در زمینه آواز بیشتر از این است .

علی اصغر شاهزیدی : در بخش آواز ۱۷ نفر در هر سه رده سنی به مرحله نهایی رسیدند که من معتقدم تعداد و کیفیت اجرای این جوانان و نوجوانان باید بالاتر از این باشد و توقع ما نیز بیشتر از این است.

هفت گاه

به گزارش سرویس موسیقی هفت گاه به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران ، علی اصغر شاهزیدی عضو هیئت انتخاب و داوری بخش آواز نهمین جشنواره موسیقی جوان ضمن بیان این مطلب گفت: از لحاظ کمیت من انتظارم بیشتر از اینها بود؛ حدود هفتاد نفر متقاضی شرکت در بخش آواز نهمین جشنواره موسیقی جوان بودند و این در حالی است که در چنین جشنواره ای که به صورت سراسری برگزار می شود انتظار داشتم حداقل دویست نفر شرکت کننده داشته باشیم.

وی  افزود: از نظر کیفی متاسفانه آن چیزی را که من انتظار داشتم فقط چند نفر معدود دارا بودند. همه شرکت کنندگان یک غزل را که یک خواننده ای قبلا اجرا کرده بود می خواندند و همه با یک حالت و به یک شکل ثابت اجرا می کردند. این جای تاسف دارد. من هفته قبل در برنامه ای که درباره آواز داشتم گفتم در مملکتی که اینقدر شور و استعداد وجود دارد پنج خواننده که مثل هم نباشند به معنای واقعی کلمه نداریم.

این استاد آواز همچنین عنوان کرد: سطح توقع ما در زمینه آواز بیشتر از اینهاست. چند نفری در گروه سنی«ج» خوب بودند اما در دو گروه سنی «الف» و «ب» سطح کیفی پایین تری را شاهد بودیم.

علی اصغر شاهزیدی گفت: قبل از کار بازبینی آثار ارسال شده به جشنواره موسیقی جوان جلسه ای با آقایان شجریان، ناظری و ناصح پور داشتیم و نکاتی را تاکید کردم که سطح توانایی جوانان ما را بالا می برد و باید به آنها توجه ویژه شود. ۱۷ نفر در هر سه رده سنی به مرحله نهایی رسیدند که من معتقدم تعداد و کیفیت این جوانان و نوجوانان باید بالاتر از اینها باشد و واقعا توقع ما بیشتر از اینهاست.

این عضو هیئت انتخاب و هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش آواز ادامه داد: به هر حال فهم درست شعر، آگاهی نسبت به ردیف دستگاهی ، پرهیز از تقلید کورکورانه، اجرا بر اساس یک پایه و اساس مشخص از جمله نکاتی است که می بایست نسل جوان و نوجوان ما به آنها توجه ویژه ای داشته باشند.

وی بیان داشت: این همتی که برای برگزاری چنین جشنواره صرف می شود ارزشمند است و باید جدی تر به نکات تاثیر گذار آن توجه کرد. خدا قوت به دست اندرکاران برگزاری جشنواره موسیقی جوان می گویم و امیدوارم با وسواسی که طی این سالها لحاظ خواهد شد سطح جشنواره دوره به دوره بالاتر برود.

شاهزیدی در خاتمه خاطر نشان کرد: این جشنواره ها هر چه تعدادش بیشتر باشد قطعا تاثیر بهتری خواهد داشت. وقتی یک جوان یا نوجوان در چنین جشنواره ای عنوان کسب می کند باعث انگیزه برای خودش و دیگر دوستانش می شود تا جدی تر کار کنند. این جوان ها باید تشویق شوند و اگر این تشویق ها بیشتر شود جوان ها جدی تر این حوزه را دنبال خواهند کرد و ده سال بعد چشم انداز روشنی در زمینه آواز خواهیم داشت.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =